Türkiye'de hububat ve bakliyatta ihracat şampiyonu Güneydoğu Anadolu - Son Dakika

Türkiye'de hububat ve bakliyatta ihracat şampiyonu Güneydoğu Anadolu

13.11.2019 15:24
Türkiye'de hububat ve bakliyatta ihracat şampiyonu Güneydoğu Anadolu, System.String[]

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından ekim ayında 199,8 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından ekim ayında 199,8 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya, ocak-ekim dönemine ait ihracat rakamlarını değerlendirdiği açıklamasında, 2019 yıl sonu hedeflerini yakalayacaklarını belirtti.

Ocak-Ekim 2019 döneminde Türkiye genelinden 5 milyar 542 milyon 368 bin dolarlık hububat bakliyat ihracatı gerçekleştirildiğini ifade eden Altunkaya, bunun 1 milyar 647 milyon 305 bin dolarlık kısmının Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçı Birlikleri tarafından yapıldığını bildirdi.

Altunkaya, şöyle devam etti:

"Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliğimiz ekim ayında gerçekleştirdiği 199,8 milyon dolarlık ihracatla Türkiye'nin bu sektördeki en fazla ihracat yapan birliği oldu. İhracatçılarımızı yürekten kutluyorum. Yaşanan birçok olumsuzluğa rağmen ekim ayı da diğer aylarda olduğu gibi yükselişle geçmiştir. 2019 yılı hedeflerimizi yakalamak istiyoruz. Sektörümüzle ilgili Irak ve Suriye pazarlarındaki daralma devam ediyor. Bu daralma sadece hububat bakliyat sektörü için değil, bütün sektörler için geçerli. Yakın bir zamanda bunları aşmayı umut ediyoruz."

Altunkaya, sektörel bazda değerlendirildiğinde Türkiye genelinden en fazla ihracatı yapılan ürünlerin 916 milyon 496 bin dolarla bisküvi ve pasta ürünleri olduğunu belirtti.

Ülke grupları açısından ilk sırayı 996 milyon 190 bin dolarla Orta Doğu ülkelerinin aldığına işaret eden Altunkaya, şunları kaydetti:

"Irak ve Suriye başta olmak üzere bazı Orta Doğu ülkelerine yönelik ihracat pazarımız daralsa da en fazla ihracat yaptığımız ülke gruplarının başında Orta Doğu geliyor. Ocak-ekim döneminde Türkiye genelinde, Orta Doğu ülkelerine 2 milyar 448 milyon 926 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilirken Güneydoğu'dan ise aynı dönemde 996 milyon 190 bin dolarlık ihracat yapıldı. Ülke grupları arasında ikinci sırayı Türkiye genelinden yapılan ihracatta 1 milyar 165 milyon 872 dolarla Afrika ülkeleri alırken, bu ülkelere Güneydoğu'dan aynı süreçte 430 milyon 393 bin dolar ihracat gerçekleştirildi. Avrupa Birliği ülkelerine yönelik ihracat ise Türkiye genelinden 646 milyon 235 bin dolar, Güneydoğudan ise 47 milyon 499 bin dolar olarak gerçekleşti."

- Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Türkiye'de hububat ve bakliyatta ihracat şampiyonu Güneydoğu Anadolu - Son Dakika Ekonomi


Son Dakika

ABD, Karabağ savaşına dahil oldu! Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları Washington'a gidiyor Borsa 6 Şubat'tan bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdi Ünlü YouTuber canlı yayında bir kadını darbetti! Sosyal medya ayağa kalktı Ermenistan, Türkiye'den ürün alımını yasakladı Korkutan görüntüler! Koronavirüsten ölenler hastane koridoruna dizildi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına zam! İşte önümüzdeki yıl alacağı ücret Son Dakika! Paşinyan'dan gerilimi tırmandıran sözler: Rusya'dan ümidi kestim, kendimizi savunacağız Paşinyan "Herkes silahına sarılmalı" derken Azerbaycan ordusu, Karabağ cephesinde çok sayıda tank ele geçirdi