Romanlar Derterini Dergiyle Dillendirecek - Son Dakika

Romanlar Derterini Dergiyle Dillendirecek

12.01.2012 12:32
Romanlar Derterini Dergiyle Dillendirecek, System.String[]

Bundan dört yıl önce çıkardıkları Hoşgörü isimli dergiyi maddi imkansızlıklardan kaynaklı sürdüremeyen İzmirli Roman vatandaşlar, bu kez de Rom-Ca ile seslerini duyurmaya çalışacak.

Bundan dört yıl önce çıkardıkları Hoşgörü isimli dergiyi maddi imkansızlıklardan kaynaklı sürdüremeyen İzmirli Roman vatandaşlar, bu kez de Rom-Ca ile seslerini duyurmaya çalışacak.

Roman vatandaşların entegrasyondan kentsel dönüşüme, sosyal politikalardan eğitime kadar pek çok sorununun dile getirileceği Rom-Ca dergisi yayın hayatına başlıyor. Kültürel ve Sosyal Politika Dergisi olarak çıkacak dergi Romanların yaşadığı sıkıntılara tercüman olurken, tüm kesimlere sahiplenme çağrısı yapacak.

YOKSULLUĞUMUZU İFADE EDECEK

Derginin basımını gerçekleştiren Kahramanlar Arkadaş Matbaası'nda son kontrolleri yapan İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, 2008 yılında da Hoşgörü adlı bir dergi çıkardıklarını, ancak üçüncü sayıyı maddi yetersizliklerden dolayı çıkaramadıklarını hatırlattı. Bu kez ikinci bir dergi heyecanında olduklarını vurgulayan Cıstır, Çift taraflı entegrasyonu hedefleyen, hem Romanlara bir öğretici koyacak, hem de siyaset mekanizmasına toplumun değişik kesimlerine hitap edecek, yoksulluğumuzu ve yaşadığımız ayrımcılığı ifade edecek ve bin yıldır bu coğrafyada yaşadığımızı kanıtlarıyla beraber ortaya koyacak bir dergi hazırladık dedi.

DÜNYA ROMANLARLA YÜZLEŞECEK

Romanlarla ilgili çalışmalar yapan akademisyenlerin de dergiye destek verdiğini kaydeden Cıstır, ilk sayıda Romanlar ve Anayasa konusuyla ilgili olarak TBMM Anayasa Komisyonu üyelerinden de görüş aldıklarını dile getirdi. Cıstır, Sosyal politikalarla ilgili önermelerimizin olduğu dergide sadece Türkiye değil dünyaya da seslendiğimizi ifade etmek istiyorum. Dünya Romanlarla yüzleşecek. İlk sayı 5 bin basacak diye konuştu. Kapak fotoğraflarında ise Sizlerle eşit olmak istiyoruz diyerek tüm kesimlere seslendiklerini vurgulayan Cıstır, uzun soluklu bir dergi olması için dayanışmadan öte sahiplenme beklediklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Romanlar Derterini Dergiyle Dillendirecek - Son Dakika


Son Dakika

Arka Sokaklar'ın Pınar'ı İstanbul'u terk edip, çocuk sahibi oldu! İşte son hali 00:28 Arka Sokaklar'ın Pınar'ı İstanbul'u terk edip, çocuk sahibi oldu! İşte son hali Türkiye'nin AB'den destek talebinin ardından 00:01 Türkiye'nin AB'den destek talebinin ardından "Help Turkey" etiketiyle 2 milyona yakın tweet atıldı Türkiye, yangınlara karşı AB'den yardım talep etti! 3 uçak yolluyorlar 23:17 Türkiye, yangınlara karşı AB'den yardım talep etti! 3 uçak yolluyorlar
Bizim çocuklar tarih yazmaya devam ediyor! PSG'yi deviren Lille, Fransa Süper Kupası'nın sahibi oldu 23:01 Bizim çocuklar tarih yazmaya devam ediyor! PSG'yi deviren Lille, Fransa Süper Kupası'nın sahibi oldu Arkadaşlarıyla pikniğe giden genç kadın kazara vurularak öldü 21:56 Arkadaşlarıyla pikniğe giden genç kadın kazara vurularak öldü Norveç'ten sonra Fransa Plaj Hentbolu Kadın Milli Takımı da bikini giyme zorunluluğuna tepki gösterdi 19:56 Norveç'ten sonra Fransa Plaj Hentbolu Kadın Milli Takımı da bikini giyme zorunluluğuna tepki gösterdi
Şeyma Subaşı'nın Türk bayraklı paylaşımı büyük tepki topladı! Deniz Akkaya verdi veriştirdi 17:49 Şeyma Subaşı'nın Türk bayraklı paylaşımı büyük tepki topladı! Deniz Akkaya verdi veriştirdi İzmir'de iki kişi kışla yakınında bulunan alana sabotaj girişiminde bulundu 17:03 İzmir'de iki kişi kışla yakınında bulunan alana sabotaj girişiminde bulundu
Advertisement