Son Dakika Haberleri: Muğla'da 12. Etap Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Değerlendirmesine Başlandı

Muğla'da 12. Etap Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Değerlendirmesine Başlandı

2 yıl önce

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ yürürlüğe girdi.

Muğla'da 12. Etap Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Değerlendirmesine Başlandı, System.String[]

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ yürürlüğe girdi.


Tebliğ kapsamındaki başvurular yalnızca elektronik ağ üzerinden yapılacak olup, söz konusu tebliğde belirtilen usul ve esaslara göre hazırlanan başvuru dosyalarının sisteme girişi, tebliğin yayımı tarihinden itibaren doksan gün içinde www.tarim.gov.tr internet adresinden gerçekleşecek.


Başlayan 12. etap ile ilgili olarak yatırımcılara bilgilendirme toplantıları başladı. Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Cengiz Özdemir ile İl Proje Yürütme Biriminin bilgi verdiği toplantılar, Milas, Bodrum, Kavaklıdere, Yatağan, Seydikemer ve Fethiye ilçelerimizde gerçekleşti. Bundan sonra diğer ilçelerde de devam edecek olan toplantılara yoğun ilginin olduğu gözlendi. 11. Etapta kabul gören projeler ve 12 etap başvuruları hakkında bilgi verilmesinin yanı sıra soruları cevaplandıran İl Müdürlüğü çalışanları gösterilen ilgiden memnun kaldı.


Toplantılara katılarak açılış konuşmalarını yapan İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, "İlimizde 12. Etap Kırsal Kalkınma Destekleri tanıtım toplantılarına başladık. Bu kapsamda potansiyel yatırımcılarımız doğru bilgi edinmelerini sağlamak amacıyla, İl Müdürlüğümüz tarafından kaynak hazırlanarak toplantılarda dağıtımı yapıldı. Tüm ilçelerimizde toplantıları gerçekleştirerek, yatırımcıların sorularını yerinde birebir cevaplayarak en doğru şekilde müracaat etmeleri sağlayacağız. Bakanlığımızın 2006 yılından beri uyguladığı Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında 2006-2016 yılları arasında 10 etap boyunca 88 adet proje desteklendi. Toplam bütçesi 40.390.730 TL olan desteğin 17.572.791 TL hibedir. 2017 yılında uygulanan 11. Etap kapsamında ise Muğla'da 109 adet proje başvurusu yapıldı. Bu projelerden İl Proje Değerlendirme Komisyonu tarafından yapılan ilk değerlendirmede 78 adet proje nihai değerlendirme yapılmak üzere Bakanlığımıza gönderildi ve Bakanlığımız tarafından 78 adet projenin tamamına onay verildi. 2017 yılında uygulanan ekonomik yatırım projeleri ile 11. Etap projeleriyle toplamda 306 kişiye iş imkanı yaratılarak istihdam sağlanması hedeflenmektedir. 11 etap boyunca ise şu ana kadar tamamlanan veya tamamlanacak olan projeler ile toplamda 2436 kişiye ilimizde istihdam sağlanmış ve sağlanacaktır.


11.Etap ile ilk defa olarak Kırsal Turizm Yatırımları ve Çiftlik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi konularının yer aldığı projelerin, 8 adeti Bitkisel Ürün İşlenmesi Paketlenmesi ve Depolanmasına Yönelik Yatırımlar, 7 adeti Hayvansal Ürünlerin İşlenmesi Paketlenmesi ve Depolanmasına Yönelik Yatırımlar, 7 adeti Kırsal Turizm Yatırımları, 11 adeti Tarımsal Üretime Yönelik Modern Sabit Yatırımlar, 1 adeti yenilenebilir Enerji Üretim Tesisi, 2 adeti Su Ürünleri İşleme Paketleme ve Depolama Tesisi, 22 adeti Çiftlik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi konularındadır. Projelerin toplam tutarı 44.270.959 TL, talep edilen hibe tutarı 20.828.151 TL'dir. Muğla tarımı ve yarattığı istihdam açısından büyük önem taşıyan 12 etap için başvuru sayısının yüksek olmasını bekliyoruz. Umarım 11. Etapta 78 proje ile en yüksek hedefe ulaşan Muğla 12. Etapta da bu başarıyı katlar. 11. etabın bitiş tarihi 01.08.2018 olup, 12. etabın bitiş tarihi ise 01.10.2018 tarihidir. Muğla tarımının, üreticisinin, yatırımcısının ve en önemlisi ülke ekonomisinin kazanması için teşkilatım olarak çalışacak ve elimizden geleni yapacağız" dedi. - MUĞLA

Haber Yayın Tarihi: 06.10.2017 04:20 Kaynak: İHACiciş Esra Ersoy, Instagram hesabından çırılçıplak fotoğrafını paylaştı
"Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy verirsiniz?" anketinde Erdoğan ipi göğüsledi Yaşlı adam, kız çocuğuna istismarda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alındı