Öğrenciler Yer Bilimi Konusunu "Yanık Ülke"De İşledi - Son Dakika

Öğrenciler Yer Bilimi Konusunu "Yanık Ülke"De İşledi

14.01.2019 15:41
Öğrenciler Yer Bilimi Konusunu

İzmirli bir grup öğrenci, coğrafya dersini UNESCO sertifikalı Kula Volkanik Jeoparkı'nda işledi.

İzmirli bir grup öğrenci, coğrafya dersini UNESCO sertifikalı Kula Volkanik Jeoparkı'nda işledi.

İzmir Bornova Anadolu Lisesinde eğitim gören 150 öğrenci, coğrafya dersi kapsamında antik çağ coğrafyacısı Strabon'un "Geographika" eserinde "Yanık Ülke" olarak tanımladığı Kula Volkanik Jeoparkı'nı ziyaret etti.

Coğrafya öğretmeni Yusuf Oğuz, öğrencilere "yer bilimleri" konusunu jeopark alanında anlattı. Liseliler daha sonra 10 bin yıl önce volkanik patlamalar sonucu yaklaşık 305 kilometrekarelik alana yayılan lavların bulunduğu sahayı ve Kula Peri Bacaları'nı gezdi. Volkan konileri ve sönmüş lavlar arasından geçen öğrenciler, sahadaki taşlardan örnekler aldı ve içindeki mineralleri inceledi.

"Coğrafya eğitimi için mükemmel bir alan"

Eğitim gezisini düzenleyen Oğuz, öğrencilerine anlattığı yer oluşumlarının önemli kısmının Kula'da bulunduğuna dikkati çekti.

Volkan konisi ve sönmüş lav akıntılarını barındıran bu arazinin öğrencilerinin eğitimi için çok önemli bir alan olduğunu vurgulayan Oğuz, "Öğrencilerimiz için önemli bir eğitim gezisi oldu. Burası coğrafya eğitimi için mükemmel bir alan." dedi.

Öğrencilerden Zeynep Gülbay ise yerinde görerek yapılan eğitimin zihinlerinde daha kalıcı etki bıraktığını dile getirdi.

Kula'da volkan konisi ve soğumuş lav akıntılarını görme imkanı bulduklarını anlatan Gülbay, "Daha önce böyle bir yere gelmemiştim. Hepimiz çok beğendik ve çok etkilendik." diye konuştu.

Gökay Dinsever de Kula'daki volkanik oluşumlardan oldukça etkilendiğini aktardı.

Öte yandan Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun da İzmirli öğrencilerle sohbet etti, onların sorularını cevaplandırdı.

Jeoparkın giderek büyüdüğüne işaret eden Tosun, "Burası turizm açısından çok önemli. Şimdi eğitim faaliyetlerine de ev sahipliği yapıyoruz. Belediye olarak bu tür organizasyonlara destek olmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Öğrenciler Yer Bilimi Konusunu 'Yanık Ülke'De İşledi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Galatasaray'ın Aralık ayındaki olağanüstü genel kurulu, koronavirüs nedeniyle yapılamayacak Korona aşısı geliştirmişlerdi! Putin'in aşı olup olmadığına Kremlin'den ilginç yanıt: Şu an imkansız Kızılay'dan 'askıda pizza' kampanyası Merkel'in Bakanlar Kurulu toplantısı yaptığı sırada bir saldırgan, Başbakanlık binasına araçla saldırı girişiminde bulundu Eşi, kayınvalidesi ve görümcesi koronadan vefat eden kadın, karnındaki bebeği de üzüntüden kaybetti Erdoğan'dan Arınç'a bir tepki daha: Türkiye'de hiçbir şey yapılmamış gibi konuşmalarını kabul edemeyiz HDP'li Hasan Özgüneş'in "Mustafa Kemal, Kürdistan'a geldi" sözleri Meclis'i karıştırdı Reuters: Erdoğan, döviz rezervleri eriyince Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ı görevden aldı