Tortum Gölü Aklandı - Son Dakika

Tortum Gölü Aklandı

25.10.2013 15:03
Tortum Gölü Aklandı, System.String[]

Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nin Tortum Gölü'nde 1 yıldır yürüttüğü çalışma sonucunda, yaygın kanaatin aksine Tortum Gölü suyunun 1.sınıf kaliteli sular sınıfına girecek derecede temiz olduğu sonucuna varıldı.

Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nin Tortum Gölü'nde 1 yıldır yürüttüğü çalışma sonucunda, yaygın kanaatin aksine Tortum Gölü suyunun 1. sınıf kaliteli sular sınıfına girecek derecede temiz olduğu sonucuna varıldı.

Çalışma süresince gölün bazı fiziko-kimyasal parametreleri ve ağır metallerinin mevsimsel değişimi incelendi. Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Özden Fakıoğlu, yöneticiliğinde yapılan yüksek lisans düzeyindeki çalışma kapsamında; ortalama çözünmüş oksijen değeri, su sıcaklığı, pH ve Secchi derinliği, Amonyak azotu, nitrit-azotu, nitrat-azotu, toplam fosfor, sülfat, Silikat ve toplam demir gibi çok sayıda parametre çalışıldı.

Çalışma bulgularına göre; Tortum Gölü, kıta içi su kaynaklarının sınıflarına göre, çözünmüş oksijen, pH, amonyak azotu ve nitrat azotu bakımından I. sınıf kaliteli sular sınıfına girerken, nitrit azotu derişimine bağlı olarak II. sınıf kaliteli sular sınıfına girmektedir. Yapılan bir diğer tasnife göre de kirlenmemiş sular grubuna girdiği tespit edildi. Gölün doğal güzelliklerinin devamlılığı için gölle ilgili çalışmalar genişletilerek devam edecek bir izleme programı oluşturulmalı.

Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammed Atamanalp, fakültede yaptıkları bilimsel ve sosyal içerikli çalışmalarda öncelikli hedeflerinin bölgenin sahip olduğu değerlerin envanterinin çıkarılması ve bunların tanıtılması olduğunu belirtti. - ERZURUM

Tortum Gölü Aklandı
Tortum Gölü Aklandı

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Tortum Gölü Aklandı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Erdoğan'la görüşen Saadet Partili Asiltürk'ün ittifak açıklamalarına Karamollaoğlu'ndan yanıt: İnşallah çatlaklar olmaz Son Dakika: Başakşehir'i 2-1 mağlup eden Trabzonspor Süper Kupa'yı müzesine götürdü Karısının cüretkar paylaşımlarına dayanamayan adam önce eşini sonra kendisini öldürdü Dünyaca ünlü yıldız Halsey, Türk senarist Alev Aydın'dan hamile kaldı Acun Ilıcalı'nın 20 yıllık sağ kolu Birol Doğan istifa etti Polis memuru ve öğretmen eşinin ölümünde korkunç detay! Çatıdan düşen buz kombinin bacasını çıkarmış Pelin Akil'den üçüncü çocuk için eşine bomba gönderme İş adamına şirketinin önünde kanlı pusu! Kurşun yağmuruna tuttular