Irak'ta Cumhurbaşkanı seçimi oturumu ertelendi - Son Dakika

Irak'ta Cumhurbaşkanı seçimi oturumu ertelendi

26.03.2022 13:02

Irak Meclisi'nde cumhurbaşkanlığı seçimi oturumu yeterli milletvekili sayısına ulaşılamadığı için 4 gün sonraya ertelendi.

Irak Meclisi'nde cumhurbaşkanlığı seçimi oturumu yeterli milletvekili sayısına ulaşılamadığı için 4 gün sonraya ertelendi.

Irak Meclis Başkanı Muhammed Halbusi, yeni cumhurbaşkanının seçimi için gerekli olan sayı toplanmadığı için oturumu 30 Mart tarihine erteledi.

Irak Meclisi'nde cumhurbaşkanı seçimi için 329 sandalyeli Meclis'in 220 vekilinin oyu gerekli.

Sadr Grubu, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Sünni Egemenlik Koalisyonu'ndan oluşan ittifak cumhurbaşkanlığı için Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) İçişleri Bakanı Reber Ahmet'i aday göstermişti.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) de mevcut Cumhurbaşkanı Berhem Salih'i yeniden cumhurbaşkanlığına aday göstermişti. İran'a yakın Şii gruplar da Salih'i destekliyor. KYB, bugünkü oturumu boykot kararı almıştı.

YORUMLAR
500
Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi kapanış oturumuna katıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi kapanış oturumuna katıldı NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi - Kapanış oturumu (3) NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi - Kapanış oturumu (3) Irak'ta göçmen kampında yangın Irak'ta göçmen kampında yangın
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Irak'ta Cumhurbaşkanı seçimi oturumu ertelendi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement