Son Dakika Haberleri: Trafik Terörüne Kurbang İden 15 Tarım İşçisinin Aileleri Bayrama Buruk Giriyor

Trafik Terörüne Kurbang İden 15 Tarım İşçisinin Aileleri Bayrama Buruk Giriyor

5 yıl önce

Manisa'nın Gölmarmara İlçesi'nde, asma yaprağı toplamaya giderken tankerin çarptığı kamyonette hayatını kaybeden 15 tarım işçisinin bayrama buruk giren yakınları, arife günü mezarlığa gidip acılarını yeniden yaşadı.

Trafik Terörüne Kurbang İden 15 Tarım İşçisinin Aileleri Bayrama Buruk Giriyor, System.String[]
Manisa'nın Gölmarmara İlçesi'nde, asma yaprağı toplamaya giderken tankerin çarptığı kamyonette hayatını kaybeden 15 tarım işçisinin bayrama buruk giren yakınları, arife günü mezarlığa gidip acılarını yeniden yaşadı. Mezarların başında dua edip gözyaşı döken Dilek İzmirlioğlu, "Hepsi arkadaşımdı. Onlar bu bayram gelemeyecek, ben geldim" dedi. Ölenlerden Yıldız Öztürk'ün eşi Mustafa Öztürk ise, "Kalp ameliyatı oldum, çalışamıyorum. Eşim o yaprakları toplayıp bana ve iki oğluma bakıyordu. Son gün para bırakmıştı, bayramlık almamız için" dedi.

Gölmarmara İlçesine bağlı Hacıveliler Köyü yakınlarında 6 Temmuz sabahı süt tankeri ile bağa asma yaprağı toplamaya giden tarım işçilerini taşıyan kamyonetin, çarpışması sonrasında, 13'ü kadın 15 tarım işçisi yaşamını yitirdi, 2 kişi yaralandı. Salihli'den Gölmarmara'ya yaprak toplamak için giderken hayatlarını kaybeden Seydi Aydın (52), eşi Ayşe Aydın (47), Nesrin Aydın (27), Kezban Uysal (67), Fadime Orhan (48), Zeynep Uysal (32), Ümmühan Uysal (30), Durdane Kaya (40), Burak Kaya (15), Ümmühan Demirkol (38), Zeynep Zengin (35), Azize Kars (52), Ayşe Yaşar (40), Zekiye Çetin (54) ve Yıldız Öztürk (41), Çökelek Köyü'nde yan yana toprağa verildi.

BAYRAMA YALNIZ VE HÜZÜNLÜ GİRECEKLER

Kazadan sonra çeşitli kurum ve belediyelerden, ailelere yardımlar gitti. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü de, geride kalan eş ve çocuklara psikolojik destek verdi. Kazadan sonra yalnız bırakılmayan tarım işçilerinin yakınları, Ramazan Bayramı öncesinde, arife günü ziyaret ettikleri mezarlarda, bir kez daha acılarıyla yüzleşti. Kazadan sonra birçok kez gittikleri yakınlarının mezarının başında bu kez bayramı birlikte kutlayamayacak olmanın hüznü yaşandı. Birçok kişi, üzerine su döküp dua ettikleri mezarların başında gözyaşlarına boğuldu.

BAYRAMLIK ALMALARI İÇİN PARA BIRAKMIŞ

Kazada can veren eşi Yıldız Öztürk'ün mezarının başında Kuran-ı Kerim okuyan Mustafa Öztürk, eşiyle yaşadıkları son günü anlattı. Öztürk, şöyle dedi:

"Kazadan bir gece önce eşimin isteği üzerine gece çay demleyip içtik. Sohbet ettik. Ben 4 ay önce kalp ameliyatı olduğum için çalışamıyorum. Karım, bağ yapraklarını toplayıp satarak bana ve iki oğlumuza bakıyordu. Son gece yatmadan önce bana televizyonun üzerine para bıraktığını ve onunla çocuklara bayramlık almamı istedi. Sonra uyuduk. Sabah da 'Mustafa çocuklara iyi bak' dedi ve gitti. Sonra acı haberi aldım. 10 gün onun yokluğuyla geçti. Çocuklarımın psikolojisi çok bozuldu. Bir başımıza kaldık. Bizim en büyük destekçimiz ve güvendiğimizdi. Ben, malulen emeklilik için başvuruda bulundum. Çocuklarımın birisi lisede, diğeri ortaokulda okuyor. Onlara bakmam lazım. Bunun için emekli olmak için yaptığım müracaatın biran önce sonuçlandırılmasını itiyorum. Ben kimseden para istemiyorum, hakkımı istiyorum."

"BEN GELDİM" DEDİ AĞLADI

Mezarlığı ziyaret edenler arasında yer alan Dilek İzmirlioğlu, arkadaşlarının mezarını gösterip, "Hepsi burada" diye konuştuktan sonra gözyaşlarına boğuldu.

Mezarların başında dua eden Dilek İzmirlioğlu, "Hepsini tanırdım. Bayramlarda bir araya gelirdik. Şimdi onlar yoklar, yanıma gelemeyecekler. Onlar bu bayram gelemeyecek, ben geldim" dedi.

KÖYLÜLER UNUTMADI

Mezarlığı ziyaret eden Muhtar Mevlüt Kılıç da, kazada can verenleri unutmadıklarını, yakınlarının yanında olduklarını söyledi.

Acılı ailelere destek vermek içini bayram namazından sonra köy meydanında toplanacaklarını anlatan Mevlüt Kılıç, "Aileleri yalnız bırakamazdık. Bunun için onların da katılımıyla, bayramlaşma töreni düzenleyeceğiz. Onlar acılarını yaşayacaklar ama yalnız kaldıklarını hissetmeyecekler. Hem ilçe yöneticilerimiz hem de milletvekillerimiz burada olacak. Ailelere destek vereceğiz" dedi.

ANIT MEZAR YAPILACAK

Mezarların tahrip olmaması için çevresinin betonla kapatıldığını söyleyen muhtar Mevlüt Kılıç, "Kaymakamlığımız belediyemiz, bir çalışma yapıyor. Mezarlık mermerden olacak. Bir anıt mezar gibi düzenlenecekler. Şimdi projeleri yapılıyor. Önümüzdeki günlerde de, bunun düzenlemesi olacak. Şunu da söyleyeyim, köylülerimiz çalışmak için gittikleri sırada kazada can verdiler. Ailelerine ekonomik katkı sağlamak için gittiler. Yoksa onların da kendi arazileri var ve onları da işliyorlar" dedi.

Kazanın meydana geldiği yolun da biran önce tamamlanmasını isteyen muhtar Mevlüt Kılıç, "Kazadan sonra devletimiz bizi köylüyü, acılı aileleri hiç yalnız bırakmadı. Sürekli yardım eti. Ama bizim tek isteğimiz var. Bu yolun biran önce tamamlanması. Bu aileler acı yaşadı. Bari başka aileler acı yaşamasın" dedi.
Haber Yayın Tarihi: 16.07.2015 03:16 Kaynak: DHAOyuncu Özge Özpirinçci, siyah bikinisiyle amuda kalktı Esnafı sahte parayla dolandıran kadın her yerde aranıyor! Trans birey katilinden iğrenç savunma: Bana, "Üç kişi toplu ilişkiye girelim" dedi