Turkcell Akademi ve Coursera İş Birliği - Son Dakika

Turkcell Akademi ve Coursera İş Birliği

01.06.2014 10:29
Turkcell Akademi ve Coursera İş Birliği

Turkcell Akademi Direktörü Sezen: "Dünyanın en saygın üniversiteleriyle 190 ülkeden yaklaşık 7 milyon öğrenciyi eğiten Coursera ile olan işbirliğimiz sayesinde dünyanın bilgisi artık Türkçe. Hedefimiz tüm dünyaya açık olan bilgiyi Türkçeleştirerek Türkiye’mize değer katmak"

Turkcell Akademi, Stanford, UPENN, Brown, Columbia gibi ABD'nin saygın üniversiteleri ve profesörleri tarafından hazırlanan online eğitim platformu Coursera ile iş birliği başlattı.

Turkcell'den yapılan açıklamaya göre, İngilizce bilmeyenlerin de dünyanın bilgisine kolaylıkla ulaşmasını hedefleyen iş birliği kapsamında eğitim programları Türkçeleştirilerek ücretsiz olarak erişime sunuldu.

Türkçe ve altyazılı Coursera eğitimleri, ilk etapta 2 Haziran'da, "Michigan Üniversitesi- Model Düşünme" ve "Koç Üniversitesi-Çok Değişkenli Fonksiyonlarda Türev ve Entegral"  eğitimleri ile başlıyor. Eğitimleri tamamlayanlar, tüm dünyadan öğrencilerle aynı anda bu üniversitelerin sertifikasını almaya hak kazanacak.

Kısa süre önce dijitalleşerek sahip olduğu bilgi birikimini ve dünyanın önde gelen eğitim kuruluşlarının içeriklerini milyonların erişimine açan Turkcell Akademi, dünyanın en iyi üniversiteleri ve eğitimcileri tarafından sunulan 600'ün üzerinde dersle 190 ülkeden öğrenciye ulaşan online eğitim platformu Coursera içeriklerini Türkçe olarak sunuyor.

Coursera ile yapılan iş birliğiyle "www.turkcell.com.tr/akademi" adresine giren herkes ilk aşamada "Model Düşünme" ve "Çok Değişkenli Fonksiyonlarda Türev ve Entegral" eğitimlerine Türkçe altyazılı ve ücretsiz olarak erişecek.

Türkçeleştirilmesi hedeflenen eğitimler arasında psikolojiden oyun teorisine, mobil uygulama geliştirmeden modern müziğe uzanan geniş bir yelpaze bulunuyor. Yakın dönemde, Turkcell Akademi'de açılacak yeni eğitimler arasında UPENN Üniversitesi'nden "Oyunlaştırma" ve Rice Üniversitesi'nden "Python'da İnteraktif Programlamaya Giriş" gibi başlıklar olacak.

İngilizce bilmeyenlerin de dünyanın en seçkin üniversitelerinden en değerli eğitmenlerin sunduğu farklı disiplinlerdeki eğitim içeriklerine ulaşmasını sağlayan iş birliği, üniversite ve bölüm seçiminde kararsız öğrenciler, uzmanlık alanını farklılaştırmak isteyen profesyoneller, herhangi bir alanda yetkinlik edinmek ya da yetkinliğini geliştirmek isteyen herkes için önemli fırsatlar sunuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Akademi Direktörü Banu İşçi Sezen, Turkcell Akademi'yi dijitalleştirme kararının ardından bu platformu sadece kendi bilgi birikimleriyle sınırlamayarak, dünyanın önde gelen eğitim kuruluşlarıyla iş birlikleriyle zenginleştirmek üzere yola çıktıklarını belirtti.

Sezen, Turkcell Akademi ile Türkiye'nin eğitim gelişimine katkıda bulunmak amacıyla çıktıkları yolda, dünyayı eğitmeye gönül vermiş global bir partneri daha aralarına katmış olmaktan dolayı mutlu ve gururlu olduklarını vurgulayarak, şunları ifade etti:

"Dünyanın en saygın üniversiteleriyle 190 ülkeden yaklaşık 7 milyon öğrenciyi eğiten Coursera ile olan iş birliğimiz sayesinde dünyanın bilgisi artık Türkçe. Hedefimiz tüm dünyaya açık olan bilgiyi Türkçeleştirerek Türkiye'mize değer katmak. Kendini geliştirmek isteyen, farklı alanlardaki birçok eğitime ulaşmak isteyen gençlerimiz, profesyonellerimiz; dünyanın saygın eğitim kurumları ve en iyi profesörleri tarafından eğitilme fırsatına ulaşabilecek ve eğitimin sonunda da dünyanın en saygın üniversitelerinden sertifikalarını alarak kariyerlerinde fark yaratabilecek. Bu eğitimler, Turkcell'in üstün network altyapısı sayesinde 7 gün 24 saat, her yerden ulaşılabilir, ücretsiz ve herkese açık.

Bu güzel iş birliğinden doğan ilk eğitim olan 'Model Düşünme'ye Michigan Üniversitesi profesörü Scott E. Page'in anlatımı ile Türkçe alt yazılı olarak dileyen herkes, hemen katılabilir ve öğrenmeye başlayabilir. Coursera ile iş birliğinin yanı sıra dünyada önde gelen dil öğrenme portaliyle iş birliğimiz sayesinde tüm Turkcell'lilere İngilizceyi güvenilir bir kaynaktan ve çok etkili bir öğrenme metoduyla sunmaya devam ediyoruz. Kısa süre önce üniversiteye hazırlanan gençlerin ihtiyaçlarını dinleyerek hazırladığımız ücretsiz YGS, LYS deneme sınavı ve soru bankasını platforma dahil ettik. Gençler, Turkcell Akademi'nin sunduğu platform üzerinden diledikleri gibi sınava hazırlanma imkanına sahip olabiliyor."

Stanford'lu profesörlerden kaliteli eğitimi dünyaya yaymayı hedefleyen platform

Coursera Kurucusu ve Başkanı Daphne Koller ise mobil teknolojinin artık küresel ölçekte 6 milyar kişinin günlük hayatının bir parçası ve yeni kitlelerin bilgiye erişimini sağlayarak hayatları ve toplumları değiştirmenin en ideal kanallarından biri haline geldiğini dile getirerek, "Bizim eğitime dayalı gelecek vizyonumuzu paylaşan ve milyonlarca Türk kullanıcıya erişmemizi sağlayacak olan Turkcell gibi bir şirketle çalışmaktan heyecan ve mutluluk duyuyoruz. Umarız bu ortaklık ve Koç Üniversitesi gibi kurumlarla içeriği yerelleştirme çabamız dünyanın diğer bölgelerinde bilgiyi nasıl geniş kitlelerle ulaştırabileceğimiz konusunda bir model olur" değerlendirmesinde bulundu.

Stanford Üniversitesi'nden iki profesör tarafından kurulan Coursera, tüm dünyaya üst düzeyde eğitim götürme misyonuyla hareket eden bir eğitim platformu. Dünyanın önde gelen üniversiteleri ve eğitimcilerinin online eğitim içeriklerini ücretsiz olarak paylaşıma sunan Coursera, video derslerin yanı sıra interaktif içerikleri ve küresel öğrenciler ağı ile diğer online eğitim organlarından ayrılıyor.

Dünyada 190 ülkeden 7,4 milyon öğrenciye 600'ün üzerinde başlıkta ders seçeneği sunan Coursera'nın halihazırda Türkiye'de 46 bin kayıtlı kullanıcısı bulunuyor. Türkiye'de en popüler ders başlıkları arasında "Sosyal Psikoloji", "Oyun Teorisi", "Oyunlaştırma", "Android İçin Mobil Uygulama Geliştirme Programları", "İrrasyonel Davranışlara Giriş", "Mühendisliğe Başlangıç", "Yaratıcılık, İnovasyon ve Değişim", "Yaratıcı, Ciddi ve Eğlenceli Android Uygulamaları Teknikleri", "Psikolojiye Giriş" ve "Programcılık Eğitimi: Temel Prensipler" yer alıyor.

Turkcell Akademi'de tüm eğitimler 35 milyon Turkcell'liye açık ve ücretsiz. Turkcell'lilerin web sitesine üye girişi yapmak için Turkcell'lilerin 2222'ye SIFRE yazıp göndermeleri ve gelen şifreyi kullanmaları yeterli oluyor. - İstanbul

Dünyanın en sinirli ülkeleri belli oldu! İşte Türkiye'nin sıralamadaki yeri Dünyanın en sinirli ülkeleri belli oldu! İşte Türkiye'nin sıralamadaki yeri CHP'li Salıcı, Sinop'ta: 'Başka Bir Siyasi Partiyi Bizim Gibi Olmaya Zorlamayacağız. Kendimizi de Başka Bir Yere Benzetmeyeceğiz' CHP'li Salıcı, Sinop'ta: 'Başka Bir Siyasi Partiyi Bizim Gibi Olmaya Zorlamayacağız. Kendimizi de Başka Bir Yere Benzetmeyeceğiz' Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, partililerle buluştu Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, partililerle buluştu
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Turkcell Akademi ve Coursera İş Birliği - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement