Son Dakika! Suriye Parlamentosu'nun Hatay açıklamasına Dışişleri'nden tepki: Hadsizlik - Son Dakika

Son Dakika! Suriye Parlamentosu'nun Hatay açıklamasına Dışişleri'nden tepki: Hadsizlik

02.12.2021 18:16
Son Dakika! Suriye Parlamentosu'nun Hatay açıklamasına Dışişleri'nden tepki: Hadsizlik

Son dakika: Suriye Parlamentosu tarafından yayınlanan bildiride, "Hatay'ın Türkiye'nin eline kalmaması ve geri alınması için mümkün olan her şeyin yapılacağı" ifadelerine Dışişleri Bakanlığı'ndan çok sert tepki geldi. Bakanlık'tan yapılan açıklamada, "Hadsiz ve hukuksuz açıklamayı şiddetle reddediyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Hatay'ın anavatana katılmasının üzerinden tam 82 yıl geçti. Başta Suriye olmak üzere dünya ülkelerinin Orta Doğu coğrafyası üzerindeki hayalleri devam ederken, Suriye tarafından yayınlanan bir bildiri büyük tepki çekti. Suriye Halk Meclisi, Hatay'ın Suriye toprağı olduğunu öne sürerek Türkiye'yi tehdit etti.

"HATAY'IN GERİ ALINMASI İÇİN HER ŞEY YAPILACAK"

Açıklamada, "Hatay'ın Türkiye'nin eline kalmaması ve geri alınması için mümkün olan her şeyin yapılacağı" belirtilirken dönemin Fransız mandasının, 2'nci Dünya Savaşı'nda Türkiye'yle müttefiklik kurmak için Hatay'ı rüşvet olarak verdiği öne sürüldü.

"HADSİZ AÇIKLAMAYI REDDEDİYORUZ"

Suriye Parlementosu'nun bu bildirisine Dışişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi. Bakanlık'tan yapılan açıklamada, "Suriye halkını hiçbir şekilde temsil etmeyen, demokratik meşruiyetten yoksun Halk Meclisi'nin ülkemizin toprak bütünlüğünü hedef alan hadsiz ve hukuksuz açıklamasını şiddetle reddediyoruz. Bu tarz açıklamalar, kendi halkına yıllardır zulmeden, yüzbinlerce masumun ölümünden ve milyonlarcasının yerlerinden yurtlarından edilmesinden sorumlu bir rejimin içinden çıkamadığı hezeyanın bir başka tezahürüdür. Türkiye, geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de, vatan topraklarına göz diken alçakça emellere ve milli çıkarlarına yönelik her türlü tehdide karşı gerekli karşılığı verme azim ve kararlılığına sahiptir." denildi.

YORUMLAR (3)
  • Miraç YILMAZ: Ulan i. Halkının yarısını biz bakıyoruz, bide salak salak konuşuyorsun. Evet bizden alacağın çokşey var. Birincisi insanlık, ahlak, akıl...bu böyle gider ama toprak değil. Bizim sizden alacağımız toprakları biliyorsun herhalde... Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Isa Ertem: gelen her suriyeli savastan kacmiyor magduriyetten dolayi bu ulkede kalmiyor gelen gercek magdurlari digerlerinden ayirmak ve digerlerini ulkelerine gondermek gerekir suriye niyetini acikca ortaya koymus turkiyede gerekeni gec olmadan yapsin .TBMM uyumasin uyanik olsun. daha ne diyelim Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500

Son Dakika Güncel Son Dakika! Suriye Parlamentosu'nun Hatay açıklamasına Dışişleri'nden tepki: Hadsizlik - Son Dakika


Advertisement