RTÜK'ün CHP'ye Hakaret Eden Programa Ceza Vermediği İddiası - Son Dakika

RTÜK'ün CHP'ye Hakaret Eden Programa Ceza Vermediği İddiası

30.10.2014 17:49
RTÜK'ün CHP'ye Hakaret Eden Programa Ceza Vermediği İddiası, System.String[]

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun, Kanal A'da yayımlanan "Resmi Tarihten Gerçek Tarihe" adlı programda CHP'ye hakaret edildiği yönündeki şikayetin değerlendirildiği toplantısında, AK Parti ile CHP kontenjanından seçilen üyeler arasında ceza maddesi tartışması yaşandı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK), Kanal A'da yayımlanan "Resmi Tarihten Gerçek Tarihe" adlı programda CHP'ye hakaret edildiği yönündeki şikayetin değerlendirildiği toplantısında, AK Parti ile CHP kontenjanından seçilen üyeler arasında ceza maddesi tartışması yaşandı.

RTÜK Başkan Vekili Hasan Tahsin Fendoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugünkü haftalık olağan toplantıda CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'ın şikayeti üzerine hazırlanan raporu değerlendirdiklerini ve AK Parti kontenjanından seçilen 4 üyenin, 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un 8-1-e maddesinde "Irk, renk, dil, din, tabiiyet, cinsiyet, engellilik, siyasi ve felsefi düşünce, mezhep ve benzeri nedenlerle ayrımcılık yapan ve bireyleri aşağılayan yayınları içeremez ve teşvik edemez" maddesinden ihlal gördüklerini belirtti.

Fakat muhalefet kontenjanından gelen üyelerin burada ihlal görmediklerini söyleyen Fendioğlu, "Oysa genel başkan yardımcılarının istediği maddede bu vardı. Burada ihlal olduğu açık fakat bize başka maddeler önerdiler. Onları da oyladık ama orada yeterli oya gidilmediği için toplantı önümüzdeki haftaya ertelendi" dedi.

Türkiye'nin sıcak gündemlerden geçtiğine işaret eden Fendoğlu, "Cumhuriyet Bayramı'nı, Atatürk'ü ve birtakım kutsal değerleri bahane ederek toplantıyı terk ettiler" diyerek, üye sayısının 5'in altın altına düştüğünde toplantının devam edemeyeceğini hatırlattı.

Fendoğlu, "Çok rutin bir olaydı ama muhalefet kontenjanından gelen arkadaşlar konuyu abartınca bu açıklamayı yapmak zorunda hissettik kendimizi" ifadesini kullanarak, gelecek toplantıda konuyu enine boyuna tartışacaklarını kaydetti.

-"Böyle bir şeyi biz asla kabul etmiyoruz"

Üst Kurul'un CHP kontenjanından seçilen üyeleri Ali Öztunç ve Süleyman Demirkan, konuyla ilgili RTÜK'te basın toplantısı gerçekleştirdi.

Öztunç, toplantıda AK Parti kontenjanından seçilen üyelerin kanala ve yayına ceza vermek istemediklerini, tepkiler üzerine maddesini kabul ettiklerini savunarak, "Cumhuriyetin kuruluşunun kutlandığı 29 Ekim'den bir gün sonra cumhuriyete hakareti hafif bir cezayla geçiştirmek istediler" diye konuştu.

Programın "Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz" şeklindeki b maddesinden ceza alması gerektiğini öne süren Öztunç, "Her fırsatta RTÜK modeli deniyor, işte RTÜK modeli bu, Atatürk'e, cumhuriyete ve milyonlarca insanın oy verdiği CHP'ye küfür edilecek ama RTÜK modeli adı altında 5 iktidar partisi üyesinin elini kaldırmasıyla ceza verilmeyecek. Bu mu tarafsızlık, bu mu adalet" değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "eli uzun adam" denilen bir programa ceza verildiğini ve kendilerinin de buna katıldığını hatırlatan Öztunç, "Bir partiye, cumhuriyete, Atatürk'e dinsiz denecek, buna ceza verilmeyecek ve bunu da RTÜK'ün AKP kontenjanından seçilen üyeleri kararlaştıracaklar. Böyle bir şeyi biz asla kabul etmiyoruz" dedi.

Bu programın daha önce de bir ceza aldığını ve hala kurumda bekleyen birkaç dosyası bulunduğuna işaret eden Öztunç, konuyla ilgili mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı.

Süleyman Demirkan da "Burada Atatürk'e, cumhuriyetin kurucularına ve milletin yüzde 30'a yakın oyunu alan bir partiye açıkça hakaret var, açıkça nefret söylemi ile yayın yapılıyor. Buna ceza vermiyorlar. Buradan cumhurbaşkanını, bakanları, kanaat önderlerini, bütün milleti uyarıyoruz, bu haksızlıkla bir yere varılmaz. Devlet devlet olmaktan, milllet millet olmaktan çıkar, facia ile sonuçlanır" görüşünü dile getirdi.

-RTÜK: "Atatürk düşmanlığı yapıldığı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır"

Öte yandan, RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada, "Atatürk'ü hedef alan yayına ceza verilmediği iddiasının gerçek dışı" olduğu bildirildi.

Söz konusu uzman raporunda anılan programda, Mustafa Kemal Atatürk'e ve CHP'ye yönelik eleştiri sınırlarını aşarak hakarete, suçlama ve karalamaya varan ifadeler yer aldığı belirtilerek, programın, 6112 Sayılı Kanunun 8/1-ç maddesinde yer alan, yayın hizmetlerinde kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadelere yer verilemeyeceğine ilişkin yayın ilkesine aykırı olduğu değerlendirildi.

Üst Kurul Başkan Vekili Pof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu'nun başkanlığında, 7 üyenin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, 6112 Sayılı Kanun'un ilgili maddeleri yönünden ihlal olup olmadığını belirlemek amacıyla, her bir kanun hükmü için ayrı ayrı oylama yapıldığı kaydedildi.

İktidar kontenjanından seçilen 4 üyenin, anılan yayında 8/1-e maddesinin ihlal edildiği ve programa müeyyide uygulanması gerektiği yönünde oy kullandığı ancak muhalefet kontenjanından seçilen üyelerin, CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan'ın şikayet başvurusunda da atıf yapılan söz konusu kanun hükmünün ihlal edilmediği yönünde oy kullandıklarından karar yeter sayısı sağlanamadığı ve müeyyide kararı çıkmadığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Anılan Kanun'un, yayın hizmetlerinin kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremeyeceğine ilişkin 8/1-ç maddesi ile yayın hizmetlerinin ırk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemeyeceğine veya toplumda nefret duyguları oluşturamayacağına ilişkin 8/1-b maddeleri de ayrı ayrı oylanmıştır. Ancak yapılan oylamalarda karar yeter sayısı sağlanamamıştır. Üst Kurul teamülleri gereğince, konu bir sonra toplantıda yeniden gündeme alınarak değerlendirilecektir.

Bu nedenle, iktidar kontenjanından seçilen Üst Kurul Üyelerinin, anılan programda 6112 Sayılı Kanunun 8/1-e maddesinin ihlal edildiği yönünde oyları bulunduğu halde, yeter sayı sağlanamadığı için karara bağlanamayan bir konu hakkında, Üst Kurulda Atatürk ve CHP yöneticilerini hedef alan bir yayına ceza verilmediği ve Atatürk düşmanlığı yapıldığı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır." - Ankara

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel RTÜK'ün CHP'ye Hakaret Eden Programa Ceza Vermediği İddiası - Son Dakika


Son Dakika

Masumlar Apartmanı'nın 30. bölüm fragmanı yayınlandı! İnci ve Esra, kazan dairesine iniyor Masumlar Apartmanı'nın 30. bölüm fragmanı yayınlandı! İnci ve Esra, kazan dairesine iniyor İsrail'deki üniversite araştırdı: Türk donanması, Doğu Akdeniz'deki en güçlü donanma İsrail'deki üniversite araştırdı: Türk donanması, Doğu Akdeniz'deki en güçlü donanma Çaldığı kapı açılmayınca annesinin öldüğüne inandı, sinir krizi geçirip kendine zarar verdi Çaldığı kapı açılmayınca annesinin öldüğüne inandı, sinir krizi geçirip kendine zarar verdi Çukur'a bomba transfer! Çağla Özavcı, final öncesi kadroya dahil oldu Çukur'a bomba transfer! Çağla Özavcı, final öncesi kadroya dahil oldu Deniz Çoban: Beşiktaş'ın golünden önce net bir faul var Deniz Çoban: Beşiktaş'ın golünden önce net bir faul var Hollywood yıldızı Brad Pitt, tekerlekli sandalye ile görüntülendi Hollywood yıldızı Brad Pitt, tekerlekli sandalye ile görüntülendi Şantaj kurbanı olan genç kız, 9 kişi tarafından defalarca birlikteliğe zorlandı Şantaj kurbanı olan genç kız, 9 kişi tarafından defalarca birlikteliğe zorlandı Anne olmak için gün sayan oyuncu Şilan Makal, hamilelik pozlarını paylaştı Anne olmak için gün sayan oyuncu Şilan Makal, hamilelik pozlarını paylaştı