Şili Pasifik'te Deniz Rezervi Kuracak - Son Dakika

Şili Pasifik'te Deniz Rezervi Kuracak

06.10.2015 15:02
Şili Pasifik'te Deniz Rezervi Kuracak, System.String[]

Şili'nin, Pasifik'te iki devasa deniz koruma alanı oluşturacağı bildirildi.

Şili'nin, Pasifik'te iki devasa deniz koruma alanı oluşturacağı bildirildi.

BBC'nin haberine göre, Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet, bu yıl ikincisi Şili'de düzenlenen uluslararası "Okyanuslarımız" konferansında yaptığı açıklamada, Pasifik'te iki yeni deniz koruma alanı oluşturulacaklarını ve bu alanlarda ticari balıkçılığın yasaklanacağını açıkladı.

Bachelet, dünyanın en büyük üçüncü koruma alanını oluşturacak rezervlerinden birinin, Şili sahilinin 3 bin 800 kilometre açığındaki Paskalya Adası'nı kapsayacağını, diğerinin Juan Fernandez Takımadaları çevresinde kurulacağını belirtti.

Koruma altına alınacak bölgelerin, Güney Pasifik şeridinde 1 milyon kilometrekareden fazla alanı kapsayacağı belirtildi.

Rezervlerin, okyanusların suistimalini önleyeceğini vurgulayan Bachelet, bu sayede gelecek nesillerin, yaptıkları işin tadını çıkarabileceğini söyledi.

Pew çevre örgütünden Joshua S. Reichert, rezervlerin kurulmasını, dünyada birinci kuşak büyük deniz parklarının oluşturulmasına yönelik önemli bir adım olarak değerlendirdi.

Konferansta ABD de Maryland'de ve Michigan Gölü'nde yeni koruma alanları oluşturacağını açıkladı.

Geçen hafa Yeni Zelanda, Güney Pasifik şeridinde 620 bin kilometrekarelik alanı kapsayacak bir deniz rezervi kurulacağını açıklamıştı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Şili Pasifik'te Deniz Rezervi Kuracak - Son Dakika


Son Dakika

Habertürk'te gerginlik çıkaran 'fare' tartışması! Mete Yarar, Deniz Zeyrek'e kızıp canlı yayını terk etti Yeni şarkısıyla farkındalık yaratmak isteyen Yonca Evcimik, eleştiri oklarının hedefi oldu Cübbeli Ahmet, Selefi derneklerinin para kaynaklarını anlattı: Körfez ülkelerinden kesin para geliyor İbo Show'da büyük sürpriz! İki eski dost bir araya geliyor Yıllar önce Türkiye'ye gelen Maradona, "Maraba Televole" ile program jeneriğine konu oldu Çok konuşulacak görüntüler! Selin Ciğerci'nin Tolga Polat ile samimi fotoğrafları ortaya çıktı İşte Mehmet Ali Erbil'in son hali! Kızı, "Çok yakında büyük sürpriz var" notuyla paylaştı Lüks cipteki infazın detayları kan dondurdu: Önce iki arkadaşını öldürdü, sonra intihar etti