Son Dakika: Ayasofya kararının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan 20.53'te millete seslenecek - Son Dakika

Son Dakika: Ayasofya kararının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan 20.53'te millete seslenecek

Son dakika: Danıştay'ın Ayasofya'nın müzeye dönüştürülmesi kararını iptal etmesi ve Ayasofya'da ibadetin önünü açmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Millete Sesleniş konuşması gerçekleştirecek. Erdoğan'ın konuşma için saat olarak 20.53'ü seçmesi ile İstanbul'un 600. fetih yılı olan 2053'e gönderme olarak yorumlandı.

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti.

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine yönelik Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle Danıştayda dava açtı. Davayı duruşmalı inceleyen Daire, 2 Temmuz'daki duruşmada tarafları dinledi.

Duruşmanın ardından dosyayı inceleyen Danıştay 10. Daire kararını verdi. Daire, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti.

CUMHURBAŞKANI, 20.53'TE "MİLLETE SESLENİŞ" KONUŞMASI YAPACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Danıştay'ın Ayasofya'da ibadetin önünü açmasının ardından bu akşam 20.53'te Millete Sesnleniş konuşması yapacak. Erdoğan'ın konuşma saati olarak 20.53'ü seçmesi de dikkat çekti.

SAATİN SIRRI ÇÖZÜLDÜ

Erdoğan'ın neden bu saatte açıklama yapacağı ise belli oldu. Erdoğan'ın konuşma için saat olarak 20.53'ü seçmesi ile İstanbul'un 600. fetih yılı olan 2053'e gönderme olarak yorumlandı.

Son Dakika: Ayasofya kararının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan 20.53'te millete seslenecek
Son Dakika: Danıştay Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 1934 tarihli kararı iptal etti Son Dakika: Ayasofya kararının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan 20.53'te millete seslenecek Danıştay'ın müze kararını iptal etmesiyle Ayasofya önünde "Ya Allah Bismillah Allahu Ekber" sesleri yükseldi Ayasofya, 86 yıl sonra tamamen ibadete açıldı! İşte tarihçesi Danıştay'ın Ayasofya kararına Rus Ortodoks Kilisesi'nden ilk tepki: Büyük ayrışmalara yol açabilir

Haber Yayın Tarihi: 10.07.2020 16:24

Son Dakika Güncel Son Dakika: Ayasofya kararının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan 20.53'te millete seslenecek - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika: Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev: Türkiye çatışmada taraf değil Erzurum'a altın rezervi müjdesi: Ekonomiye yıllık 400 milyon dolar kazandıracak Son Dakika: Kuveyt Emiri El-Sabah 91 yaşında hayatını kaybetti Koca, boşanma aşamasında olduğu karısını öldürdükten sonra intihar etti Gasptan tutuklanan 6.5 aylık hamile kadın adliyeden çıkarken yüzünü kapattı İBB'nin Twitter hesabından Ronaldo'nun montaj yapılmış fotoğrafını paylaşıldı İstanbul'daki sel kabusunu en iyi anlatan video! Araç bir anda sürüklenmeye başladı FETÖ nedeniyle kayyum atanan Naksan grubu, borcundan daha ucuza satışa çıkarıldı