Sular çekilince altıncı yüzyıldan kalma kaya mezarları ortaya çıktı - Son Dakika

Sular çekilince altıncı yüzyıldan kalma kaya mezarları ortaya çıktı

17.01.2021 09:03

Mersin'de Berdan Irmağı'ndaki suların çekilmesiyle Bizans Dönemi'nden kalma Roma kaya mezarları ortaya çıktı. Mezarların halen orijinal olduğunu söyleyen sosyolog Nadir Durgun "Normalde girilmesi mümkün bir yer değil. Bizans İmparatoru Justinyen, inşa ettirdiği bir köprüyle su baskınlarından bu bölgeyi korumuş" ifadelerinde bulundu.

6'ncı yüzyılda Bizans İmparatoru 1'inci Justinyen tarafından şehri sel baskınlarına karşı korumak için Berdan Irmağı yatağının yönünün değiştirilmesiyle sular altında kalan ve Tarsus Şelalesi olarak bilinen bölgede yaklaşık 10 metre derinde bulanan konglomera kaya mezarları ve odalar, kuraklık sonucu suyun çekilmesiyle yeniden ortaya çıktı.

"NORMALDE BURAYA GİRMEK ÇOK ZOR"

Ülke genelinde yaşanan kuraklıkta Berdan Barajı'ndan ırmağa su gitmemesi nedeniyle Tarsus Şelalesi'nin ilk kez bu kadar susuz kaldığı kaydedildi. Kaya mezarları ve odaların halen orijinalliğini koruduğunu anlatan sosyolog turizmci Nadir Durgun, "Tarsus Şelalesi altındaki Roma kaya mezarlarının bulunduğu yerdeyiz. Normalde buraya girmek çok zor. Üzerinden aşırı su aktığı için girilmesi mümkün olmuyor. Ama kuraklık olduğu için girebildik. Üzerimizden Berdan Nehri akıyor. Normalde bu nehir Antik çağda şehrin tam merkezinden akıyordu. İsmi o dönemde Kydnos olan nehir, şehir merkezinden akarak lagüne dökülüyordu. Fakat bahar aylarında aşırı yağış ve kar erimesinden bu nehir taşıyor, daha sonra Bizans İmparatoru Justinyen döneminde nehrin yatağı değiştiriliyor. Burada eski Roma kaya mezarlarının bulunduğu yerin üzerinden akıntıyla bir şelale oluşuyor. Daha sonra Justinyen, Baç Köprüsü dediğimiz köprüyü de inşa ediyor ve şehri bu şekilde su baskınlarından kurtarıyor" dedi.

Sular çekilince altıncı yüzyılda kalma kaya mezarları ortaya çıktı
Sular çekilince altıncı yüzyıldan kalma kaya mezarları ortaya çıktı
Sular çekilince altıncı yüzyıldan kalma kaya mezarları ortaya çıktı

Kaynak: DHA

Son Dakika Kültür Sanat Sular çekilince altıncı yüzyıldan kalma kaya mezarları ortaya çıktı - Son Dakika


YORUMLAR (2)
  • x: orası zaten nekropol yani erken Roma dönemi mezarlık.Kydnos(Berdan) nehir yatağı değiştirilince sular altında kaldı.Daha önceki yıllarda da su azaldığında gözle görülür şekilde ortaya çıkardı.Antik dönem Tarsus daha pek çok ilginç yer barındırır ancak malesef yeterli bilgi birikimine sahip yerel arkeolog ya da uzman yok. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır

Son Dakika

Sumudica ile yollarını ayıran Çaykur Rizespor Okan Buruk'a teklif götürecek Hastanede tedavi gören Hakan Taşıyan'dan umut verici haber Aksaray'da pazar günü istisnalar ortadan kaldırılarak sokağa çıkma yasağı uygulanacak! Bakkallar bile kapanacak Son Dakika: Kara propaganda çalışmaları yanlarına kar kalmayacak! Savcılık 'Stop Erdoğan' ilanları için harekete geçti Apartmanın dördüncü katından düşen 2 yaşındaki çocuk feci şekilde can verdi Esra Dermancıoğlu, kendisinden 15 yaş küçük oyuncu Murat Balcı ile aşk yaşıyor 3 ilin ortasında bulunan köyde vatandaşlar telefonun çekmesi için 1 kilometre yürüyor Son Dakika! İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'den Ümit Özdağ'ın istifasıyla ilgili ilk yorum: Kendisine başarılar diliyorum