Operasyon: Argo 30 Kasım Vizyon'da - Son Dakika

Operasyon: Argo 30 Kasım Vizyon'da

27.11.2012 16:33
Operasyon: Argo 30 Kasım Vizyon'da, System.String[]

"Operasyon: Argo" altı Amerikalıyı kurtarmak için yapılan ve İran rehine krizinin perde arkasında gerçekleştirilen gizli bir ölüm-kalım operasyonunu konu alıyor.

30 Kasım 2012, Cuma Günü Sinemalarda.

Gerçek olaylara dayanan dram-gerilim türündeki "Operasyon: Argo" altı Amerikalıyı kurtarmak için yapılan ve İran rehine krizinin perde arkasında gerçekleştirilen gizli bir ölüm-kalım operasyonunu konu alıyor. Film CIA ile Hollywood'un operasyonda oynadığı, pek az bilinen role odaklanıyor. Söz konusu bilginin gizliliği olaydan ancak uzun yıllar sonra kaldırıldı.

Oscar® ödüllü Ben Affleck'in ("The Town", "Good Will Hunting") yönetmen ve oyuncu olarak yer aldığı filmin yapımcılığını ise Oscar® adayı Grant Heslov ("Good Night, and Good Luck"), Affleck, ve Oscar® ödüllü George Clooney ("Syriana") gerçekleştirdi.

4 Kasım 1979'da, İran devrimi patlak vermek üzereyken, militanlar Tahran'daki ABD Büyükelçiliği'ne hücum eder ve 52 Amerikalıyı rehin alır. Fakat, o kaos ortamında, altı Amerikalı kaçıp Kanada Büyükelçisi Ken Taylor'ın evine sığınmayı başarırlar. Bu altı kişinin bulunup, muhtemelen katledilmesinin bir an meselesi olduğunu bilen Kanada ve Amerikan hükümetleri CIA'in olaya müdahale etmesini isterler. CIA, altı Amerikalıyı güvenli bir şekilde ülkeden çıkaracak bir plan yapması için, bünyesindeki en iyi "dışarı çıkartma" uzmanı Tony Mendez'i görevlendirir. Bu o kadar inanılmaz bir plandır ki ancak filmlerde görülebilir.

"Operasyon: Argo"da yer alan diğer oyuncular şöyle sıralanabilir: Bryan Cranston (TV dizisi "Breaking Bad"), Oscar® ödüllü Alan Arkin ( "Little Miss Sunshine"), John Goodman, ("Trouble With the Curve") Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé, Kyle Chandler ve Chris Messina.

Affleck'in yönettiği filmin senaryosunu Chris Terrio kaleme aldı. Senaryo Antonio J. Mendez imzalı The Master of Disguise'dan ve Joshuah Bearman'ın Wired Magazine'de yayımlanan makalesi "The Great Escape"ten seçmelere dayanıyor.

David Klawans, Nina Wolarsky, Chris Brigham, Chay Carter, Graham King ve Tim Headington filmin yönetici yapımcılığını, Amy Herman ise ortak yapımcılığını üstlendi.

Filmin kamera arkası yaratıcı ekibi, görüntü yönetiminde Oscar® adayı Rodrigo Prieto ("Brokeback Mountain"), yapım tasarımında Sharon Seymour ("The Town"), kurguda Oscar® adayı William Goldenberg ("Seabiscuit", "The Insider") ve kostüm tasarımında Oscar® adayı Jacqueline West'ten ("The Social Network", "The Curious Case of Benjamin Button") oluşuyor. Filmin müziği ise dört kez Oscar® adayı Alexandre Desplat'nın ("The King's Speech", "The Queen") imzasını taşıyor.

"Operasyon: Argo"nun çekimleri Los Angeles, Washington DC ve İstanbul'da tamamlandı.

Warner Bros. Pictures, GK Films işbirliğiyle, Smokehouse Pictures yapımı "Operasyon: Argo"yu sunar. Filmin dünya çapındaki dağıtımını bir Warner Bros. Entertainment kuruluşu olan Warner Bros. Pictures gerçekleştirecek.

Operasyon: Argo 30 Kasım Vizyon'da

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Operasyon: Argo 30 Kasım Vizyon'da - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

İzmir'de simit fiyatı 2 lira oldu Son Dakika: 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı, 26-27 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek Bakan Çavşuğlu'nun Alman mevkidaşıyla ortak basın toplantısına Mesut Özil diyaloğu damga vurdu Evsiz adam, fuar alanındaki gölette ölü bulundu Kasımpaşa, Chelsea'den Danny Drinkwater ile sezon sonuna kadar sözleşme imzaladı Felç geçiren oyuncu Sabina Toziya, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinden ayrıldı Son Dakika! Bahçeli'den Özdağ'a yapılan saldırıyla ilgili açıklama: Kim neye maruz kalmışsa önce etrafına baksın Ahmet Özhan 39 yıl sonra Tövbeler Olsun dizisinin kadrosuna dahil oldu