Salome'ye Muhteşem Prömiyer - Son Dakika

Salome'ye Muhteşem Prömiyer

17.10.2011 13:57
Salome'ye Muhteşem Prömiyer, System.String[]

Salome, ilk kez bale sahnesinde izleyici ile buluştu.

Oscar Wilde'ın metnini yazdığı ve Richard Strauss'un bestelediği Salome Balesi'nin dünya prömiyeri Antalya Devlet Opera ve Balesi sahnesinde gerçekleşti. Uğur Seyrek'in koreografisini yaptığı ve sahneye koyduğu eser ; ihtirasın ve elde etme duygusunun bir insana neler yaptırabileceğini konu alıyor. Bale sanatçılarının oldukça başarılı bir performans sergilediği eser, seyircinin de büyük beğenisini kazandı. Salome 18 Ekim Salı günü saat 20:00 'da Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde yeniden sahnelenecek.

18 Ekim'de yeniden sahnede

Librettosunu Işık Noyan'ın yazdığı eserde dekor Çağda Çitkaya'ya , kostüm ise Sevtaç Demirer'e ait. Oldukça etkileyici bir hikayenin, dans ve müziğin çarpıcı birlikteliği ile sahneye taşındığı eserde ; Salome'yi Derya Özbakır , Herod'u Evren İskender , Yahya 'yı Tolga Burçak, Herodias'ı Esra Taner, Narraboth'u Cenk Şahinalp ve Paj'ı Bader Baran canlandırıyor.

İhtiras duygusu ön planda

Binlerce yıl önce Hatay çevresinde geçen hikayede bir kadının ihtirasları ve bir erkeğin kadının arzularını, o arzuların getirdiği sonuçları görememesi konu alınıyor. Eseri sahneye koyan koreograf Uğur Seyrek eser ile ilgili şunları söylüyor; "Salome'de kadını ve erkeği en çıplak haliyle göreceğiz. Bugün herhangi bir yere oturduğunuzda kulak misafiri olabileceğiniz bir konu aslında. Tam biz yani… Konu binlerce yıl öncesinden gelse de , oldukça güncel aslında.Farklı giysiler, farklı dekorlar. Ama yaşanılan duygular, hiç değişmiyor hiç değişmeyecek. "

Salome'ye Muhteşem Prömiyer

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Salome'ye Muhteşem Prömiyer - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Çanakkale, İzmir ve Erzincan'dan sonra Elazığ'da da 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi 2 bin 500 yıllık 'mezar oda' halen gizemini koruyor İş insanından şoke eden iddialar: 2 aracımı alıp geri vermedi, müstehcen sitelerde telefon numaramı paylaştı Marketten çaldığı 5 kangal sucukla kıskıvrak yakalandı Yaptıkları 3 metrelik kardan adamın adını 'Donald Trump' koydular 5 yaşındaki çocuğun önce ayakkabılarını çıkardı, ardından çuvala koyarak kaçırmaya çalıştı Sular çekilince altıncı yüzyıldan kalma kaya mezarları ortaya çıktı Almanya'da Pfizer aşısı olan 10 kişi hayatını kaybetti