Muğla Marmaris'te 'Cemaat Yurtları Kapatılsın' Eylemi - Son Dakika

Muğla Marmaris'te 'Cemaat Yurtları Kapatılsın' Eylemi

01.01.2018 19:55

Marmaris'te 'cemaat yurtları kapatılsın' eylemiMuğla'nın Marmaris ilçesinde, yapılan geniş katılımlı eylemle, cemaat ile tarikat yurtlarının kapatılması istendi.

Marmaris'te 'cemaat yurtları kapatılsın' eylemi

Muğla'nın Marmaris ilçesinde, yapılan geniş katılımlı eylemle, cemaat ile tarikat yurtlarının kapatılması istendi.

Veli-Öğrenci Derneği (Veli-Der) koordinesinde, Marmaris İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan Atatürkçü Düşünce Derneği, Birleşik Haziran Grubu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Marmaris Kent Konseyi, Marmaris Kıyılarını Koruma Grubu ve CHP Manmaris İlçe Teşkilatı temsilcileri bir süre sessizce bekledi. Ardından, kalabalık adına Veli-Der Sözcüsü Fatma Uçar basın açıklamasını okudu. Uçar, tarikat ve cemaat yurtlarının kapatılarak çocukların bir an önce kurtarılmasını istedi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın tarikat ve cemaatler ile imzalanan protokolün iptal edilmesini isteyen Uçar, şöyle devam etti: "Gün geçmiyor ki, ülkemizin herhangi bir yerinde, gerici tarikat ve cemaat vakıflarına ait yurtlarda çocuklarımızın başına bir kötülük gelmesin. Son olarak İzmir'in Dikili ilçesinde Süleymancılar tarikatına ait erkek yurdunda meydana gelen olay da göstermelik tutuklama ve kapatma yapıldı. Anayasa'da sosyal olduğu yazılı bir devlet, kendisine emanet edilen çocukları, birer suç odağına dönüşmüş bulunan gerici tarikat yurtlarına teslim edemez. Bu vakıflarla imzaladığı onlarca protokolle, Millil Eğitim Bakanlığı (MEB), anayasa suçu işletmektedir. Daha önce Karaman'da, Ensar Vakfı ve Kaim-Der yurtlarında onlarca çocuğumuz tecavüze uğradığında, iktidar yetkilileri, 'Bir kereden bir şey olmaz' diyebilmiş, tarih önünde eşi bulunmaz bir utanç içine düşmüşlerdir. MEB, Karaman sonrasında, Ensar ve benzeri vakıflarla protokol imzalamaya; kendisine emanet edilen çocuklarımızın bu vakıfların yurtlarında her türlü kötülükle yüz yüze bırakmaya devam etmiştir. Bundan sonra çocuklarımızın başına kötü bir olay geldiğinde doğrudan Milli Eğitim Bakanlığı'nın sorumlu tutacağız. İktidar ve bakanlıklar, çocuklarımızın üzerinden kendi ideolojik ve politik tercihleri doğrultusunda sosyal mühendislik yürütmeye son verin. Çocuklarımızı korumak, onlara sahip çıkmak bizlerin asli görevidir. Geleceğin teminatı çocuklarımızı koruyamayanlar sağlam bir toplum düşünemez. Başta Marmaris olmak üzere ülkemizde tüm tarikat ve cemaat yurtları kapatılmalıdır" dedi. Açıklamanın ardından grup, "Tarikat yurtları kapatılsın" sloganları atıp, bir süre alkışla tempo tuttuktan sonra olaysız dağıldı.

Muğla Marmaris'te 'Cemaat Yurtları Kapatılsın' Eylemi
Muğla Marmaris'te 'Cemaat Yurtları Kapatılsın' Eylemi
Muğla Marmaris'te 'Cemaat Yurtları Kapatılsın' Eylemi
Muğla Marmaris'te 'Cemaat Yurtları Kapatılsın' Eylemi

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Muğla Marmaris'te 'Cemaat Yurtları Kapatılsın' Eylemi - Son Dakika


Son Dakika

Serenay Sarıkaya'nın giydiği kazak sosyal medyayı ikiye böldü Dev derbide ortalık karıştı! İbra'nın üzerine yürüyen Lukaku zor sakinleştirildi Türkiye'yi ağlatan videosu kurgu çıkan YouTuber Fariz hakkında gözaltına alındı Hatay'da, "kaçak etüt merkezinde çocuğa taciz" iddiasına soruşturma Kılıçdaroğlu, İnce'nin kuracağı partiye katılacağı iddia edilen 3 vekil ile görüştü Hastane korkusundan dolayı kayıplara karışan adam aç susuz halde dağ başında bulundu Selin Ciğerci, reklam yapıp takipçilerini kandırınca sosyal medyada tepki çekti Kocasına kızan Hanife, sosyal medyadan dekolteli pozunu paylaştı