Ömrü 150 Yıl, Değeri Sakız Kadar - Son Dakika

Ömrü 150 Yıl, Değeri Sakız Kadar

12.01.2012 12:40
Ömrü 150 Yıl, Değeri Sakız Kadar, System.String[]

Halil İbrahim Başer-Tarık Üzgün - Guinness Rekorlar Kitabı'na dünyanın en uzun yaşayan canlıları olarak giren, yüksek besin değeriyle önemli gıdalar arasında yer alan "Deniz tarakları" pazarda tanesi 10 kuruştan satılıyor.

Halil İbrahim Başer-Tarık Üzgün - Guinness Rekorlar Kitabı'na dünyanın en uzun yaşayan canlıları olarak giren, yüksek besin değeriyle önemli gıdalar arasında yer alan "Deniz tarakları" pazarda tanesi 10 kuruştan satılıyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, "Tarak midyesi" olarak da bilinen deniz tarakları, su canlıları arasında çift kabuklu yumuşakçalar grubu içerisinde yer alıyor. Kabukları yuvarlak ve yelpaze biçiminde olan ve Guinness Rekorlar Kitabı'na dünyanın en uzun süreli yaşayan canlılarından birisi olarak giren taraklar, ortalama 150 yıl kadar yaşayabiliyor.

-Pazarda tanesi 10 kuruş-

Deniz tarakları, uzun ömrünün yanı sıra ucuzluğuyla da dikkat çekiyor. Balıkesir'in Marmara ilçesinde kurulan Perşembe Pazarı'nda satışa sunulan deniz tarağının tanesi, sakız fiyatı olan 10 kuruştan satılıyor. Besin değeri bakımından hayli zengin olan deniz tarakları, oldukça da lezzetli bulunuyor.

Bu su canlısını satan pazarcı Ahmet Ertaş (28), tarakları sudan kendisinin çıkarttığını söyledi. Tarakların ocak mart ayları arasında çıkarıldığını belirten Ertaş, "Diğer aylar yumurtalama dönemi. Kabuğunun içerisinde yumurta bulunuyor. Bu nedenle sadece bu dönemde avlıyoruz. Denizde bol miktarda bulunan bir canlı. Sadece ben günde ortalama bin 500 tane çıkartıyorum" dedi.

Pek bilinen bir tür olmayan deniz taraklarının daha çok içkili lokantalarda meze olarak kullanıldığını anlatan Ertaş, "Denizin sığ yerlerinde avlıyoruz. Mezenin yanı sıra salatada, pilavda, her türlü yemekte de kullanılabiliyor. Protein bakımından da çok zengin. Bunlar oldukça uzun bir süre yaşayabiliyorlar. Ancak fiyatı o kadar da çok değil. Tanesini 10 kuruştan satıyoruz" diye konuştu.

-Deniz tarakları-

Yüksek besin değeri ile insan sağlığına olumlu katkıları bulunan deniz tarakları, hem pişirilerek, hem de çiğ o tüketilebiliyor. Tırmık ya da elle toplanan bu deniz canlıları, Türkiye'deki tüm denizlerinde bulunmasına rağmen, geleneksel mutfağımızda yer almadığı için halk tarafından pek bilinmiyor. Haşlanmış, kızartılmış, dumanlanmış, çeşitli soslarla tatlandırılmış pek çok servis çeşidi bulunuyor.

Safranlı kızartmasından, sarımsaklı ve zencefilli uygulamalara, hatta pudingli tatlı çeşitlerine kadar mutfak şeflerinin menülerinde yer alan deniz taraklarının etinin, su, protein, yağ, glikojen ve kül içerdiği belirtiliyor. Ayrıca, yağ ve şeker oranı düşük, ancak protein miktarı yüksek olduğu için şeker ve damar hastalıklarına iyi geliyor.

- BURSA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Ömrü 150 Yıl, Değeri Sakız Kadar - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Pendik'te dehşet evi! Fidye için kaçırdıkları şahsı para alamayınca öldürüp bahçeye gömdüler 18:23 Pendik'te dehşet evi! Fidye için kaçırdıkları şahsı para alamayınca öldürüp bahçeye gömdüler Ece Erken ve eşi gelen 20 bin liralık hesaba sitem edince kavga çıktı 18:10 Ece Erken ve eşi gelen 20 bin liralık hesaba sitem edince kavga çıktı Olimpiyatlara damga vuran basketbolcu robot! Attığı her atış basket oldu 17:44 Olimpiyatlara damga vuran basketbolcu robot! Attığı her atış basket oldu
Artvin'de yaşanan sel felaketinden yeni görüntü! Mahsur kalan çiftin mucize kurtuluşu kamerada 17:21 Artvin'de yaşanan sel felaketinden yeni görüntü! Mahsur kalan çiftin mucize kurtuluşu kamerada Polis baskını Beckham'ın tadını kaçırdı! Oğlunun işlediği suç yüzünden 45 dakika sorgulandı 16:24 Polis baskını Beckham'ın tadını kaçırdı! Oğlunun işlediği suç yüzünden 45 dakika sorgulandı Gündüz vakti fuhuş rezaleti! Yanlarındaki küçük çocuğa aldırış etmeden, bir araçtan inip diğerine bindiler 15:51 Gündüz vakti fuhuş rezaleti! Yanlarındaki küçük çocuğa aldırış etmeden, bir araçtan inip diğerine bindiler
Korkunç kaza! Testereyle ağaç budarken eli kayan adam, kendi boğazını kesti 15:43 Korkunç kaza! Testereyle ağaç budarken eli kayan adam, kendi boğazını kesti Cübbesini çıkaramadan yere yığıldı! İmam, öğle namazını kıldırdıktan sonra vefat etti 15:30 Cübbesini çıkaramadan yere yığıldı! İmam, öğle namazını kıldırdıktan sonra vefat etti
Advertisement