Prof. Dr. Ayşegül Yıldız, DAÜ'de Aklın Sınırlarını Anlattı - Son Dakika

Prof. Dr. Ayşegül Yıldız, DAÜ'de Aklın Sınırlarını Anlattı

30.03.2012 22:28
Prof. Dr. Ayşegül Yıldız, DAÜ'de Aklın Sınırlarını Anlattı, System.String[]

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Yıldız, Aklın SInırları: Yaratıcılık, Dahilik ve Ötesi konulu söyleşiyle katıldı.

30 Mart 2012 Cuma günü, DAÜ Prof. Dr. Mehmet Tahiroğlu Salonu'nda gerçekleştirilen söyleşi, başta sağlık bilimleri öğrencileri olmak üzere, yoğun bir katılımla izlendi.

Hacettepe Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Minnesota Üniversitesi'nde eğitim aldıktan sonra, Harvard Üniversitesi Massachusetts General Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dalı Bipolar Kliniği'nde 3 yıl görev yapan ve araştırmalarını 2001 yılından itibaren Türkiye'de sürdürmekte olan Dr. Yıldız, konuşmasında manik depresif ve depresyon rahatsızlıklarının üzerinde durdu.

Manik depresif ve depresyon tedavisinde son yıllarda katedilen gelişmelerin öneminden bahseden Dr. Yıldız, Plato'dan Mozart'a Napolyon'dan Viktor Hugo'ya, Marlyn Monroe'dan Kurt Cobain'e kadar sanatsal, blimsel, kültürel ve siyasal alanda tarihe ismini yazdırmış birçok kişinin özellikle manik depresif rahatsızlıkları yüzünden intihar ettiklerini vurgulayarak, "O dönemlerde bu hastalıkları şimdiki kadar iyi tanıyabilseydik ve teşhis konulabilseydi bu kişiler genç yaşta intihar etmek yerine uzunca yıllar eserlerini üretmeye devam edebileceklerdi." dedi.

Konuşması sonunda Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin ve katılımcıların sorularını da yanıtlayan Prof. Dr. Yıldız'a konferans sonrası Dekan Prof. Dr. Hülya Harutoğlu tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

2004 yılında Amerika Psikiyatri Birliği tarafından tüm dünyada "En iyi genç bilim adamı" seçilerek New York'ta ödül alan Prof. Dr. Yıldız'ın uluslararası yüksek kabul görmüş hipotezleri ve pek çok bilimsel eseri bulunmaktadır.

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı'nda ve Harvard Üniversitesi Uluslararası Bipolar Konsorsium'unda Profösör olarak görev yapmakta olan Prof. Dr. Yıldız, aynı zamanda Avrupa Nöropsikofarmakoloji Kolleji Bilimsel Danışma Kurul'u üyesidir. Ayrıca, 13 uluslararası psikiyatri ve nöropsikofarmakoloji dergisinde hakemlik, Dokuz Eylül Üniversitesinde Rektör Danışmanlığı ve Etik Kurul Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir.

Prof. Dr. Ayşegül Yıldız, DAÜ'de Aklın Sınırlarını Anlattı

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Yerel Prof. Dr. Ayşegül Yıldız, DAÜ'de Aklın Sınırlarını Anlattı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Depremde tuzla buz olan Doğanlar Apartmanı'yla ilgili kan donduran gerçek ortaya çıktı! Belediye 2 yıl önce çürük raporu vermiş Tuvana Türkay'ın da koronavirüse yakalandığı ortaya çıktı Paşinyan'dan skandal Karabağ sözleri: Azerbaycan bölgeyi ele geçirirse soykırım yapacak Bolu'ya mevsimin ilk karı düştü Tepkilerin ardından Macron geri adım attı: Charlie Hebdo karikatürlerini desteklemiyoruz Azerbaycan ordusu, askeri mevzilere sızmaya çalışan Ermeni sabotaj grubunu imha etti Anne ve 3 çocuğu enkaz altından çıkarılmıştı! Sağ kurtarılan bir çocuk hastanede hayatını kaybetti Şarkıcı Doğuş'tan kan donduran itiraflar: Birini öldürmeye teşebbüs ettim