Tel Aviv'de Mısırlı aktivist Abdulfettah'a destek gösterisi - Son Dakika

Tel Aviv'de Mısırlı aktivist Abdulfettah'a destek gösterisi

10.11.2022 22:38
Tel Aviv'de Mısırlı aktivist Abdulfettah'a destek gösterisi

TEL İsrail'in başkenti Tel Aviv'de Mısır'da açlık grevini sürdüren cezaevindeki muhalif aktivist ve blog yazarı Ala Abdulfettah'a destek gösterisi düzenlendi.

TEL İsrail'in başkenti Tel Aviv'de Mısır'da açlık grevini sürdüren cezaevindeki muhalif aktivist ve blog yazarı Ala Abdulfettah'a destek gösterisi düzenlendi.

Tel Aviv'deki Mısır Büyükelçiliği önünde toplanan onlarca kişi, Abdulfettah'ın resimleri ile "Ala'ya özgürlük" yazılı pankartlar taşıdı.

Gösteriye katılan Maan İşçiler Birliği Yöneticisi Asaf Adiv, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cezaevinde 200 günü aşkın süredir açlık grevini sürdüren Mısırlı aktivist Ala Abdulfettah için toplandıklarını söyledi.

Adiv, Ala Abdulfettah'ın demokrasi adına mücadele verdiğini, Arap dünyasında gençlerin mücadelesi için bir sembol ayrıca Mısır'da 2011'de gerçekleşen devrimin ve "tüm vicdani tutukluların" da bir temsilcisi olduğunu dile getirdi.

Grup, düzenledikleri gösterinin ardından olaysız şekilde elçilik önünden dağıldı.

Mısır'da 25 Ocak Devrimi'nin sembol ismi

Mısır'daki 25 Ocak Devrimi'nin sembol isimlerinden muhalif aktivist ve blog yazarı Ala Abdulfettah, 2013'te "gösteri yasağını ihlal etmek" suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Kahire Ceza Mahkemesi, Şubat 2015'te Abdulfettah'a, aynı suçlamayla 5 yıl hapis cezası vermiş, Kasım 2017'de de Yargıtay söz konusu kararı onamıştı. Abdulfettah, 5 yıl hapis cezasının dolmasının ardından Mart 2019'da "5 yıl adli kontrol şartıyla" tahliye edilmişti.

Ancak Abdulfettah, 29 Eylül 2019'da yeniden gözaltına alınmıştı.

Mısır Devlet Güvenlik Mahkemesi, 20 Aralık 2021'de Abdulfettah'ı "yalan haber yaymak ve örgüte üye olmak" suçlamasıyla 5 yıl hapis ve 200 bin cuneyh (yaklaşık 13 bin dolar) para cezasına çarptırmıştı.

Sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine bugün Abdulfettah'a kaldığı cezaevinde tıbbi müdahalede bulunulduğu bildirilmişti.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
İsrail'de sular durulmuyor! Netanyahu geri adım atsa da göstericiler protestoya devam etti İsrail'de sular durulmuyor! Netanyahu geri adım atsa da göstericiler protestoya devam etti İsrail'de gösterileri düzenleyen gruplardan 34'ü eylemleri sürdüreceklerini açıkladı İsrail'de gösterileri düzenleyen gruplardan 34'ü eylemleri sürdüreceklerini açıkladı İsrail'de gösterileri düzenleyen gruplardan 34'ü eylemleri sürdüreceklerini açıkladı İsrail'de gösterileri düzenleyen gruplardan 34'ü eylemleri sürdüreceklerini açıkladı

Son Dakika Güncel Tel Aviv'de Mısırlı aktivist Abdulfettah'a destek gösterisi - Son Dakika


Advertisement