Son Dakika Haberleri: Selam Tevhid'de Kumpas Davası

Selam Tevhid'de Kumpas Davası

4 yıl önce

Selam Tevhid'de kumpas davası kapsamında tutuklu yargılanan aralarında emniyet müdürleri Yurt Atayün, Ömer Köse ile muvazzaf subayların da bulunduğu 45 sanığın, tutukluluk halinin devamına ve sanık avukatlarının reddi hakim taleplerinin reddine karar verildi.

Selam Tevhid'de Kumpas Davası, System.String[]
Selam Tevhid'de kumpas davası kapsamında tutuklu yargılanan aralarında emniyet müdürleri Yurt Atayün, Ömer Köse ile muvazzaf subayların da bulunduğu 45 sanığın, tutukluluk halinin devamına ve sanık avukatlarının reddi hakim taleplerinin reddine karar verildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan duruşmada, mahkeme heyeti taleplere ilişkin ara kararını açıkladı.

Buna göre, heyet, tutuklu sanıklar Yurt Atayün, Ömer Köse, Ali Fuat Altuntaş, Ensar Doğan, Erhan Körtek, Erkan Ünal, Gafur Ataç, İsa Ardıç, İsmail Yalınız, Kürşat Durmuş, Mehmet Işık, Mehmet Kuru, Muhammet Kaya, Muhammet Yasin Akyar, Mustafa Uyanık, Necati Arslan, Oğuzhan Ceylan, Osman Özgür Açıkgöz, Ramazan Avşaroğlu, Selman Yuyucu, Sinan Karataş, Ziya Yalabuk, Baycan Görücü, Berkant Aydın, Mehmet Kılıç, Mehmet Mustafa Yardımcı, Mustafa Kayıkçı, Vedat Sadak, Yemliha Kale, Hakan Gençer, Gültekin Menge, Mahmut Özcan, Halil İbrahim Köse, Mehmet Fırat, Gökhan Bakışkan, Önder Kır, Hüseyin Özmen, Bekir Karataş, İbrahim Arslan, Hakan Kaplan, İsmail Önder Ata, İdris Karaçizmeli, Sezai Akyüz, Orhan Şahin ve Hayati Özcan'ın üzerilerine atılı suçların vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların bulunması, iletişim tespit tutanakları, müşteki beyanları, tanık Kamile Yazıcıoğlu'nun ifadeleri, MİT, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlıktan gelen yazı cevapları, teftiş raporları, diplomatik dokunulmazlığı olan kişilerle ilgili dinleme yapılmış olması, HTS kayıtları, dinleme kararları, "X" şahısların alınan ifadeleri, MİT tırlarında taşınan materyallerden alınan numune örnekleri ve buna ilişkin kriminal inceleme yaptırılmış olması, kriminal inceleme yapılmadan önce basında çıkan haberler, siyasilerin açıklamaları, olayın meydana geldiği tarih ile raporun düzenlendiği tarih arasındaki süre, sanıklar tarafından düzenlenen raporlar, sanıklara atılı suçların kanunda öngörülen alt ve üst sınırlarının kaçma kuşkusunu somutlaştırması, sanıkların henüz savunmasının alınmaması, adli kontrol hükümlerinin bu aşamada yeterli olmayacağından tutuklama tedbirinin bu aşamada ölçülü oluşunu dikkate alarak, tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Heyet, tutuklu sanıklar eski Van Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürü Serdar Bayraktutan, polisler Bekir Enes Arı, Murat Çobanoğlu, Yusuf Yolcu, Mücahit Gökoğlu, Serhat Taner Doğan ve Aytekin Koçak ile muvazzaf askerler Erdal Turna, Mesut Çelik ve Halil Alp'in suç vasfı ve hukuki durumlarının değişme ihtimali ve tutuklu kaldıkları süreleri göz önüne alarak, adli kontrol hükümleri uygulanarak tahliyelerine hükmetti.

Tahliye olan sanıklar hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına da hükmeden mahkeme heyeti, bu kapsamda, sanıklar hakkında yurt dışına çıkış yasağı ile sanıkların haftada bir polis merkezine giderek imza atmalarına karar verdi.

Sanık avukatlarının reddi hakim talebini, genel ve soyut içerikli beyanlardan oluşması ve heyetin tarafsızlığını şüpheye düşürecek sebeplerin mevcut olmamasını dikkate alarak reddeden mahkeme heyeti, yasa gereği reddi hakim talebinin, bir üst mahkeme olan İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesince de değerlendirilmesi için gönderilmesini kararlaştırdı.

Heyet, Fetullah Gülen hakkındaki gıyabi tutuklama kararının kaldırılması talebini kabul etmeyerek, heyetin reddi hakkında üst mahkemece karar verilinceye kadar yalnız gecikmesinde sakınca olan işlemler yapılacağından diğer tüm taleplerle ilgili bu aşamada karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Heyet, bu nedenle duruşmanın 15, 16, 17 ve 18 Mart tarihlerinde yapılmasına karar verdi.
Haber Yayın Tarihi : 03.02.2016 02:43 Kaynak: AASeçime 27 Gün Kala Son Anket! İşte İstanbul'da Son Durum Taksim'de Kadın Turistin Zor Anları! Olduğu Yere Yığılıp Kaldı Mansur Yavaş'ın İmzaladığı Genelge ile Ankara Büyükşehir Belediyesinde "Çakarlı Araç" Devri Sona Erdi