Türkiye Çocuk Araştırması (2) - Son Dakika
Türkiye Çocuk Araştırması (2)

Türkiye Çocuk Araştırması (2)

22.03.2023 16:57

Türkiye'de kendini mutlu veya orta seviyede mutlu hissettiğini belirten çocukların oranı yüzde 96,7 oldu.

Türkiye'de kendini mutlu veya orta seviyede mutlu hissettiğini belirten çocukların oranı yüzde 96,7 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) "Türkiye Çocuk Araştırması 2022" sonuçlarını açıkladı.

Anneleri veya temel bakım verenleri tarafından, son 12 ayda sinema ve/veya tiyatroya gittiği belirtilen 6-17 yaş grubundaki çocukların oranının yüzde 39,1'i olduğu görüldü. Gitmediği belirtilen bu yaş grubundaki çocukların yüzde 40,1'inin aileleri tarafından maddi olarak bu etkinliğin karşılanamadığı, yüzde 24,3'ünün yaşadığı yerin yakınında sinemanın/tiyatronun olmadığı, yüzde 21'inin sinema veya tiyatroya ilgi duymadığı, yüzde 6,2'sinin ailesini zamanı olmadığı için götürmediği, yüzde 5,2'sinin pandemi ile ilgili durumlar nedeniyle, yüzde 2,8'inin ailesinin izin vermediği için gidemediği kayıtlara geçti.

Anneleri veya temel bakım verenleri tarafından ayda en az birkaç kez diğer çocuklar tarafından zorbalığa maruz kaldığı belirtilen söz konusu yaş grubundaki çocukların oranı yüzde 13,8 oldu. Ayda en az birkaç kez diğer çocuklar tarafından bazı şeylerin kasıtlı olarak dışında bırakıldığı belirtilen bu yaş grubundaki çocuklar oranı yüzde 7,2 iken ayda en az birkaç kez diğer çocuklar tarafından alay edildiği belirtilen aynı yaş grubundaki çocuklar oranı yüzde 7,7 olarak tespit edildi.

Ayda en az birkaç kez diğer çocuklar tarafından hakkında kötü söylentilerin yayılmasına maruz kaldığı belirtilen 6-17 yaş grubundaki çocukların oranı yüzde 4,8 iken ayda en az birkaç kez diğer çocuklar tarafından vurulmaya veya itilmeye maruz kaldığı belirtilen aynı yaş grubundaki çocukların oranı yüzde 4,4 olarak belirlendi.

Ayda en az birkaç kez diğer çocuklar tarafından eşyalarının alındığı veya eşyalarına zarar verildiği belirtilen 6-17 yaş grubundaki çocuklar yüzde 3,4 iken ayda en az birkaç kez diğer çocuklar tarafından tehdit edildiği belirtilen aynı yaş grubundaki çocuklar ise yüzde 2,1 oldu.

İşlevsel zorluğu olan çocukların diğer çocuklar tarafından daha fazla zorbalığa uğradığı görüldü. İşlevsel zorluğu olan çocuklarda zorbalığa uğrama oranı yüzde 27,2 iken işlevsel zorluğu olmayan çocuklarda bu oran yüzde 11,6 oldu.

Anneleri/temel bakım verenleri tarafından davranışlarını kontrol edebildiği belirtilen 6-17 yaş grubundaki çocukların oranı yüzde 83,4 olarak kayıtlara geçti. Davranışlarını kontrol edebildiği belirtilen 6-17 yaş grubundaki kız çocukların oranı yüzde 85,3 iken aynı yaş grubundaki erkek çocukların oranı ise yüzde 81,7 oldu.

Hem davranışlarını kontrol edebilen hem başladığı işi bitirebilen hem de duygularını kontrol altında tutabilen 6-17 yaş grubundaki çocukların yaş ilerledikçe arttığı görüldü. İşlevsel zorluğu olan çocuklarda bu yüzde 45,8 iken işlevsel zorluğu olmayanlarda yüzde 69,6 olarak belirlendi.

Son bir hafta içerisinde en az bir ev işi yaptığı belirtilen 5-17 yaş grubundaki kız çocukların oranı yüzde 55,2 iken aynı yaş grubundaki erkek çocukların oranı ise yüzde 49,9 olarak kayıtlarda yer aldı. Ev için alışveriş yaptığı belirtilen çocuklar yüzde 39,4, bulaşık yıkayan veya ev temizleyenler yüzde 23,1, yemek pişirenler yüzde 17,4, evdeki diğer çocuklara bakanlar yüzde 13,1, çamaşır yıkayanlar ise yüzde 9,1 olduğu görüldü. Eve su getirdiği veya taşıdığı belirtilen çocukların oranı yüzde 6,2, evde kullanmak için odun/yakacak toplayan veya kömür taşıyan çocukların oranı yüzde 3,2, yaşlı veya hasta birine bakanların oranı ise yüzde 2,9 oldu.

Ebeveynlerinin kendilerini önemsediğini gösterdiklerini belirten 13-17 yaş grubundaki çocukların oranı yüzde 92,8, ebeveynlerinin onlara ihtiyaç duydukları kadar yardım ettiğini belirten çocukların oranı yüzde 91,6, ebeveynlerinin, sorunlarını ve endişelerini anlamaya çalıştıklarını belirten çocukların oranı ise yüzde 87,0 olduğu belirlendi. Ebeveynlerinin üzüldüklerinde kendilerini daha iyi hissetmelerini sağladıklarını belirten bu yaş grubundaki çocuklar yüzde 84,8, ebeveynlerinin kendi kararlarını vermeleri için cesaretlendirdiğini belirten çocuklar yüzde 83,1, ebeveynlerinin yapmaktan hoşlandıkları şeyleri yapmalarına izin verdiklerini belirten çocuklar ise yüze 81,0 olarak kayıtlara girdi.

Ebeveynlerinin yaptıkları her şeyi kontrol etmeye çalıştığını belirten bu yaş grubundaki çocuklar oranı yüzde 47,7 iken kendilerine bebek gibi davrandıklarını belirten çocukların oranı ise 18,8 oldu.

Üzüntülerini ve sevinçlerini paylaşabildiği arkadaşları olan 13-17 yaş grubundaki çocukların oranı yüzde 85,0 oldu. Sorunları hakkında arkadaşları ile konuşabilen bu yaş grubundaki çocukların oranı yüzde 80,3, arkadaşlarının gerçekten kendilerine yardım etmeye çalıştıklarını belirten aynı yaş grubundaki çocukların oranı yüzde 78,1, işler ters gittiğinde arkadaşlarına güvenebildiğini belirten çocukların oranı ise yüzde 71,7 olarak belirlendi.

Çocukların yüzde 96,7'si mutlu

Tüm yaşantılarında kendini mutlu hissettiğini belirten 13-17 yaş grubundaki çocukların oranı yüzde 69,1 iken kendini orta seviyede mutlu hisseden aynı yaş grubundaki çocukların oranı yüzde 27,6, kendini mutsuz hissedenlerin oranı ise yüzde 3,4 olarak kaydedildi.

Tüm yaşantılarında kendini mutlu hissettiğini belirten 13-17 yaş grubundaki işlevsel zorluğu olan çocukların oranı yüzde 58,6 iken işlevsel zorluğu olmayan aynı yaş grubundaki çocuklarda ise bu oranın yüzde 70,9 olduğu görüldü.

Okulda kolayca arkadaş edinebildiğini belirten 13-17 yaş grubundaki çocukların oranı yüzde 73,2 iken kendini okula ait hisseden aynı yaş grubundaki çocukların oranı yüzde 72,4 oldu. Diğer öğrencilerin kendini seviyor gibi göründüğünü belirten 13-17 yaş grubundaki çocukların oranı yüzde 55,6, okulda kendini garip ve yabancı hissettiğini belirten 13-17 yaş grubundaki çocuklar yüzde 8,8, okulda kendini yalnız hissettiğini belirten çocuklar ve okulda kendini dışlanmış hisseden çocuklar yüzde 6,8 oldu.

Sınava iyi hazırlanmış olsa bile kendini çok endişeli hissettiğini belirten 13-17 yaş grubundaki çocukların oranı yüzde 50,5 oldu. Bu oran aynı yaş grubu erkek çocuklarda yüzde 43,9 iken kız çocuklarda yüzde 57,6 olarak kaydedildi.

Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni duyduğunu belirten 13-17 yaş grubundaki çocukların oranı yüzde 45,1 olduğu görüldü. Bu oran aynı yaş grubundaki erkek çocuklarda yüzde 39,1 iken kız çocuklarda yüzde 51,4 oldu.

Hangi haklara sahip olduğunu bilen 13-17 yaş grubundaki çocukların oranı yüzde 53,3 iken yetişkinlerin genellikle çocuk haklarına saygı duyduğunu düşünen çocukların oranı ise yüzde 52,7 olarak belirlendi.

(Bitti)

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Türkiye Çocuk Araştırması (2) - Son Dakika


Advertisement