Microsoft ile İşbirliğine Gitti - Son Dakika

Microsoft ile İşbirliğine Gitti

Microsoft Türkiye ülke ekonomisine zarar veren korsan yazılım ile mücadele konusundaki çalışmalarını sürdürüyor.

Microsoft ile İşbirliğine Gitti, System.String[]

Yazılım ve telif haklarının korunmasında Microsoft ile işbirliği yapan Sadece Hosting Internet Hizmetleri doğru lisanslama ve raporlama konusunda yaptığı çalışmanın ardından sektördeki şirketlere haksız rekabet yapmamaları çağrısında bulundu.

Barındırma ve hizmet sağlayıcı firmalara yönelik yasal denetimler sürerken, bu alanda en yüksek bant genişliğine sahip firmalardan Sadece Hosting Internet Hizmetleri San. Tic. Ltd. Sti. ile yapılan ortak çalışmada doğru lisanslamanın önemine dikkat çekildi. Yapılan çalışmada Sadece Hosting bünyesinde bulunan yazılımlar incelenerek, doğru lisanslama ve raporlamanın eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlandı.

Yapılan ortak çalışmanın ardından Sadece Hosting Genel Müdürü Selçuk Saraç, "Barındırma ve hizmet sağlayıcı firmalar sıralamasında en büyüklerden biri olarak en iyi çözümleri, en yüksek kalitede, doğru lisanslama ile müşterilerimize sunuyoruz. Bu noktada sektörde faaliyet gösteren tüm şirketlerinde doğru ve tam lisanslama yapması, hem sektörün büyümesi, hem de rekabet şartlarının eşitliği açısından büyük önem teşkil etmektedir. Microsoft'a bu yöndeki çabaları için teşekkür ederim" dedi.

Bu alanda yürütülen mücadelenin haksız rekabeti önleyerek ekonomiye gerçek anlamda katkı sağlayacağına dikkat çeken Microsoft Telif Hakları Müdürü Ozan Öncel ise "Yazılımların internet üzerinden bulut bilişim hizmeti olarak sunulması, hosting ve dış kaynak kullanımı hizmeti veren firmalar için gelişmekte olan önemli iş fırsatları arasındadır. Bu kapsamda Microsoft kendi yazılım ürünlerinin ticari kullanımına imkan veren Microsoft Hizmet Sağlayıcı Lisans Anlaşması(SPLA)'nı geliştirmiştir. Bu anlaşma, firmaların yazılım lisanslarını satın almadan, nakit akışının rahatça idaresine imkân vererek, yeni bir müşteri kitlesi oluşturma ve gelir yaratma fırsatları anlamına da gelmektedir. Microsoft, sektörün gelişmesine yönelik yatırımlarını yoğun şekilde sürdürmekle birlikte, fırsat eşitliği sağlamak ve ürünlerinin telif haklarının korunmasına yönelik faaliyetlerine aralıksız devam etmektedir" diye konuştu.

IDC'nin yaptığı araştırmaya göre Türkiye'de korsan yazılımda yaşanacak yüzde 10'luk bir azalmanın ekonomiye 2.180 yeni iş alanı ve gayri safi yurtiçi hasılaya 1 milyar dolar katkı sağlayacağı ortaya konuyor. Korsan ile mücadele aynı zamanda sektörlerde haksız rekabetin önüne geçilmesi için de fırsat eşitliği sağlıyor.

Haber Yayın Tarihi: 02.01.2012 14:33 - Kaynak: Bültenler

Son Dakika Teknoloji Microsoft ile İşbirliğine Gitti - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Birleşmiş Milletler, Türkiye ile Libya arasında yapılan deniz sınırı anlaşmasını tescil etti Koronavirüs tedbirleri kapsamında İngiltere, Türkiye'yi yeniden karantina listesine aldı Mide bulandıran olay! 4 kişi, 16 yaşındaki kıza tecavüz edip hamile bıraktı Ermeni İHA'sının Azerbaycan ordusu tarafından vurulduğu anlar saniye saniye görüntülendi İran'da dolar ve euro tarihi rekor kırdı Türkiye'ye yaptırımın tartışıldığı AB zirvesinde Merkel'den yaptırım freni Akit TV'de Bakan Albayrak'ın döviz kuruyla ilgili sözlerine ağır eleştiri: Giydiğin ceket bile dolarla geliyor Azerbaycan'ın, Ermenistan top mevzisini vurduğu anda İsrail SİHA'sı görüldü