Son Dakika Haberleri: MGK'dan Barzani'ye Uyarı Çıktı: Uluslararası Anlaşmalardan Kaynaklanan Haklarımız Var

MGK'dan Barzani'ye Uyarı Çıktı: Uluslararası Anlaşmalardan Kaynaklanan Haklarımız Var

25 gün önce

3 saat süren kritik MGK'dan Kuzey Irak yönetimine "Kuzey Irak'taki referandum gayrımeşrudur. Türkiye uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını saklı tutar" uyarısı çıktı.

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan ve 3 saat süren krtik MGK sona erdi.

Kuzey  Irak'ta 25  Eylül'de yapılacak bağımsızlık referandumu öncesi erkene alınan MGK'da Kuzey  Irak'la ilgili  Türkiye'nin atacağı adımlar değerlendirildi.

TÜRKİYE ULUSLARARASI ANLAŞMALARDAN DOĞAN HAKLARINI KORUR

Toplantının ardından, alınan tavsiye kararlarıyla ilgili de bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şöyle denildi:

1. İç ve dış güvenlik meseleleri tüm boyutlarıyla ele alınımş, başta FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG ve DEAŞ olmak üzere, ülkemizin milli güvenliğini tehdit eden tüm terör örgütlerine yönelik olarak kurulumuzca daha önce tavsiye edilen tedbirler gözden geçirilmiş ve mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği ifade edilmiştir.

"REFERANDUM GAYRİMEŞRUDUR"

2. IKBY'nin 25  Eylül 2017 tarihinde düzenleyeceğini açıkladığı referandumun gayrimeşru niteliği ve kabul edilemezliği bir kez daha belirtilmiştir.

"MİLLİ GÜVENLİĞİMİZİ TEHDİT EDİYOR"

Türkiye'nin milli güvenliğini doğrudan tehdit eden bu adımın,  Irak'ın siyasi birliği ve toprak bütünlüğü ile birlikte, bölgenin barış, güvenlik ve istikrarı için de tehdit oluşturan vahim bir yanlış olduğu kuvvetle vurgulanmıştır.

"REFERANDUMDAN VAZGEÇİLİRSE SORUNUN ÇÖZÜMÜNE KATKI YAPABİLİRİZ"

IKBY yönetimi, vakit varken referandum kararından vazgeçmeye davet edilmiştir. Bu takdirde,  Irak Merkezi Hükümeti ile IKBY arasındaki meselelerin görüşmeler yoluyla ve anayasal temelde çözüme kavuşturulması için  Türkiye'nin elinden gelen katkıyı yapmaya hazır olduğu kaydedilmiştir.

"ÇOĞULCULUK ANCAK TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜYLE SAĞLANIR"

Kuzeyiyle birlikte tüm  Irak'ın; Araplar, Kürtler, Türkmenler, Ezidiler, Keldaniler, Süryaniler ve diğer toplumsal gruplardan oluşan çoğulcu yapısının, ancak ülkenin toprak bütünlüğü temelinde korunabileceği belirtilmiştir.

"ANLAŞMALARDAN DOĞAN HAKLARIMIZI SAKLI TUTARIZ"

Türkiye'nin yanısıra,  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Uluslararası Toplum ve  Irak Merkezi Hükümetinin de kabul etmediği bu yanlışta ısrar edilmesi halinde, Kuzey  Irak'la birlikte bölgemizin tamamına zarar verecek vahim sonuçların ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğu ifade edilmiştir.

Tüm ikazlarımıza rağmen bu referandumun yapılması halinde  Türkiye, ikili ve uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını mahfuz tutar.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.


ABD'de Vize Krizinin Bitmesi İçin 4 Şart Sundu, Türkiye Reddetti "Baykal'ın Beyin Ölümü Gerçekleşti" Yazan Spiker Emre Tilev, Twitter Hesabını Kapattı
Erdoğan'ın İstifasını İstediği AK Partili Niğde Belediye Başkanı Görevi Bıraktı