Son dakika haber: Senegal'de milyonlar Kovid-19'a rağmen "Büyük Magal" için toplandı - Son Dakika

Son dakika haber: Senegal'de milyonlar Kovid-19'a rağmen "Büyük Magal" için toplandı

06.10.2020 23:09
Son dakika haber: Senegal'de milyonlar Kovid-19'a rağmen

Gelen son dakika haberine göre Senegal'de milyonlarca inanan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen Müridi tarikatının kurucusu Şeyh Ahmadou Bamba'nın 1902'de Gabon'da sürgündeyken elde ettiği manevi derecesinin kutlandığı "Büyük Magal" için Tuba kentinde toplandı.

Senegal'de milyonlarca inanan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen Müridi tarikatının kurucusu Şeyh Ahmadou Bamba'nın 1902'de Gabon'da sürgündeyken elde ettiği manevi derecesinin kutlandığı "Büyük Magal" için Tuba kentinde toplandı.

Hicri takvime göre her yıl safer ayının 18'inde kutlanan Magal gününde, 4 milyondan fazla Müridi, Tuba Camisi'nin yanındaki Şeyh Bamba'nın kabrini ziyaret ederek kutlamalara başladı.

Törende siyasiler, sanatçılar ve yabancı ülkelerin diplomatik temsilcileri de misafir olarak ağırlanıyor. Magal'da müridiler bir araya gelerek zikir halkaları oluşturuyor, salavat getirip, dualar edip kurban kesiyor.

113 trafik kazasında 16 kişi yaşamını yitirdi

Ülkede Kovid-19 salgını nedeniyle bir süredir nasıl yapılacağı tartışılan Büyük Magal için Sağlık Bakanlığından 5 bin kişi görevlendirildi.

Görevliler, maske ve sosyal mesafe gibi önlemlere uyulup uyulmadığını kontrol etti.

Büyük Magal dolayısıyla başta başkent Dakar olmak üzere birçok kent adeta boşaldı.

Hafta sonundan bu yana Tuba'ya giden yollarda yaşanan 113 trafik kazasında 16 kişi yaşamını yitirdi.

Kutlamalar nedeniyle ülkede dünden başlayarak iki günlük resmi tatil ilan edildi.

Şeyh Ahmadu Bamba Mbacke kimdir?

Ülkenin tanınan dini liderlerinden, 1853-1927 yıllarında yaşayan Şeyh Ahmadu Bamba Mbacke, Müridi tarikatının kurucusu olarak kabul ediliyor.

Şeyh Bamba'nın 1887'de, Kur'an-ı Kerim'de adı geçen Tuba ağacından esinlenerek büyük bir ağaç etrafına kurduğu şehir, o günden bu yana Senegal'deki Müslümanlar tarafından kutsal sayılıyor.

Batılıların misyonerlik faaliyetlerine direnen ve halkın İslam'la rabıtasını koparmaması için barışçıl mücadele yürüten Şeyh Bamba'nın, Fransızlar tarafından 1895-1902 yıllarında Gabon'a sürgüne gönderilip 7 yıl boyunca ülkenin ormanlık bölgesinde tek başına yaşadığı biliniyor.

Gabon'daki sürgün günlerinde yoğun ibadet ve nefis eğitimi halindeyken Bamba'nın manevi derecesinin yükseldiğine inanılıyor. Bu nedenle her yıl hicri takvime göre safer ayının 18'inde Büyük Magal kutlamaları yapılıyor.

Magal, ülkede en çok konuşulan yerel dil Wolofçada "saygı göstermek, kutlamak, büyütmek" anlamına geliyor.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Son dakika haber: Senegal'de milyonlar Kovid-19'a rağmen 'Büyük Magal' için toplandı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 9 Kasım günü koronavirüs nedeniyle 85 kişi vefat etti, 2576 yeni hasta tespit edildi İspanyollar, Galatasaraylı Arda Turan'ı manşetlerine taşıdı: Yeniden doğuş Son Dakika: Berat Albayrak'ın istifası sonrası AK Parti MYK'dan açıklama: Karar Cumhurbaşkanı'nın takdirindedir Ankara'da koronavirüs önlemleri kapsamında mesai saatlerinde yeni düzenlemeye gidildi Semih Terzi'nin eşi Nazire Terzi'ye hapis cezası verilip tahliye edildi Şuşa'da kontrolü kaybeden Ermenistan, yenilgiyi kabul etti: Karabağ'ı kaybetmek üzereyiz BioNTech ve Pfizer'in koronavirüs aşısı 2021'in ilk çeyreğinde piyasada olacak Pınar'ın katilinin sözleri davaya damga vurdu: İçkime ilaç attı, erkeklere tecavüz ettirdi