Şair Harun Yöndem: "Yahya Kemal Şiirlerinin Bitmediğine İnanıyordu" - Son Dakika

Şair Harun Yöndem: "Yahya Kemal Şiirlerinin Bitmediğine İnanıyordu"

02.11.2016 14:16
Şair Harun Yöndem:

Taksim Meydanı’nda devam eden Sahaf Festivali’nde, Ünlü Şair Yahya Kemal Beyatlı’nın ölüm yıldönümü münasebetiyle bir söyleşi gerçekleştirildi.

Taksim Meydanı'nda devam eden Sahaf Festivali'nde, Ünlü Şair Yahya Kemal Beyatlı'nın ölüm yıldönümü münasebetiyle bir söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşide ünlü şairin kişiliğini ve bilinmeyen yönlerini anlatan Şair Harun Yöndem, "Yahya Kemal sağlığında hiçbir kitabı basılmamıştır. Dergi ve gazetelerde yayımlanmıştır. Yahya Kemal eserlerini neden bir arada toplamamış sorusu akla gelir. Çünkü Yahya Kemal şiirlerinin bitmediğine inanıyordu" dedi.

Beyoğlu Belediyesi tarafından Taksim Meydanı'nda düzenlenen "Beyoğlu Hareketleniyor" festivalinin dördüncüsü olan Sahaf Festivali, kitap dostlarının buluşma noktası olmaya devam ediyor. Her gün bir birinden değerli yazar ve şairleri hayranlarıyla buluşturan festivalin bu seferki konuğu 'Yahya Kemal Beyatlı' söyleşisi ile şair Harun Yöndem'di. Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin en büyük temsilcilerinden birsi olan şair Yahya Kemal Beyatlı'nın ölüm yıldönümü münasebetiyle düzenlenen söyleşide Yöndem, ünlü şairin kişiliğini ve bilinmeyen yönlerini anlattı. Şair Yöndem söyleşi sırasında Yahya Kemal'in şiirlerini de seslendirdi.

"Sahafla yolumun kesiştiği nokta bu oldu"

Yahya Kemal ile birinci sınıfta ölüm haberini duyduktan sonra tanıştığını söyleyen şair Harun Yöndem, "Yahya Kemal'in öldüğünün bu kadar uzak köyde bile duyulması önemli bir şeydir. Yahya Kemal sağlığında hiçbir kitabı basılmamıştır. Dergi ve gazetelerde yayımlanmıştır. Yahya Kemal eserlerini neden bir arada toplamamış sorusu akla gelir. Çünkü Yahya Kemal şiirlerinin bitmediğine inanıyordu. O hayattayken kendinden habersiz şiirleri basılmıştır. Servet Sami Uysal kendisini iyi tanır. Onun yazdığı kitabı aramak için sahaflara gelmiştim. Sahafla yolumun kesiştiği nokta bu oldu" dedi.

"Şiirlerini seslendirenleri beğenmezdi"

Ünlü Şair Yahya Kemal Beyatlı'nın şiirlerinin eski şiirlerden esinlenme olduğunu da ifade eden Yöndem, "Beni en çok etkileyen şiiri 'Kendi Gök Kubbemiz'dir. Günümüzde hala onun gibi aruz yazanlar var. Kim okumuş olursa olsun şiirlerini seslendirenleri beğenmezdi. Üsküp aksanını hiç bırakmamıştır kendi sesinden dinlerseniz şiirlerini bunu apaçık görürsünüz" şeklinde konuştu.

Söyleşi, Harun Yöndem'in Yahya Kemal'in 'Mehlika Sultan' şiirini okuması ile son buldu. - İSTANBUL

Şair Harun Yöndem: Yahya Kemal Şiirlerinin Bitmediğine İnanıyordu

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Şair Harun Yöndem: 'Yahya Kemal Şiirlerinin Bitmediğine İnanıyordu' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bakan Soylu'dan HDP'li vekillere: Bir tek cümle söyleyeceksiniz, 'Bu PKK'nın Allah belasını versin' diyeceksiniz Azerbaycan'a karşı Dağlık Karabağ'da yenilgiye uğrayan Ermenistan'da vekiller birbirine girdi Şişli'de ünlü bir otelin camından düşen kadın yaralandı Trump, Biden'ın başkanlığının onaylanması durumunda Beyaz Saray'ı bırakacağını açıkladı Yusuf'lu Lille ile Hakan'lı Milan 1-1 berabere kaldı Türk gemisine yapılan hukuk dışı baskınla ilgili düğmeye basıldı! Savaş gemileri sahaya iniyor Merve Boluğur'dan cesur paylaşım! Derin bacak ve göğüs dekoltesi olay oldu İstanbul'da tedirgin eden görüntü! Cenazeler otobüsle taşındı