Poyrazköy'de Ele Geçirilen Mühimmat" Davası - Son Dakika

Poyrazköy'de Ele Geçirilen Mühimmat" Davası

21.01.2015 16:37
Poyrazköy'de Ele Geçirilen Mühimmat

Mahkeme heyeti, tüm sanıklar hakkında soruşturma ve kovuşturma aşamasında konulan yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasına karar verdi.

Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi, "Kafes eylem planı", "Amirallere suikast", " Gölcük'te ele geçirilen belgeler" ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) yöneticileri hakkındaki iddialara ilişkin dosyaların birleştirildiği ve 86 tutuksuz sanığın yargılandığı " Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat" davasında, tüm sanıklar hakkında soruşturma ve kovuşturma aşamasında konulan yurtdışına çıkış yasağını kaldırdı.

Anadolu Adalet Sarayı'nın Şehit Hakan Kılıç Konferans Salonu'nda yapılan duruşmada, mahkeme heyeti ara kararını açıkladı.

Mahkeme heyeti, tanıklar İsa Akyüz, Bekir Peker ve Ahmet Uğurlu'nun SEGBİS vasıtasıyla beyanlarının alınmasına dair taleplerini, tanıkların duruşmada bizzat dinlenmelerinin yargılama konusunun aydınlatılması bakımından önem taşıması nedeniyle reddetti. Heyet, tanıkların bir sonraki celse hazır edilmesine karar verdi.

Tüm sanıklar hakkında soruşturma ve kovuşturma aşamasında konulan yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasını kararlaştıran heyet, sanıklar Mehmet Cem Çağlar, Kemal Boya ve Mücahit Erakyol'un duruşmalardan vareste tutulması yönündeki taleplerini kabul etti.

Mahkeme heyeti, Beyoğlu Kocatepe Mahallesi Feriye Caddesi 53 numarada 13 Nisan 2009'da yapılan aramaya ilişkin görüntü tutanaklarının soruşturmayı yürüten kolluk biriminden istenmesine hükmetti.

İstanbul 3 No'lu DGM'nin 2002/246 esas sayılı dosyasının arşivini devralan mahkemenin tespit edilerek ilgili dosyanın incelenmek ve iade edilmek üzere istenmesine karar veren heyet, sanık Gülseven Yaşer hakkındaki yakalama emrinin kaldırılması talebini reddetti.

Ancak heyet, CMK'nın 196/6. maddesine istinaden, yurtdışında bulunan sanığın uluslararası yolculuk yapamayacağına ve hastalığı nedeniyle duruşmaya katılamayacağına ilişkin yeni tarihli geçerli bir tıbbi kanıt ibraz edilmesi halinde Gülseven Yaşer hakkındaki yakalama kararının kaldırılması konusunun celse arasında değerlendirilmesini kararlaştırdı.

Mahkeme heyeti, 1 nolu CD, 3 nolu DVD ve Kadıköy ÇYDD'de el konulan harddisk ile ilgili raporları göndermesi için Adli Tıp Kurumu Başkanlığı Fizik İhtisas Dairesi Bilişim ve Teknoloji Suçları Şubesi'ne yazılan yazıların cevaplarının beklenmesine karar verdi.

Beykoz Poyrazköy Keçilik mevkisinde 2009'da yapılan kazılarda elde edilen silah ve mühimmattan bir kısmının Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait olduğunun bildirildiğini kaydeden heyet, mühimmat hakkında son karar ile birlikte değerlendirme yapılacağının ve bu aşamada mühimmatın muhafazasına devam edilmesi gerektiğinin bildirilmesine hükmetti.

Mahkeme heyeti, Beykoz ormanlık alanda bulunan sigara üzerindeki DNA genotipine ilişkin olarak veri tabanında araştırma yapılıp yapılmadığı konusunda soruşturmayı yürüten kolluk birimine yazı yazılmasına karar verdi.

Sanık Hüseyin Hançer'in Yurt Atayün'ün tanık olarak dinlenmesine yönelik talebinin bu aşamada reddine karar veren heyet, Gölcük Donanma Komutanlığı Askeri Savcılığı'nın bu dosyaya ilişkin yaptığı inceleme sonucunun sorulmasını kararlaştırdı.

Duruşma ertelendi. - İstanbul

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Poyrazköy'de Ele Geçirilen Mühimmat' Davası - Son Dakika


Son Dakika

AK Partili başkan, belediyenin arsasını kendi vakfına devreden AK Partili selefini mahkemeye verdi Koronavirüs tedavisi gören ünlü iş insanı Rahmi Koç taburcu oldu Yasak Elma'dan 5 oyuncu birden ayrılıyor! Başrol Şevval Sam'dan ilk yorum geldi Milyonları ilgilendiren borç yapılandırmasının detayları belli oldu! Peşin ödeyen büyük indirimi kapar Türkiye'nin Libya'ya verdiği sahil güvenlik eğitimine İtalyan basınından ilginç yorum: Anahtar Erdoğan'ın elinde Dert dinleme başı 10 TL alan genç gezgin, derdiyle kendisini ağlatana da 100 TL veriyor Bir adama saldırıp pantolonunu indirmişti! Meğer 'Azman' yavrularını korumak için saldırmış Azerbaycan ordusu, Turan taktiğini uygulayarak Ermenistan'ın belini kırdı