Neü'de, Dünya Sosyal Hizmet Günü Kutlandı - Son Dakika

Neü'de, Dünya Sosyal Hizmet Günü Kutlandı

22.03.2017 15:42
Neü'de, Dünya Sosyal Hizmet Günü Kutlandı, System.String[]

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Sosyal Hizmet ve Etkileşim Topluluğu tarafından Dünya Sosyal Hizmet Günü etkinliği düzenlendi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Sosyal Hizmet ve Etkileşim Topluluğu tarafından Dünya Sosyal Hizmet Günü etkinliği düzenlendi.

AKEF Erol Güngör Konferans Salonundaki programa, NEÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Tahir Yüksek ile Prof. Dr. Önder Kutlu, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

NEÜ Sosyal Hizmet Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kübra Küçükşen, yaptığı açılış konuşmasında, çözümleri görüp krizlerin üstesinden gelmenin önemini vurguladı. Sosyal Hizmet mesleğinin evrensel bir meslek olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Küçükşen, "Meslek, ülkenin sosyal, kültürel, ekonomik ve politik yapısından da etkilenmektedir. Dolayısıyla lider ülke olma vizyonuna sahip olan Türkiye'de yaşadığımız sorunlara karşı sosyal hizmet mensupları kendi iç dinamikleriyle çözüm bulma sahip olduğumuz kültürel değer ve normlarla başa çıkma stratejileri üretmek durumundadır" dedi.

SÜ Sosyal Hizmet Bölümü Başkanı Doç. Dr. Özlem Karakuş ise, sosyal hizmet disiplinini diğer disiplinlerden ayıran noktanın toplumun en kronik ve ciddi problemleriyle uğraşmak olduğunu kaydedip, meslektaşlarının gününü kutladı.

KTO Karatay Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Başkanı Doç. Dr. Kamil Alptekin de, mesleğin gelişmesi konusunda bir kriz yaşandığının altını çizerek, "Yeni kuşakların enerjilerinin düşük olduğunu söylemek durumundayım. Sizlerin mesleğe biraz daha hevesle, mücadele azmiyle sarılmanız ve farkındalık oluşturmanız gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

NEÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmihan İlknur Uysal, mesleğin sosyal adalet, insan hakları, sosyal sorumluluk gibi ilkeleri merkeze aldığını aynı zamanda sosyal değişimi ve gelişimi, sosyal bütünleşmeyi, insanları birleştirmeyi desteklediğini kaydetti. Prof. Dr. Uysal, Konya'daki 3 üniversiteyi bir araya getiren ve öğrencilerin ortaklaşa hazırlamış olduğu programın gelecek yıllarda da yapılmaya devam edilmesini umduğunu söyledi.

NEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahir Yüksek de, sosyal yasaların her toplumda farklıymış gibi algılandığını ancak özünde hepsinin aynı olduğunu belirterek, "Diyelim ki bir uyuşturucu bağımlılığı Amerika'da farklı sebeplerden ortaya çıkar, Türkiye'de farklı sebeplerden ortaya çıkar. Ortaya çıktıktan sonra davranış kalıbı aynıdır, değişmez. Sosyal bir hastalık Amerika'da ne ise Türkiye'de de o dur" diye konuştu.

"Motivasyon kaynağınızı kendi içinizden çıkarın"

Aile ve Soysal Politikalar Bakanlığı Konya İl Müdürü Bilal Erdoğan, hem uzman adaylarının hem de sahada çalışanlarının motivasyona ihtiyacı olduğunu kaydederek, "Motivasyon kaynağını bir yerlerden beklemeyin. Motivasyon kaynağınızı kendi içinizden çıkarın. Kendi kendinizi motive etmezseniz bir el gelip de sizi uçuramaz. Yeni Türkiye söyleminden bahsediyorsak ülkemizi bu vizyona hazırlamamız lazım" şeklinde konuştu.

Erdoğan, "Gerek mesleki noktada, gerek kamu yönetiminde, toplumun her alanında adalet, liyakat, ehliyet ve sadakat gibi değerlerimizi hakim kılmak durumundayız. Kişisel gelişimden ziyade kişilik gelişimi önemlidir. Siz birey olarak kişiliğinizi geliştirmezseniz dar kalıplar içerisinde kalırsınız. İyi bir uzman olmak istiyorsanız önce iyi bir insan olmalısınız" ifadelerini kullandı.

SGK Konya İl Müdürü Murat Mustafa Yavuz konuşmasında, Sosyal Güvenlik Sistemi ile ilgili öğrencilere bilgiler verdi. Yavuz, Emekli Sandığının 1949'da, SSK'nın 1945'te ve BAĞ-KUR'un 1971 yılında kurulduğunu belirtip geçmişte bu kurumların farklı farklı uygulamalarının olduğunu, SGK ile bu 3 kurumun tek çatı altında birleştiğini söyledi. Sosyal Güvenlik Kurumunun bütçesinden de bahseden Yavuz, bu bütçenin ülkemizin bütçesinin neredeyse yarısı olduğunu, böyle bir bütçeyi emanet edilecek kişilerin de bu işin ehli olması gerektiğini kaydetti.

Türkiye'de sosyal güvenlik alanında ciddi reformlar yapıldığını belirten Yavuz, ilerleyen dönemlerde yeni düzenlemelerle mevcut durumdan daha iyiye gidileceğinin de altını çizdi.

NEÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Tahir Yüksek ve Prof. Dr. Önder Kutlu'nun, Aile ve Soysal Politikalar Bakanlığı Konya İl Müdürü Bilal Erdoğan ile SGK Konya İl Müdürü Murat Mustafa Yavuz'a plaket takdiminin ardından program sona erdi. - KONYA

Neü'de, Dünya Sosyal Hizmet Günü Kutlandı
Neü'de, Dünya Sosyal Hizmet Günü Kutlandı

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Neü'de, Dünya Sosyal Hizmet Günü Kutlandı - Son Dakika


Son Dakika

Adana Demirspor Başkanı Murat Sancak önce transfer iptal etti, sonra da görevini bıraktı Son Dakika: Fahiş fiyat artışı yapan 120 firmaya 3,5 milyon lira ceza kesildi Sosyal medyada yayılan görüntülere tepki yağdı! Zabıta, meyve satan seyyar satıcının tezgahına el koydu İngiliz model Daisy Lowe'dan taciz itirafı: Fotoğrafçım beni yatak odasına götürüp cinsel organını gösterdi Çıkan tartışmada yasak aşk yaşadığı kadını vurdu, ardından kendi kafasına sıktı Cengiz Kurtoğlu ağlayarak anlattı: Üvey annem beni buz gibi suyla banyo yaptırır ve döverdi Sibirya'da 40 bin yıldır buzulda korunan gergedan keşfedildi Yasak Elma'nın müstehcen sahnesi Fox'un başını yaktı