Suddeutsche Zeıtung: Gauck Doğru Tespit Yaptı, Erdoğan Cumhurbaşkanlıgı Yolunda - Son Dakika

Suddeutsche Zeıtung: Gauck Doğru Tespit Yaptı, Erdoğan Cumhurbaşkanlıgı Yolunda

30.04.2014 09:49
Suddeutsche Zeıtung: Gauck Doğru Tespit Yaptı, Erdoğan Cumhurbaşkanlıgı Yolunda, System.String[]

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'a yönelik eleştirileri Alman medyasında geniş yer buldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'a yönelik eleştirileri Alman medyasında geniş yer buldu. Alman gazetelerinden Süddeutsche Zeitung, Başbakanı Erdoğan'ın eleştiriye pek katlanamadığını ancak bu kadar keskin ses tonuna Gauck'un, Türkiye'de demokrasinin durumuna yönelik doğru bir tespit yapması veya yeniden bir seçim kampanyası sürecinde Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı yolunda olmasının neden olabileceğini savundu.

Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle'de Türkçe yayınlar servisinin başında yer alan Baha Güngör'ün yorumda ülkelerine gelen yabancıları 'Tanrı misafiri' sayıp baş tacı ettiği, Almanya'dan gelen kişinin konuk değil, dost kabul edildiği vurgulandı. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un henüz ülkesine dönmeden ikili ilişkilerde yaraya yol açtığı, iyi bir ev sahibi olmadığını gösterdiği öne sürülürken, "Zararı asgaride tutmak görevi de şimdi diplomatlara düşüyor" denildi. Başbakan Erdoğan'ın eleştirildiği yorumda, şöyle denildi:

"Gauck da eleştirilerinde aşırıya kaçıp kaçmadığının muhasebesini yapmalı. Kendisine komünist Almanya yıllarını hatırlatan antidemokratik uygulamaları üniversite öğrencilerinin önünde değil de başka bir yerde eleştiremez miydi? Mesela şerefine verilen bir ziyafette içini dökemez miydi? Türk- Alman dostluğuna gölge düşmüştür. Erdoğan'ın, Almanya'nın en yüksek temsilcisine hitaben dile getirdiği ve kabul edilmesi mümkün olmayan azar niteliğindeki sözler ne yazık ki İstanbul'daki Türk- Alman Üniversitesi'nin açılışına gölgede düşürdü. Gauck'un kendini hala rahip sandığını söylemek, diplomatik nezaketsizliğe varan bir çıkış olmuştur. Rövanş 24 Mayıs'ta. O tarihte Erdoğan AKP'ye yakınlığıyla tanınan Avrupa Türk Demokratlar Birliği adlı derneğin 10'uncu kuruluş yıldönümü vesilesiyle Köln'deki Avrupa'nın en büyük salonunda 18 bin Türk'e hitaben bir konuşma yapacak. Erdoğan'ın bu buluşmada cumhurbaşkanı adaylığı için yapacağı propagandanın yanı sıra tekrar Almanya'ya ve Alman politikacılarına sözlü saldırıda bulunmaması temennimizdir."

Yorumda Almanya'da yaşayan Türkler ile Almanlar arasındaki ilişkilerin zarar görmemesi temennisinde bulunulurken. Alman aşırı sağcılarının cinayetleri nedeniyle ağır yara alan iki ülke ilişkilerinin hassasiyetini koruduğu vurgulandı. Güngör, yorumuna, şöyle devam etti:

"İnsani münasebetlerin siyasi ve dini aşırıların propagandasına alet edilmesine imkan tanınmamalıdır. Almanya Cumhurbaşkanı da Erdoğan'ın diktatörlüğü andıran yönetim tarzına haklı olarak yönelttiği eleştirileri gerekli ince ayarı yapmadan dillendirmemeyi akıl edebilirdi. Çünkü Almanya ve Alman emniyet makamlarının Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU)hücresiyle ilgili kovuşturmada yapılan hatalardan dolayı iyi not almadığı unutulmadı. Bu nedenle Almanya, Türkiye ile söz düellosunda önemli bir açık vermiş oldu. Krizden çıkış yolu, Almanya'nın Türkiye ile AB arasındaki yakınlaşmaya öncülük etmesi olabilir. Avrupa'nın Türkiye'ye çıkardığı engeller azalmadığı sürece modern değerlerin denkleştirilmesi mümkün olmayacaktır. Demokrasi hareketinin, sivil toplum kuruluşlarının ve muhaliflerin sansür ve keyfi idareden arınmış Türkiye arayışlarında bu desteğe ihtiyaçlarının olduğu unutulmamalıdır."

GAZETELERİN YORUMLARI

Alman devlet televizyonları ARD ve ZDF'nin yanı sıra özel kanallar Pro7 ve RTL, N-tv de Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un Türkiye'ye yönelik eleştirilerine karşı Başbakanı Erdoğan'dan gelen sert açıklamalarına yer verdi. Bugünkü bugünkü gazetelerde yer alan yorumlar özetle şölye:

Süddeutsche Zeitung: Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan eleştiriye pek katlanamıyor. Bu, bilinen bir şey. Almanya Cumhurbaşkanı'nın sözlerine sert tepki göstermesi şaşılacak bir durum değil. Ancak Erdoğan'ın konuşmasındaki ses tonu o kadar keskin ki, bunun ancak iki açıklaması olabilir: Birincisi; Gauck, Türkiye'de demokrasinin durumuna yönelik doğru bir tespit yaptı. İkincisi de; Erdoğan yeniden bir seçim kampanyası sürecinde. Bu kez, cumhurbaşkanlığı yolunda."

Die Welt: Türkiye ile AB arasındaki diyalogda bir model ortaya çıktı. Avrupalılar, uygarca bir arada yaşamla ilgili sözel kurallara uymak için çabalıyor, Türk tarafı ise Avrupa ve Avrupa'nın politikacılarına hakaret etme özgürlüğünü kullanıyor. Bunun en taze örneği, Erdoğan'ın Almanya Cumhurbaşkanı'na yönelik sözleri: Erdoğan, Gauck'un Türkiye ziyaretinde 'çirkin şeyler söylediğini, çünkü onun hala kendisini bir rahip sandığını' söyledi. Erdoğan bir sonraki Almanya ziyaretinde, bu kez tıpkı Gauck'un yaptığı gibi kendisinin de Alman hükümetini eleştireceğini açıkladı. Ağustos ayında cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Erdoğan, Almanya'daki Türkler'in oyları için propaganda yapıyor. O yüzden belki Erdoğan'a şimdi bir deyimi hatırlatmakta fayda var: Her ne kadar onsuz olunabilse de nezaket bir erdemdir."

DHA(İD)

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Suddeutsche Zeıtung: Gauck Doğru Tespit Yaptı, Erdoğan Cumhurbaşkanlıgı Yolunda - Son Dakika


Son Dakika

Böyle vahşet görülmedi! Annesi doğum yaparken 6 yaşındaki çocuğunun başını kesti Üst mahkeme kararı bozdu, Palu ailesi davası yeniden başladı 2. Lig ekibi Turgutluspor, deplasmanda Denizlispor'u 2-1 yenerek kupadan eledi Bülent Arınç'ın istifasına AK Parti ve MHP'den ilk tepki: En büyük hizmetin "istifa" haline gelmesi çok büyük acı Melih Gökçek'ten Arınç'ın istifası hakkında ilk yorum: Bence yetmez Arınç'ın istifa metninde dikkat çeken ifadeler var: Yargı, ekonomi ve başka alanlarda reformlara ihtiyaç var Üvey babasını öldüren 15 yaşındaki çocuğun ifadesi kan dondurdu: Rastgele ateş açtım Son Dakika! Kılıçdaroğlu'ndan hakkındaki dokunulmazlık açıklamalarına sert yanıt: Eğer kaldırmazsanız namertsiniz, vatan hainisiniz