Moldova'da hükümet karşıtı protestoMoldova halkı, yükselen enerji fiyatları nedeniyle hükümeti istifaya çağırdı - Son Dakika

Moldova'da hükümet karşıtı protestoMoldova halkı, yükselen enerji fiyatları nedeniyle hükümeti istifaya çağırdı

24.10.2022 12:48

- Moldova'da hükümet karşıtı protesto Moldova halkı, yükselen enerji fiyatları nedeniyle hükümeti istifaya çağırdı Moldova'nın başkenti Kişinev'de yaklaşık 7 bin gösterici, gaz fiyatlarındaki ve enflasyondaki ani artışı protesto ederek Cumhurbaşkanı Maya Sandu ve hükümeti istifaya çağırdı.

- Moldova'da hükümet karşıtı protesto

Moldova halkı, yükselen enerji fiyatları nedeniyle hükümeti istifaya çağırdı

KİŞİNEV - Moldova'nın başkenti Kişinev'de yaklaşık 7 bin gösterici, gaz fiyatlarındaki ve enflasyondaki ani artışı protesto ederek Cumhurbaşkanı Maya Sandu ve hükümeti istifaya çağırdı.

Avrupa genelinde enerji fiyatlarındaki ani artışlar nedeniyle protestolar devam ediyor. Moldova'da yaklaşık 7 bin gösterici gaz fiyatlarındaki ve enflasyondaki ani fiyat artışını protesto etmek için başkent Kişinev'deki toplandı. Hükümet karşıtı sloganlar atan göstericiler, Cumhurbaşkanı Maya Sandu ve hükümeti istifaya çağırdı. Cumhurbaşkanlığı ve parlamentoya yürümek isteyen göstericilere ise polis müdahale etti.

Muhalefetin desteklediği protestolara Moldova Komünistleri de dahil olmak üzere üç parti katıldı. Sürgünde olan muhalif siyasetçi Ilan Shor İsrail'den video konferans ile bağlanarak protestoya destek verdi. Göstericileri erken seçim için baskı yapmaya çağıran Shor Moldova'nın Gazprom'dan gaz alma ve ödemeyle ilgili yaşadığı probleme gönderme yaparak, "Moldovagazla insanların hayatını kolaylaştıracak insanlar iktidara gelmeli" dedi.

Sandu ve hükümeti, büyük bir parlamento çoğunluğu tarafından desteklenmesine rağmen 2020'deki seçim zaferinden bu yana en ciddi siyasi zorlukla karşı karşıya kalıyor.

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
İsrail'de hükümet yanlılarından, tartışmalı yargı düzenlemesine destek gösterisi İsrail'de hükümet yanlılarından, tartışmalı yargı düzenlemesine destek gösterisi Etiyopya'da TPLF yöneticilerine yönelik davalar geri çekildi Etiyopya'da TPLF yöneticilerine yönelik davalar geri çekildi İşlem yaptırmak için gittikleri hükümet konağında yakayı ele verdiler İşlem yaptırmak için gittikleri hükümet konağında yakayı ele verdiler

Son Dakika 3. Sayfa Moldova'da hükümet karşıtı protestoMoldova halkı, yükselen enerji fiyatları nedeniyle hükümeti istifaya çağırdı - Son Dakika


Advertisement