Son Dakika: Döviz ve altın alımlarında kambiyo vergisi binde 2'ye düşürüldü - Son Dakika

Son Dakika: Döviz ve altın alımlarında kambiyo vergisi binde 2'ye düşürüldü

30.09.2020 08:27

Son dakika: Döviz ve altın alımlarında yüzde 1 olarak uygulanan kambiyo vergisi, Resmi Gazete'de yayınlanan kararla binde 2'ye düşürüldü.

Döviz ve altın alım satım işlemlerinde uygulanan vergi oranları, 24 Mayıs 2020'de artırılmıştı. Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV), binde 2'den yüzde 1'e yükseltilmişti. Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan kararla kambiyo işlemlerinde alınan vergi tekrar binde 2'ye indirildi.

FİNANSAL TEDBİRLER KADEMELİ OLARAK KALDIRILIYOR

Böylece dengelenme döneminde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgın sürecine özgü devreye alınan finansal tedbirler kademeli olarak kaldırılıyor. Yeni dengelenme süreciyle birlikte döviz ve altın işlemelerinde vergi oranı bugünden itibaren binde 2 olarak uygulanacak.

KAMBİYO NEDİR?

Kambiyo, para ya da para yerine geçen belgelerin değiştirilmesi işlemidir. Para alım ve satımı ile ilgili işlemleri kapsar. Kambiyo senedi ise, kıymetli evrakın tüm özelliklerini taşıyan ve kıymetli evrak için yukarıda yapılan açıklamaların tümünü içeren ve uygulamada en yaygın olarak kullanılan kıymetli evrak çeşididir.

Kanunen emre yazılı olarak düzenlenen, içerdikleri hak bakımından mutlaka bir para alacağını konu edinen, ekonomik alanda çok işlem ve etki gören önemlerine binaen Türk Ticaret Kanunu'nda özel olarak düzenlenmiştir. Bunun yanında Kambiyo İktisat literatüründe "döviz", "efektif" anlamlarında da kullanılmaktadır.

Son Dakika: Döviz ve altın alımlarında kambiyo vergisi binde 2'ye düşürüldü

Son Dakika Ekonomi Son Dakika: Döviz ve altın alımlarında kambiyo vergisi binde 2'ye düşürüldü - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR (10)
  • kuyumcu celal: elinizde ne kadar dolar varsa satın yeni swap yolda garantör ülke bulundu dolar 4.70 olacak ona göre 7.8xx lerdden alanlar bin pişöan olacaksınız ona göre Cevap Yaz 4 30 Yayından Kaldır
  • hakan: ne içiyorsun bende istiyorum :)).... swap işlemi nedir biliyormusun? garantör ülke :)) dolar %50 değer kaybedecek:)) 1 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti 13 yaşındaki kıza aşk mektubu yazan 61 yaşındaki sapık tutuklandı Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti Masumlar Apartmanı'nın "Han"ı Birkan Sokullu'nun eski eşinin ünlü oyuncu olduğu ortaya çıktı Bakan Koca, Cem Yılmaz'ın sağlık çalışanlarıyla ilgili çağrısına olumlu yanıt verdi Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına zam! İşte önümüzdeki yıl alacağı ücret