Özel Mansiyon Ödülü'ne Layık Görüldü! - Son Dakika

Özel Mansiyon Ödülü'ne Layık Görüldü!

27.12.2011 13:20
Özel Mansiyon Ödülü'ne Layık Görüldü!, System.String[]

"Yollarda"; 10. Boston Türk Filmleri Festivali Belgesel Film kategorisinde Özel Mansiyon Ödülü'ne layık görüldü.

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu tarafından finanse edilen "Kültür

Köprüleri" programı çerçevesinde Goethe Enstitüsü'nün, Türkiye'nin 24

kentinde ve 8 Avrupa ülkesinde yürüttüğü "Avrupa Edebiyatı Türkiye'de – Türk

Edebiyatı Avrupa'da" (European Literature Goes to Turkey – Turkish Literature

Goes to Europe) projesi kapsamında Sabine-Küper Büsch ve Thomas Büsch

tarafından hazırlanan "Yollarda" adlı belgesel filmi; 10. Boston Türk Filmleri Festivali Belgesel Film kategorisinde Özel Mansiyon Ödülü'ne layık görüldü.

Projenin en önemli parçası olan Gezici Kütüphane ile "karşılaşmaları" konu alan film; Trabzon'dan başlayarak, Ankara, Diyarbakır, Konya, Antakya, Adana, İzmir, Tekirdağ ve İstanbul'dan geçen, oradan da Avrupa şehirleri Pécs, Venedig, Duisburg ve Brüksel'e devam eden yolculuğu adım adım takip ediyor.

Filmin başrol oyuncuları olan gezici kütüphane sorumluları; kaptan Hakan Köroğlu ve kütüphane sorumlusu Claudia Dollinger'in yol boyunca izlenimleri aktarılırken, birbirinden farklı kültürel bakış açıları gösterilmekle beraber, ortak bir dil konuşmayan bu oyuncuların, iletişimlerinde aştıkları engeller de eğlenceli bir biçimde yansıtılıyor.

Projeye katılan Günter Grass, Bozhana Apostolova, Zafer Şenocak, Perikles

Monioudis, Ayşe Kulin, Mario Levi, Murat Uyurkulak gibi seçme yazarlar kısa

röportajlar vererek Türkiye'ye ve Avrupa'ya nasıl baktıklarını anlatıyorlar.

Kültürlerarası diyalog, lise ve üniversite öğrencileri ile Türkiye'nin 24 ilinde ve

Avrupa'nın 8 ülkesinde gerçekleştirilen söyleşilerle yansıtılıyor.

Söz konusu belgesel, yolculuk esnasında gerçekleştirilen "Cultural Bridges" konulu bir dizi atölye çalışması sonucunda ortaya çıkan kısa filmlerinden kesitler de içeriyor. Trabzon, Ankara, Mersin, Diyarbakır ve İzmir'deki sinema televizyon bölümleri öğrencileri, Türkiye'deki hayatın kültürel ve politik yönlerini ortaya koyarak belgesele önemli bir katkıda bulunuyor.

Özel Mansiyon Ödülü'ne Layık Görüldü!

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Özel Mansiyon Ödülü'ne Layık Görüldü! - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Demiryolları "Çin'e giden ilk ihracat treni yolundan döndü" iddialarına yanıt verdi: Gümrükleme için Halkalı'ya geldi Her hareketiyle gündeme bomba gibi düşen Şevval Şahin, bikinili pozlarıyla yine çok konuşulacak Çağatay Ulusoy, ekranlara dönüyor! İşte yeni dizisi Hamdi Alkan'ın eşi Selen Görgüzel, takipçisinin yorumuna verdiği yanıtla herkesi şoke etti Türkiye soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek! Hafta ortasından itibaren kar geliyor Antikorlara yakalanmayan koronavirüs mutasyonu tespit edildi Akdeniz açıklarındaki 5.2'lik deprem 150 kilometre uzaklıktaki Karaman'da kayaları yerinden oynattı Koronavirüs aşısını bulan Pfizer'in CEO'sundan bomba itiraf: Aşıdan sonra virüsün bulaşıp bulaşmayacağından emin değiliz