Türk Eğitim-Sen 5. Olağan Merkez Genel Kurulu - - Son Dakika

Türk Eğitim-Sen 5. Olağan Merkez Genel Kurulu -

01.02.2014 13:28

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, YÖK Kanunu ile ilgili "Üniversitelerimizde demokratik havanın solumasına izin verilmelidir.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, YÖK Kanunu ile ilgili "Üniversitelerimizde demokratik havanın solumasına izin verilmelidir. Demokratik bir ortam oluşturulamazsa 'bilimsel çalışmaların merkezi' diye üniversiteleri tanımlamamız mümkün değil" dedi.

Koncuk, Türk Eğitim-Sen 5. Olağan Merkez Genel Kurulu'nun açılışında yaptığı konuşmada, son günlerde Türkiye'nin sıkıntılı bir süreçten geçtiğini savundu.

Ülkeyi yönetenlere güven duyulması gerektiğini belirten Koncuk, "Bunu sağlamak zorundayız. Bunu şu yapılanlarla sağlayabilmek mümkün değil. Şu anda yargı altüst edildi. 'Paralel devlet, paralel yapılanma' diye akla ziyan bir iddiayla siyasi iktidar, bu yolsuzluk iddialarından kendilerini soyutlamaya çalışıyor. Bu paralel devletin mensuplarını, emniyetin kilit noktalarına, yargının kilit noktalarına kimin onayıyla getirilmiş? vatandaş da bunu soruyor haklı olarak" ifadelerini kullandı.

-"YÖK kanunu değiştirilmeli"

YÖK Kanunu'nun değiştirilmesi gerektiğini belirten Koncuk, "Üniversitelerimizde demokratik havanın solumasına izin verilmelidir. Demokratik bir ortam oluşturulamazsa orada 'bilimsel çalışmaların merkezi' diye üniversiteleri tanımlamamız mümkün değil" dedi.

Koncuk, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın kardeşi Atıf Ala'nın Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığına getirildiğini belirterek, "Atıf Ala fişlemekle suçlandı. Bekleyin de aklansın. Biz, fişçi itham edilen bir insanın teftiş kurulu başkanı yapılmasına karşıyız" diye konuştu.

Dershanelerin dönüştürülmesiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Koncuk, dershanelerin ihtiyaç olmaktan çıkartılması gerektiğini söyledi. Koncuk, şu anda devletin kontrolünde olan dershanelerin yerine illegal dershanecilik faaliyetlerinin başlayacağını iddia etti.

Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısında birtakım kararlar alındığını hatırlatan Koncuk, bir an önce 4/C'lilerin kadroya alınması gerektiğini ifade etti.

Genel Kurula Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar, Devlet Personel Başkanı Mehmet Ali Kumbuzoğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Zühal Topçu ile çeşitli sendika temsilcileri ve üyeler katıldı.

Türk Eğitim-Sen 5. Olağan Merkez Genel Kurulu -

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Türk Eğitim-Sen 5. Olağan Merkez Genel Kurulu - - Son Dakika


Son Dakika

Antalya'da otobüsle hafif ticari araç çarpıştı: 2 ölü, 3'ü ağır 5 yaralı Meteoroloji tek tek uyardı! İstanbul dahil 43 ilde kar yağışı etkili olacak Eski Galatasaraylı Yasin Öztekin, TFF 1. Lig ekibi Samsurspor'la anlaşma sağladı Parkta soğuktan titrerken bulunan genç adam hiçbir yardımı kabul etmedi Son Dakika! Hollanda hükümeti ülkede tartışma yaratan çocuk yardımı skandalı nedeniyle istifa etti Selçuk Özdağ'a yapılan saldırı sonrası Davutoğlu'ndan ilk açıklama: Erdoğan'dan açıklama bekliyoruz Sancaktepe Belediye Başkanı Döğücü'den İmamoğlu'na sert sözler: Başarısızlığınızın bedelini halk ödüyor Can Yaman'ın giydiği kabanın fiyatı dudak uçuklattı