Nasa'nın Uzay Aracı, Numune Almak İçin Bennu'ya Temas Etti - Son Dakika

Nasa'nın Uzay Aracı, Numune Almak İçin Bennu'ya Temas Etti

21.10.2020 12:29
Nasa'nın Uzay Aracı, Numune Almak İçin Bennu'ya Temas Etti, System.String[]

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) uzay aracı OSIRIS-REx, örnek almak için 330 milyon kilometre uzaklıktaki göktaşı Bennu'ya temas etti.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) uzay aracı OSIRIS-REx, örnek almak için 330 milyon kilometre uzaklıktaki göktaşı Bennu'ya temas etti.

NASA'dan yapılan açıklamada, uzay aracı OSIRIS-REx'in kum ve toz parçacıklarını toplamak için 500 metre çapındaki göktaşı Bennu'nun yüzeyine başarılı şekilde birkaç saniyelik "dokunuş" yaptığı bildirildi.

Aracın bu kısa sürede göktaşının yüzeyinden "gerekli olan" 60 gramlık numune toplayıp toplayamadığının henüz belli değil. Alınan numunenin yeterli olmaması durumunda, araç ocak ayında Bennu'ya tekrar inmeye çalışacak.

EYLÜL 2023'TE DÜNYA'YA DÖNECEK

Arizona Üniversitesi'nden bilim insanı Dante Lauretta, yaptığı açıklamada, uzay aracının kendisinden beklenen her şeyi yaptığını belirtti.

NASA'nın uzay aracının toplayacağı örneklerin, Güneş Sistemi'nin oluşumuna ilişkin yeni bulgulara ufuk açması bekleniyor.

Aralık 2018'te Bennu'ya ulaşan OSIRIS-REx'in numunelerle Eylül 2023'te Dünya'ya dönmesi planlanıyor.

Nasa'nın Uzay Aracı, Numune Almak İçin Bennu'ya Temas Etti

Son Dakika Güncel Nasa'nın Uzay Aracı, Numune Almak İçin Bennu'ya Temas Etti - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

RTÜK Başkanı Şahin, Berat Albayrak'a destek verince CHP'li üye tepki gösterdi Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilisi, Berat Albayrak'ın istifasını doğruladı Şeyma Subaşı yeni aşka yelken mi açtı? Paylaştığı fotoğraf her şeyi ele verdi İstifa iddiası sonrası AK Parti'den Erdoğan'a Berat Albayrak çağrısı: Görevine devam etmesini temenni ediyoruz Son Dakika: Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Instagram hesabından 'istifa açıklaması' yapıldı Son Dakika: ABD'deki başkanlık seçimini kaybeden Donald Trump: Hile yapıldığına dair pek çok beyan var Rusya'nın forveti Artem Dzyuba'nın mastürbasyon yaparken çektiği video ifşa oldu Çaresizliğin fotoğrafı! İntihar etmek için inşaatın tepesine çıkan annelerine bakamadılar