Oyuncu Üstün Asutay son yolculuğuna uğurlandı - Son Dakika

Oyuncu Üstün Asutay son yolculuğuna uğurlandı

06.08.2020 19:01
Oyuncu Üstün Asutay son yolculuğuna uğurlandı

Tedavi gördüğü hastanede 82 yaşında hayatını kaybeden tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Üstün Asutay'ın cenazesi, toprağa verildi.

Tedavi gördüğü hastanede 82 yaşında hayatını kaybeden tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Üstün Asutay'ın cenazesi, toprağa verildi.

Çoklu organ yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 2 gün önce hayatını kaybeden Asutay için kurucuları arasında yer aldığı Bakırköylü Sanatçılar Derneğinde (BASAD) tören düzenlendi.

Burada yapılan törenin ardından Asutay'ın cenazesi, Kartaltepe Amine Hatun Camisi'nde ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından Bakırköy Mezarlığında toprağa verildi.

"Çok iyi bir oyuncuydu"

BASAD'ın kurucularından Cihad Tamer, cenaze töreninde AA muhabirine, Asutay'ın aynı zamanda yakın çocukluk arkadaşı olduğunu söyledi.

Tamer, Üstün Asutay'ın herkes tarafından sevilen, sayılan bir kişi olduğuna işaret ederek, "Çok iyi bir oyuncuydu. BASAD'ta yetişen biriydi. Üstün, Erdoğan Sıcak ve ben Bakırköy'de doğmuş ve Bakırköy'ü hiç terk etmemiş üç arkadaş olarak yanımıza Ayşen Gruda'yı, Tarık Akan'ı, Cem Karaca'yı ve Ergun Köknar'ı alarak BASAD'ı kurduk." dedi.

BASAD'ın 25 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu aktaran Tamer, "Burada yerimize gelecek gençleri yetiştirelim istedik. İlkelerimizden, Atatürkçü çizgimizden hiç taviz vermeden gençleri yetiştirmeye devam ettik. Bundan sonra da bayrağı onlar taşıyacak." ifadelerini kullandı.

"Hepimizin kaybı çok büyük"

BASAD Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Gülek de Asutay'ın, Kartaltepe İlköğretim Okulu'nda öğrenciyken Bakırköy Halkevinde Münir Özkul ve Kenan Pars'tan ilk oyunculuk derslerini aldığını hatırlatarak, "Tam 75 yıl önce küçücük bir çocukken 'yuvam' diyerek girdiği bu binadan şimdi 82 yaşında uğurlanıyor." diye konuştu.

Türk sinemasına ve Türk tiyatrosuna Asutay'ın önemli katkılarda bulunduğunun altını çizen Gülek, şunları kaydetti:

"Hepimizin kaybı çok büyük. Halkevi ruhuyla Ayşen Gruda'yla Tarık Akan'la Cem Karaca'yla Erdoğan Sıcak'la ve Ergun Köknar'la kurdukları bu bina hakikaten o ruhu yansıttı, yaşadı ve yaşatıyor. Bundan sonra da onun anısı, o ruh da ilkeleri de burada yaşayacak. Üzgünüz. Görevini yaptı ve aramızdan ayrıldı."

Taziyeleri oğlu Mert Asutay ile eşi Şirin Asutay'ın kabul ettiği cenazeye, sanat dünyasından birçok kişi katıldı.

Oynadığı karakterlerle unutulmaz oyuncular arasında yer alan Üstün Asutay, "Kuruntu Ailesi", "Bizim Mahalle" ve "Uzaylı Zekiye" adlı dizilerin yanında "Evdekiler", "Vatandaş Ahmet Efendi" ve "Selamsız Bandosu" adlı filmlerde rol almıştı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Oyuncu Üstün Asutay son yolculuğuna uğurlandı - Son Dakika


Son Dakika

Zarrab'ın Miami'deki görkemli hayatına ilişkin yeni fotoğraflar ortaya çıktı! 10:17 Zarrab'ın Miami'deki görkemli hayatına ilişkin yeni fotoğraflar ortaya çıktı!
Avrasya 26 ilde 1260 kişiye sordu: CHP'nin oyları yüzde 30.4'e yükseldi 10:08 Avrasya 26 ilde 1260 kişiye sordu: CHP'nin oyları yüzde 30.4'e yükseldi Emeklilerin yeni yıl zammı ne olacak? İşte herkesin merak ettiği rakamlar! 09:59 Emeklilerin yeni yıl zammı ne olacak? İşte herkesin merak ettiği rakamlar! TOGG Üst Yöneticisi Gürcan Karakaş: 3 tane oyun şirketi şu anda yerli otomobil için çalışıyor 08:56 TOGG Üst Yöneticisi Gürcan Karakaş: 3 tane oyun şirketi şu anda yerli otomobil için çalışıyor Plajda cinsel ilişkiye giren çift gözaltına alındı 18:01 Plajda cinsel ilişkiye giren çift gözaltına alındı 15 balta darbesiyle eşini öldüren kadın,mahkemede polisleri suçladı 16:44 15 balta darbesiyle eşini öldüren kadın,mahkemede polisleri suçladı Son dakika! Burundi'de hapishanede yangın çıktı! 38 mahkum yanarak hayatını kaybetti 16:33 Son dakika! Burundi'de hapishanede yangın çıktı! 38 mahkum yanarak hayatını kaybetti Ibrahimovic, Türk hayranlarından da tepki toplayacak! Milli oyuncumuz Hakan hakkında sert sözler 16:13 Ibrahimovic, Türk hayranlarından da tepki toplayacak! Milli oyuncumuz Hakan hakkında sert sözler
Advertisement