Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: "Sırbistan'ı savaştan kurtardık" - Son Dakika

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: "Sırbistan'ı savaştan kurtardık"

05.01.2023 00:57

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Sırbistan'ı savaştan kurtardıklarını, barışı korumak için gereken adımları atacaklarını söyledi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Sırbistan'ı savaştan kurtardıklarını, barışı korumak için gereken adımları atacaklarını söyledi.

Vucic, ülkenin başkenti Belgrad'da basın mensuplarına 2022 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Finansal istikrar, ekonomi ve büyümeyi koruduklarına işaret eden Vucic, ülkesinin finansal istikrar açısından "Avrupa'ya kıyasla" daha elverişli bir konumda olduğunu ifade etti.

Vucic, "Sırbistan'ı savaştan kurtardık ve dizlerinin üstünden kaldırdık." dedi.

Sırbistan- Kosova ilişkilerine de değinen Vucic, ülkesinin barışı korumak için gereken tüm adımları atacağını kaydetti.

Vucic, Kosova'nın kuzeyi söz konusu olduğunda, kendilerini "zorlukların" beklediğinin altını çizerek, ülkesinin Brüksel Anlaşması dahil tüm anlaşmalara saygı duyduğunu ancak Kosova'nın hiçbir anlaşmaya saygı göstermediğini ifade etti.

Kosova-Sırbistan gerginliği

Eski Sırp polis memuru Dejan Pantic'in gözaltına alınmasının ardından Kosova ile Sırbistan arasındaki tansiyon yükselmişti.

Pantic'in gözaltına alınmasına tepki gösteren Kosovalı Sırplar, Kosova'nın kuzeyinde 10-29 Aralık 2022 tarihlerinde kurdukları barikatlarla yolları trafiğe kapatmıştı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Kosova'nın kuzeyinde Pantiç'in tutuklanmasına tepki olarak kurulan barikatların, tutukluluk kararının ev hapsine dönüştürülmesinden sonra kaldırılması yönünde çağrı yapmıştı.

Sırbistan, 2008'de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova'yı kendi toprağı olarak görüyor.

Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011'de başlatılan Belgrad- Priştine Diyalog Süreci kapsamında ilişkilerin normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak yol bulmaya çalışıyor.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Kuzey Makedonya Başbakanı, Sırbistan ile çözülmemiş sorunları olmadığı söyledi Kuzey Makedonya Başbakanı, Sırbistan ile çözülmemiş sorunları olmadığı söyledi Kosova'nın kuzeyinde 'Kosova Cumhuriyeti' plakası alan 5 araç kundaklandı Kosova'nın kuzeyinde 'Kosova Cumhuriyeti' plakası alan 5 araç kundaklandı Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Aksoy, Novi Pazar'da düzenlenen iftara katıldı Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Aksoy, Novi Pazar'da düzenlenen iftara katıldı

Son Dakika Güncel Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: 'Sırbistan'ı savaştan kurtardık' - Son Dakika


Advertisement