Seyahat Etme Arzusu Uyandıran Oscar 2015 Adayı Filmler - Son Dakika

Seyahat Etme Arzusu Uyandıran Oscar 2015 Adayı Filmler

29.01.2015 14:33
Seyahat Etme Arzusu Uyandıran Oscar 2015 Adayı Filmler, System.String[]

Bir ay sonra gerçekleşecek olan 87. Oscar Törenlerinden önce, aday olan filmlerden ilham alarak bizi seyahate teşvik eden şehirleri seçtik.

1- Theory of Everything, Cambridge- İngiltere

Stephan Hawking, elbette modern bilim tarihini değiştiren bir İngiliz fizikçi, teorisyen ve yazar olması kadar genç yaşında teşhisi konan ALS hastalığı ve yaşadığı zorluklara karşı verdiği mücadeleyle hepimizin hafızasına yer etti. 1965-1991 yılları arasındaki hayatını anlatan Theory of Everything "Her Şeyin Teorisi"'ni izlerken Hawking'le özdeşleşen Cambridge Üniversitesi'nin kampüsü hepimizde merak uyandırıyor. Eski Roma ve Sakson yerleşimi olan Cambridge, 1209'da kurulan üniversitesi sayesinde her zaman genç ve dinamik bir şehir olmuş. Orta Çağ binalarının korunduğu kolejleri, İngiltere'nin en zarif dini yapılarından olan King's Collage Chapel, Cam Nehri manzarası, St.John Köprüsüyle Cambridge büyüleyici bir şehir.

2- Whiplash, New York-ABD

Bir işe tutkuyla bağlı olmak ve her şeye rağmen kendini başarmaya adamak, bunu dile getirmek veya yazmak kadar kolay değil elbette. Whiplash; küçük yaşlarda bateri çalmaya başlayan Andrew'un başarılı bir müzik adamı olma hayalini ve bu uğurda verdiği emeği konu alıyor. Kendine göre dünyanın en iyi müzik okulu olan Shcarffer Konservatuarı'na girmesi ve okulun en yetenekli ve sert hocası olan caz duayeni Terence Fletcher'la tanışması onun için yeni bir sınavdır. Fletcher, Andrew "en iyi" olana kadar onu rahat bırakmayacaktır. Caz duayeni bir hoca ile öğrencisinin ilişkisini konu alan film, cazın evi olarak bilinen Harlem'e götürüyor bizi. Caz müziğin tutkuya dönüştüğü Harlem caz kulüpleri, New York'un en renkli yaşamlarından birine tanıklık ediyor.

3- Boyhood, Austin - ABD

Yakın zamanda boşanan Mason ve Olivia çiftinin hikayesine odaklanan filmi farklı kalan özelliği ise çekimlerinin 12 senede tamamlanması ve aynı oyuncularla çalışılması. Sahip oldukları tek çocuklarının yeni düzene alışmaya çalışmasını, yaşadığı tecrübeyi izlediğimiz bu aile filmi Teksas Eyaleti'nde, Austin şehrinde geçiyor. 1830'lu yıllarda kurulan Austin özellikle kültürel etkinlikleri ile bilinen bir şehir. "Dünyanın canlı müzik şehri" olarak anılan Austin, her yıl düzenlenen City Limits Müzik Festivali, Urban Müzik Festivali, Austin Reggae Festivali ile bu unvanı hak ettiğini gösteriyor. Genç nüfusu, şehir planlaması ve festivalleri ile Austin, Teksas'ın en renkli şehirlerinden biri.

4- Selma, Selma- ABD

Selma, Alabama Eyaleti'nin tarihsel önemi büyük olan bir şehri aslında. Filmde, bu tarihi süreci büyük bir heyecanla anlatıyor. Selam kentinden eyalet kentine giden 87 km'lik yolda, ABD tarihine geçen üç protesto yürüyüşünü ve yaşananları anlatan film, Martin Luther King öncülüğünde gerçekleşen bu yürüyüşler Oy Hakkı Kanunu yapılmasını sağlamış.


Seyahat Etme Arzusu Uyandıran Oscar 2015 Adayı Filmler
Seyahat Etme Arzusu Uyandıran Oscar 2015 Adayı Filmler
Seyahat Etme Arzusu Uyandıran Oscar 2015 Adayı Filmler

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Seyahat Etme Arzusu Uyandıran Oscar 2015 Adayı Filmler - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bakan Koca, korona tedavisi gören sağlık çalışanının görüntüsünü paylaşıp vatandaşları uyardı Son Dakika! AVM, market ve berberler kapandı, restoran ve kafeler ise sadece paket servis yapacak Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye'de de koronavirüs hastalarında kullanılan Remdesivir ilacını askıya aldı Gülsüm'ü öldürdüğünü itiraf eden sevgili ifadesinde çark etti: Cinsel ilişki sırasında öldü TIR'la çarpışan hafif ticari aracın sürücüsü öldü, ağabeyi gözyaşlarına boğuldu Maket trafik polisine pompalı tüfekle ateş açtılar, kalemle sakal ve bıyık çizdiler Rüzgara kapılan Türk paraşütçü, Lübnan kıyılarına zorunlu iniş yaptı Pes dedirten olay! Gündüz vakti otobanda arabalarını yol kenarına çekip ilişkiye girdiler