Şener Şen'e Nürnberg'de Onur Ödülü - Son Dakika

Şener Şen'e Nürnberg'de Onur Ödülü

19.02.2015 15:13
Şener Şen'e Nürnberg'de Onur Ödülü, System.String[]

Almanya'nın Nurnberg kentinde düzenlenen 13 Mart'ta başlayacak '20'nci Nürnberg Türk-Aman Film Festivali'nin açılış filmi Yavuz Turgul'n yönettiği 'Eşkiya' olacak.

Almanya'nın Nurnberg kentinde düzenlenen 13 Mart'ta başlayacak '20'nci Nürnberg Türk-Aman Film Festivali'nin açılış filmi Yavuz Turgul'n yönettiği 'Eşkiya' olacak.

2015 yılında dünya çapında üne kavuşmuş olan Alman oyuncu Hanna Schygulla'ya, Türkiye'nin sevilen oyuncusu Şener Şen'e ve yönetmenlik ve senaryo yazarlığı konusunda referans kabul edilen Yavuz Turgul'a festivalin onur ödülü verilecek. Onur ödülü alacak üç sanatçıyı birleştiren ortak olgu ise yüksek kalite anlayış ve standartlarıyla kendi ülkelerinde nesilleri kalıcı olarak etkilemiş olmaları.

Fassbinder'den sonra Ettore Scola, Carlos Saura ve Jean-Luc Godard gibi Avrupa'nın en etkili yönetmenlerle birlikte çalışan Hanna Schygulla 1993 yılında Erden Kıral'ın yönettiği Mavi Sürgün adlı filmde de rol aldı. En son calışmalarından biri de Fatih Akın'ın Yaşamın Kıyısında adlı filmdeki rolü. Festival Türkiye sinemasının başarılı yapıtı Mavi Sürgün'ü 20 yıldan sonra yeniden seyirci ile buluşturacak.

Şener Şen'in kariyeri olağanüstü bir şekile sürekli zirvede kaldı. Tiyatro aşığı olarak ilk başlarda figüran olarak çalıştığı tiyatrodan 70'li yıllarda sinemaya geçiş yapan Şener Şen komedi filmlerinin vazgeçilmez starı oldu ve özellikle 80'li yıllarda Türk sinemasına yön verenlerden biri oldu.

Gazetecilik eğitimi ve gazeteci olarak ilk deneyimlerinden sonra senaryo yazarı olarak sinemaya geçiş yapan Yavuz Turgul, hızla 80'li yılların en başarılı en nitelikli ve gişesi en bol filmlerinin yazarı oldu. Günümüzde de hala Türkiye'nin senaryo referansı olarak kabul ediliyor.

22 Mart'a kadar sürecek film festivalinde en iyi film, en iyi erkek oyuncu, en iyi kadın oyuncu, ve seyirci ödülü verilecek. - Rnberg

Şener Şen'e Nürnberg'de Onur Ödülü
Şener Şen'e Nürnberg'de Onur Ödülü

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Şener Şen'e Nürnberg'de Onur Ödülü - Son Dakika


Son Dakika

Bill Gates'in insanlara çip takmak için koronavirüs salgınını kullandığı iddiası yalanlandı Real Madrid'in eski futbolcusu Royston Drente, iflas etti Lille, Burak Yılmaz'ın golleriyle Sparta Prag'ı 2-1 mağlup etti Mine Tugay'dan ayna karşısında göğüs dekolteli pozlar! Paylaşıma beğeni yağdı Genç kadın, gelin arabasının yolunu kesip eski erkek arkadaşını son kez ikna etmeye çalıştı Fauci, Pfizer'ın korona aşısını onaylayan İngiltere'yi eleştirdi: Aceleci davrandılar Son Dakika: Fransa Ulusal Meclisi, Azerbaycan toprağı olan Dağlık Karabağ'ı devlet olarak tanıdı 337 gün sonra ortaya çıkan büyük ikramiye talihlisi neden bu kadar beklediğini anlattı: Tamamen aklımdan çıkmış