Son dakika haber: Amcasını öldürüp ceset parçalarını çöpe atan yeğenin yargılandığı davada mütalaa açıklandı - Son Dakika
Güncel

Son dakika haber: Amcasını öldürüp ceset parçalarını çöpe atan yeğenin yargılandığı davada mütalaa açıklandı

Son dakika haber: Amcasını öldürüp ceset parçalarını çöpe atan yeğenin yargılandığı davada mütalaa açıklandı

Edinilen son dakika gelişmesine göre Başakşehir'de silahla vurulduktan sonra parçalanan cesedi çöp konteynerinde bulunan Rifat Rıza Öztürk'ün ölümüne ilişkin yeğeni ve 3 arkadaşının yargılandığı davada esas hakkındaki mütalaa açıklandı.

19.02.2021 12:29  Güncelleme: 14:01
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Başakşehir'de silahla vurulduktan sonra parçalanan cesedi çöp konteynerinde bulunan Rifat Rıza Öztürk'ün ölümüne ilişkin yeğeni ve 3 arkadaşının yargılandığı davada esas hakkındaki mütalaa açıklandı.

Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanık Fahrettin Öztürk katılırken, maktul Rifat Rıza Öztürk'ün ailesi ve taraf avukatları da hazır bulundu.

Söz verilen maktul Rıfat Rıza Öztürk'ün eşi "Çocuklarımın ve benim psikolojim bozuldu. İki sanığın da en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum." dedi.

Maktulün çocuklarından Sümeyye Öztürk de, "Benim babam parçalandı, elleri olmadan gömüldü. Cesedinin toplanıp gömülmesi için bir hafta bekledik. Sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum." diye konuştu.

Maktulün bir diğer çocuğu Gamze Vasfiye Öztürk, sanıkların hiçbir pişmanlık belirtisi göstermediğini belirterek, en ağır şekilde cezalandırılmalarını talep etti.

Maktulün oğlu Ahmet İhsan Öztürk de, sanıklara verilecek cezada indirim uygulanmamasını istedi.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı Ahmet Ramazan, sanık Fahrettin Öztürk'ün amcası olan maktul Rifat Rıza Öztürk'ün şirketinde çalıştığını belirterek, maktulün iş seyahatlerindeyken yapılacak acil harcamalar ve ödemelerde kullanılmak üzere yeğeni Fahrettin Öztürk'ün üzerine kiralık kasa hesabı açtığı, maktulün şahsi işlerinde kullanmak üzere biriktirdiği yüksek meblağlı paranın da güvenlik amacıyla bu hesaba yatırıldığı kaydedildi.

"Geliriyle orantısız harcamalar yapmıştır"

Mütalaada, sanık Fahrettin Öztürk'ün özel hayatında geliriyle orantısız şekilde harcamalar yaptığı, üye olduğu derneğe diğer üyeler 200-300 lira gibi yardım yaparken, sanığın 2 bin-3 bin lira gibi yardımda bulunduğu, arkadaşlarıyla birlikte bulunduğu ortamlarda hesabı kendisinin ödediği, üzerinde tomar halinde para bulundurduğu belirtildi.

Sanığın hesabın kendi üzerine olmasından faydalanan yaşantısını buradan finanse ettiği değerlendirmesi yapılan mütalaada, maktulün, sanık Fahrettin Öztürk'e şahsi parasıyla kendisine gayrimenkul gibi yatırımlar yapacağından bahsetmesi üzerine sanıkların, dernek için ve dernek lokalinde harcadıkları paraların ortaya çıkmasını önlemek amacıyla maktulü öldürmek için plan yaptıkları kaydedildi.

Mütalaada, maktulün çoğunlukla iş yerine toplu taşıma araçlarıyla gidip gelmesine rağmen sanığın olaydan birkaç gün öncesinden beri maktulü evinden alarak bıraktığı, olay günü sabah da ısrarla maktulü kaldırmak için aradığı aktarıldı.

Sanıklardan Ferhat Yılmaz'ın da olay yerine önceden gitmesinin keşif olarak değerlendirilen mütalaada, sanık Fahrettin Öztürk'ün Kadıköy Motosiklet Sürücüleri Derneği'nde gördüğü silahı diğer sanık Ferhat Yılmaz'a bir şekilde temin ettirdiği ve olay günü mesai saatinden sonra sanık Öztürk'ün maktul ile yalnız kaldığı belirtildi.

Mütalaada, sanık Öztürk'ün silahla maktulün kafasına ateş ettiği, sonrasında da olayı bilen ve daha önce finanse ettiği dernek başkanı sanık Ferhat Yılmaz'ı arayarak iş yerine çağırdığı, sanık Yılmaz'ın da yanına torba alarak, sanık Öztürk'ün iş yerinin yakınına dikkat çekmemek için taksiyle gittiği bildirildi.

"Viyadükten attılar"

İş yerinde sanıklar Öztürk ve Yılmaz'ın maktulün cesedini parçalara ayırarak, valize ve torbalara koyarak araca yerleştirdikleri, sonra olay yerini temizlemeye çalıştıkları ifade edilen mütalaada, iki sanığın ceset parçalarının bazılarını viyadükten attığı, bazılarını da sanık Yılmaz'ın iş yerine götürdükleri kaydedildi.

Sanıklar Fatih Demir ve Turgut Kundakçı'nın bu sırada iş yerinde bulundukları belirtilen mütalaada, sanıklar Demir ve Kundakçı'nın olayı diğer sanıklardan öğrenerek, iştirak halinde cesede ait kollar, bacaklar, kafa kısmı ile kıyafetleri birlikte poşetledikleri ve araca yükledikleri aktarıldı.

Tüm sanıkların araçla cesedin parçalarının bulunduğu poşetleri yakın bölgedeki çöp konteynırlarına attıkları ifade edilen mütalaada, bunların da kağıt toplayıcıları tarafından bulunduğu anlatıldı.

Mütalaada, sanıklar Fahrettin Öztürk ve Ferhat Yılmaz'ın "tasarlayarak bir suçu gizlemek, delillerini ortadan kaldırmak veya işlenmesini kolaylaştırmak ya da yakalanmamak amacıyla kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

Sanıklar Fatih Demir ve Turgut Kundakçı hakkında ise "suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme" suçundan 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Mütalaa okunurken, duruşma salonundaki maktulün ailesinin ağladığı görüldü.

Mahkeme heyeti, sanıklara ve avukatlarına mütalaaya karşı beyanda bulunmaları için süre vererek, duruşmayı erteledi.

Duruşma bittikten sonra maktulün eşi Meryerm Öztürk, sanık Fahrettin Öztürk'e "Allah'ın gazabına uğra Fahrettin," diye seslendi.

İddianameden

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Fahrettin Öztürk'ün, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi'nde amcası Rifat Rıza Öztürk'ün ortağı olduğu aile şirketinde işçi olarak çalıştığı belirtiliyor.

İddianamede, 26 Şubat 2019'da mesai bitimiyle çalışanların iş yerinden ayrılmasının ardından Rifat Rıza Öztürk ile tartışma yaşayan sanık Fahrettin Öztürk'ün, silahla banyoda abdest alan maktule ateş ettiği, sanıkların öldüğünden emin olmadıkları maktulün boğazını bıçakla kestikten sonra öldürme eyleminin delillerini gizlemek amacıyla cesedi 6 parçaya ayırarak valiz ve poşetlere koydukları belirtiliyor.

İddianamede, sanıklar Fahrettin Öztürk ve Ferhat Yılmaz'ın araca yükledikleri ceset parçalarından bazılarını, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü geçtikten sonra durdukları viyadükten attıkları, daha sonra Kadıköy'deki lokale giderek olayı diğer sanıklar Fatih Demir ve Turgut Kundakçı'ya anlattıkları ifade ediliyor.

Sanıkların ayak parçalarının bulunduğu poşeti Kadıköy'de, diğer kısımları da farklı yerlerdeki çöp konteynerlerine attıkları belirtilen iddianamede, Fahrettin Öztürk ve Ferhat Yılmaz'ın "canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme", "suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme" ve "Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun'a muhalefet" suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ile 1,5 yıldan 8 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

İddianamede ayrıca Fatih Demir ile Turgut Kundakçı'nın da "suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme" suçundan altışar aydan beşer yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Son dakika haber: Amcasını öldürüp ceset parçalarını çöpe atan yeğenin yargılandığı davada mütalaa açıklandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Antalya Diplomasi Forumu'nda Göç Sınamalarına Karşı Sürdürülebilir Politikalar Tartışıldı
  15:27 Antalya Diplomasi Forumu'nda Göç Sınamalarına Karşı Sürdürülebilir Politikalar Tartışıldı

  Antalya Diplomasi Forumu'nda düzenlenen 'Göç Sınamalarına Karşı Sürdürülebilir Politikalar' başlıklı panelde, dünyada artan göç sorunu ve buna ilişkin çözümler tartışıldı. Panelde, göçün sebepleri, göçmenlerin entegrasyonu, göçmen karşıtı söylemler ve göç sorununun çözümü için beraber hareket etme gerekliliği gibi konular ele alındı.

 • Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Deprem Seminerine Katıldı
  15:24 Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Deprem Seminerine Katıldı

  Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremlerinin Ardından Prefabrik Yapıların Değerlendirmesi Semineri'ne katıldı. Seminerde konuşan Büyükkılıç, deprem önlemleri ve eğitimlerin önemine vurgu yaptı.

 • Hakan Fidan, 3. Antalya Diplomasi Forumu'nda ikili görüşmeler yaptı
  15:23 Hakan Fidan, 3. Antalya Diplomasi Forumu'nda ikili görüşmeler yaptı

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 3. Antalya Diplomasi Forumu kapsamında Lüksemburg Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Avrupa Bakanı Xavier Bettel, AGİT Genel Sekreteri Helga Maria Schmid, İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis ve Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

 • Saadet Partisi İstanbul Adayı Birol Aydın:
  15:22 Saadet Partisi İstanbul Adayı Birol Aydın: "Bizim Bir İstanbul Tasavvurumuz Var, Kalite Denince Akla İstanbul Gelecek"

  Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Birol Aydın, Ümraniye "Bizim bir İstanbul tasavvurumuz var. Merkezinde insanın, ailenin ve mahallenin olduğu bir İstanbul. Bizim bir İstanbul tasavvurumuz var. Kalite denince akla İstanbul gelecek. Taksisiyle, taksicisiyle, berberiyle, ayakkabıcısıyla, aşçısıyla, kaliteli bir İstanbul. İstanbul taksicisi, İstanbul müezzini, İstanbul ezanı, İstanbul sokağı, İstanbul caddesi, İstanbul binası, İstanbul mahallesi, İstanbul esnafı. Böyle bir tasavvuru gerçekleştirmek için de doğru işleri dosdoğru yapmamız gerekiyor. Yanlış işleri, doğru yapmak değil. Doğru işleri, dosdoğru yapmak lazım" dedi.

 • Yüksekova'da 3 Bant Bilardo Turnuvası Düzenlendi
  15:22 Yüksekova'da 3 Bant Bilardo Turnuvası Düzenlendi

  Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde düzenlenen '3 bant bilardo turnuvası'na 54 kişi katıldı. Turnuva 23 gün sürdü ve birinci Sedat Ataş, ikinci Çetin Yorgun ve üçüncü Cevdet Tuna oldu. Turnuvaya yoğun ilgi gösterildi.

 • DÜ'de Bağımlılıktan Kurtulmak Konulu Söyleşi Gerçekleştirildi
  15:22 DÜ'de Bağımlılıktan Kurtulmak Konulu Söyleşi Gerçekleştirildi

  Düzce Üniversitesi'nde düzenlenen söyleşide, bağımlılığın sosyal olayların ve bireysel sorunların doğal sonucu olduğu vurgulandı. Psikolog Zeynep Alçelik Uran, bağımlılığın fazla madde almak değil, istendiğinde durduramamak olduğunu belirtti. Yeşilay Danışmanlık Merkezi'nden Gülbeyaz Çınar ise bağımlılığın sadece alkol, tütün ve hap kullanımıyla sınırlı olmadığını, kumar, oyun ve internetin de bağımlılıkla mücadelede yer aldığını ifade etti.

 • Adana'da Durgunsu Kano Olimpik ve Aday Milli Takım Seçme Yarışları Başladı
  15:22 Adana'da Durgunsu Kano Olimpik ve Aday Milli Takım Seçme Yarışları Başladı

  Adana'da düzenlenen Durgunsu Kano Olimpik ve Aday Milli Takım Seçme Yarışları, 14 kulüpten 75 sporcuyla başladı. Sporcular, 1000 metrelik parkuru en iyi sürede bitirmek için mücadele etti. Yarışlarda aday milli takımın oluşturulması planlanıyor.

 • Turgut Altınok: Ankara, Türkiye'nin başkenti ve Milli Mücadelemizin merkezi
  15:21 Turgut Altınok: Ankara, Türkiye'nin başkenti ve Milli Mücadelemizin merkezi

  Cumhur İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Turgut Altınok, Ankara'nın ekonomisini geliştirerek ticaretini canlandıracağını belirtti. Altınok, Ankara'nın tarım, sanat, kültür ve spor başkenti olabileceğini vurguladı. Ayrıca, Ankara'nın lojistik açıdan avantajlı bir kent olduğunu ve birçok şirketin fabrikalarını İstanbul'daki deprem korkusu nedeniyle Ankara'ya taşıdığını ifade etti.

 • Çorum'un İskilip ilçesinde 400 öğrenciye bağımlılıkla mücadele eğitimi verildi
  15:21 Çorum'un İskilip ilçesinde 400 öğrenciye bağımlılıkla mücadele eğitimi verildi

  Yeşilay tarafından geliştirilen Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Programı kapsamında Çorum'un İskilip ilçesinde düzenlenen eğitimde 400 öğrenciye teknoloji, tütün, alkol ve madde bağımlılıklarının zararları anlatıldı. 65 Yeşilay gönüllüsü tarafından verilen eğitimde öğrencilere bağımlılıktan uzak durma ve kurtulma yöntemleri hakkında bilgi verildi. Eğitimde, genç neslin zararlı bağımlılıklara karşı mücadele etmesi gerektiği vurgulandı.


Advertisement