Sanatçılar, Hükümetin Yasa Tasarısını Protesto Etti - Son Dakika

Sanatçılar, Hükümetin Yasa Tasarısını Protesto Etti

7 yıl önce

Taksim'de Kültür-Sanat Sendikası'nın öncülüğünde bir araya gelen tiyatro, opera, bale ve senfoni sanatçılarının da bulunduğu yaklaşık 500 kişilik topluluk, yasa tasarısı ile sanat kurumlarının yok edilmesinin amaçladığını, buna izin...

Sanatçılar, Hükümetin Yasa Tasarısını Protesto Etti, System.String[]

Taksim'de Kültür-Sanat Sendikası'nın öncülüğünde bir araya gelen tiyatro, opera, bale ve senfoni sanatçılarının da bulunduğu yaklaşık 500 kişilik topluluk, yasa tasarısı ile sanat kurumlarının yok edilmesinin amaçladığını, buna izin vermeyeceklerini açıkladılar.


Taksim Meydanı'nda saat 13.00'te toplanmaya başlayan topluluğun taşıdıkları dövizlerde tiyatronun simgesi 'mask'ı gözyaşı döker halde hazırladıkları dikkat çekti. Aralarında Genco Erkal, Bedri Baykam, Levent Üzümcü, Nedim Saban, Metin Uca, Tülin Oral'ın da bulunduğu yaklaşık 500 kişi, "Tiyatroma dokunma", "Operama dokunma", "Asla susmayacağız", "Sanat kurumları kapatılamaz", "Karanlığa inat, yaşasın sanat" yazılı döviz taşıdı.


Daha sonra CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, eski CHP Milletvekili Çetin Soysal, Ataol Behramoğlu'nun da bulunduğu topluluk, "AKP elini sanatımdan çek", "Sanatın patronu sanatçıdır", "Sanat kurumları kapatılamaz" sloganları ile AKM'ye doğru yürüyüşe geçti. AKM'nin karşısında bir araya gelen topluluğa hitap eden Kültür Sanat Sendikası Genel Başkanı Yavuz Demirkaya, "Taksim'i de korumaya devam edeceğiz. AKM'yi de, Emek Sineması'nı da, Muammer Karaca'yı da. Değerli dostlar. AKP hükümeti tüm kamu hizmetlerinde olduğu gibi bir süredir siyasi ve ideolojik baskılarla yeniden biçimlendirmeye çalıştığı kültür ve sanatı ticarileştirmek, kültür ve sanat kurumlarının toplumsal özünü ortadan kaldırmak istemektedir. Yani hükümet kamuya ait alanlar üzerinden, kelimenin tam anlamıyla silindir gibi geçiyor. Geçtiği her yerde daha fazla sıkıntı ve sorunu da beraberinde getiriyor. Hastanelerin hastası, okulların öğrencisi iken, müşterisi olduk. 'Özelleştirelim, güzelleştirelim' dediler, faturaları ödeyemez hale getirdiler. Kamu kurumlarının görevlisi iken, ücretli köleleriyiz artık. Sanat kurumlarının sanatkarı olmaz da neyi olur, sanat kurumlarının izleyicisi olmaz da neyi olur. Ömründe üç tane opera, tiyatro, bale eseri izlememiş, klasik müzik dinletisi dinlememiş birileri nasıl bu üç kurumu yönetir" diye konuştu.


Tiyatro sanatçısı Levent Üzümcü de konuşmasında, "Kültür sanat kurumlarının emekçilerini sanat okullarında yetişiyorlar. Eğer siz kültür sanat kurumlarını kapatırsanız bu okulları da kapatmış olacaksınız. Çoğumuzun bitirdiği bu okullar da kapanacak. İngiltere'de şöyle Amerika'da böyle deniyor. Yıllardan beri Van'da, Diyarbakır'da, Erzurum'da tiyatro yapan arkadaşlarıma soruyorum. Siz kapınızı açtığınızda Londra'ya mı, Berlin'e mi sokağa çıkıyorsunuz? Her ülkeniz kendi gerçekliği vardır" dedi.


Bu sırada bir tiyatro sanatçısı "Diyarbakır'da kalaşnikoflarla turneye gittik. Özel korumalarla turneler yaptık" diye bağırdı. Topluluk Reyhanlı'da yaşanan bombalı saldırıda hayatını kaybedenler için bir dakika saygı duruşunda bulundu. Yapılan gösteri, 10'uncu Yıl Marşı ile bitti.


Açıklama yapan tiyatrocu Orhan Aydın, "Görüldüğü gibi sanat alanının bütün temsilcileri opera, bale, senfoni ve tiyatronun temsilcileri sokağa çıkmış durumda. Bizi izleyen insanlar, işin bize kadar gelmiş olmasını sorgulamalı. Sanat alanlarımızın yok edilmesine ülke insanlarımızın sanat hakkının engellenmesine karşı durmamız gerektiğini algılamalı. Burada olan herkesin dileği işlerini yapmak, saygın bir şekilde üretmektir. Burada amaç dünya insanlığı ile ülke insanlarının arasındaki barış köprüsünü çoğaltmaktır" diye konuştu.


Tiyatro sanatçısı Tülin Oral da "Ben elli yıllık sanatçıyım. Pek çok badireler geçirdik, ama böylesi ilk defa başımıza geliyor. Bunu yok olmanın, sanatı yok etmenin projesi olarak görüyorum. Çok üzgünüm. Bir ülkenin sanatını yok etmek demek zaten o ülkeyi dinamitlemek demektir" dedi.


MO - İstanbul/ Beyoğlu
Son Dakika

Koronavirüsle mücadele eden ABD'de evsiz vatandaşlar açık otoparklarda karantinaya alındı
Ayşe Karaman cinayeti davasında tutuklu sanık, ''doktora ihtiyaç var'' diyerek tahliyesini istedi Orta yaşlıların koronavirüsten etkilenme oranında artış gözlendi