Taliban kendisiyle savaşan siyasilere Afganistan'a dönme çağrısı yaptı - Son Dakika

Taliban kendisiyle savaşan siyasilere Afganistan'a dönme çağrısı yaptı

22.05.2022 10:29
Taliban kendisiyle savaşan siyasilere Afganistan'a dönme çağrısı yaptı

Afganistan'da Taliban geçici hükümeti, kendisiyle savaşan siyasileri ülkeye geri dönmeye çağırdı.

Afganistan'da Taliban geçici hükümeti, kendisiyle savaşan siyasileri ülkeye geri dönmeye çağırdı.

Yurt dışındaki Afganların ülkelerine dönmesi için 16 Mart'ta kurulan "İletişim ve Geri Dönüş" komisyonu, başkent Kabil'de düzenlenen basın toplantısıyla çalışmasına başladı.

Taliban geçici hükümetinin Maden ve Petrol Bakanvekili, İletişim ve Geri Dönüş Komisyonu Başkanı Şahabuddin Dilaver, toplantıda yaptığı konuşmada, son 20 yıl içinde kendileriyle savaşan tüm siyasilerin affedildiğini ve ülkelerine dönmelerini istediklerini söyledi.

Afganistan'ın söz konusu Afganların da ülkesi olduğunu hatırlatan Dilever, ülkeye dönen siyasilere güven belgesi verileceğini ve güvenlikleri sağlanarak geçici konaklama imkanı sunulacağını belirtti.

Komisyonun Sözcüsü Ahmadullah Vasik de komisyonun önce yurt dışındaki tüm siyasilerin listesini oluşturarak hakkında bilgi toplayacağını daha sonra onlarla iletişime geçeceğini kaydetti.

Vasik, ülkeye dönen Afganların, tutuklanmayacağı ve işkence görmeyeceğini, kendilerini güvende hissetmedikleri takdirde koruma tahsis edileceğini vurguladı.

Taliban'ın 15 Ağustos'ta Kabil'i ele geçirmesiyle birçok kişi ülkeyi terk etmişti.

Taliban yönetimi ise defalarca yurt dışındakilerin rahatlıkla ülkelerine dönebileceği yönünde çağrı yapmıştı.

YORUMLAR
500
Pakistan'dan Afgan şoför ve nakliyecilere vize kolaylığı Pakistan'dan Afgan şoför ve nakliyecilere vize kolaylığı Çin'in Bağışladığı Deprem Yardım Malzemeleri Kabil'e Ulaştı Çin'in Bağışladığı Deprem Yardım Malzemeleri Kabil'e Ulaştı Özbekistan, Afganistan'daki depremzedelere 74 ton insani yardım gönderdi Özbekistan, Afganistan'daki depremzedelere 74 ton insani yardım gönderdi
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Taliban kendisiyle savaşan siyasilere Afganistan'a dönme çağrısı yaptı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement