Son Dakika Haberleri: Türk Dil Kurumu'nun 85. Dil Bayramı

Türk Dil Kurumu'nun 85. Dil Bayramı

2 yıl önce

Türk Dil Kurumu’nun 85. Dil Bayramı münasebeti ile düzenlediği kutlama etkinliklerinin ilki Amasya Meydanında “Türkçe’ye Can Verenler, Türkçe İle Can Bulanlar” gösterisi ile yapıldı.

Türk Dil Kurumu'nun 85. Dil Bayramı, System.String[]
Türk Dil Kurumu'nun 85. Dil Bayramı münasebeti ile düzenlediği kutlama etkinliklerinin ilki Amasya Meydanında "Türkçe'ye Can Verenler, Türkçe ile Can Bulanlar" gösterisi ile yapıldı. "Biz Türkiye'yiz" şiirinin şairi, tanınmış sanatçı Ahmet Çoşkun'un genel sanat yönetmenliğinde sahneye konan eserde yetmişe yakın sanatçı rol aldı.

Gösteri etkileyici ses, ışık, dans ve efektlerle süslenmiş. Eserde, Türkçe'mizin tarihi gelişimi, Türkçe'ye yön veren isimler ve Türkçe'nin gelişme dönemlerindeki belli başlı olaylar kronolojik bir bütünlük içinde anlatılıyor. Orhon kitabelerinden günümüze kadar Türkçe ile can bulan eserler ve Türkçeye can verenler tiyatro, musiki, şiir ve halk oyunları eşliğinde sahnelendi. Kalabalık bir seyirci kitlesinin izlediği Türkçe Aşkı, Vatan Aşkı Gösterisinde Kaşgarlı Mahmut, Hoca Ahmet Yesevi, Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli, Aşık Paşa, Fuzuli, Muhibbi, Avni, Nefi, Nedim, Karacaoğlan, Şeyh Galip, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Ziya Gökalp, Mehmet Akif, Necip Fazıl, Nazım Hikmet, Arif Nihat Asya gibi Türkçeye can veren şahsiyetler, sahne gösterisi marifeti ile izleyicilerin beğenisine sunuldu. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Ülkesini, yüksek istiklalini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır" sözüne de yer verilen gösterinin koreografisini Tamer Bozkuş ve Tolga Alptekin yaptı. Şair Ahmet Coşkun'un yanı sıra, Türk Müziği Sanatçıları İrfan Gürdal, İpek Merve Tahancı,Zerrin Çağlar ve Selami Durmuş sahne aldılar. Şef Kemal Günüç'ün yönettiği orkestra muhteşem bir performans sergilerken, pek çok tiplemeyi canlandıran dizi ve sinema oyuncusu Sezai Yeşilyurt da büyük alkış topladı. - ANKARAAğaca Bağlı Olarak Bulunan Köpeğe Tecavüz Edildiği Ortaya Çıktı Sakalları Yüzünden Sokağa Dahi Çıkamayan Genç Kadın, Son Haliyle Şaşırttı

Arda Turan, İspanyol Basınında Manşetlerde: Utanç Duyulan Bir Futbolcu Oldu