Türkiye, belirti göstermeyen korona hastalarının da açıklanmasıyla dünyada günlük vaka sayısında 3'üncü sıraya yükseldi - Son Dakika

Türkiye, belirti göstermeyen korona hastalarının da açıklanmasıyla dünyada günlük vaka sayısında 3'üncü sıraya yükseldi

25.11.2020 22:48

Uzun süredir tartışma konusu olan Türkiye'deki koronavirüs vaka sayıları, asemptomatik vakaların da açıklanmasının ardından dünya genelinde üst sıralara tırmandı. Dün toplam 28 bin 351 vakanın görüldüğü ülkemiz, günlük vaka sayısında dünyada 3'üncü, Avrupa'da ise 1'inci sıraya yükseldi.

Çin'in Vuhan kentinden yaklaşık bir yıl önce yayılmaya başlayan koronavirüs salgını etkisini sürdürürken, birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de vaka sayıları ciddi şekilde artış gösterdi. Düne kadar sadece hastanede tedavi edilen koronavirüs hastalarının sayısını açıklayan Türkiye'nin, tüm vaka sayılarını günlük tabloya eklemesiyle uluslararası sıralamadaki yeri de değişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, son 24 saatte 6 bin 814'ü semptomatik olmak üzere 28 bin 351 vaka tespit edildiğini açıklamasının ardından koronavirüs verilerinin yer aldığı Worldometers sitesinde Türkiye, günlük vaka sayısıyla dünyada 3'üncü sırada yer aldı. Ayrıca Türkiye, Avrupa'da da en çok vaka görülen ülke oldu.

VEFAT SAYISINDA 15. SIRADAYIZ

Söz konusu sitede, Türkiye'de dünkü vefat sayısı baz alındığında ise dünyada 15. sırada yer aldığı görüldü.

Türkiye, asemptomatik vaka sayılarının açıklanmasıyla birlikte dünyada 3'üncü sıraya yükseldi
Türkiye'nin asemptomatik vakalarının eklenmediği güncel tablo

TÜRKİYE, GÜNLÜK VAKA SAYISINDA İTALYA'YI GEÇEREK ZİRVEYE YERLEŞTİ

Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de son 24 saat içinde tespit edilen koronavirüsü vaka sayısının 28 bin 351 olduğunu duyurmuştu.

Türkiye'nin ardından İtalya, son bir gün içinde 25 bin 853 vakanın tespit edildiğini açıkladı, toplam vaka sayısının 1 milyon 480 bin 874'e ulaştığını duyurdu.

İtalya'nın ardından İngiltere'de 18 bin 213 vaka tespit edilirken, ülkede toplam vaka sayısı da 1 milyon 557 bin 7'ye yükseldi.

Avrupa'da en çok günlük vaka sayısının tespit edildiği dördüncü ülke olan Fransa'da 16 bin 282 vaka tespit edilmesiyle, toplam vaka sayısı 2 milyon 170 bin 97 oldu.

Worldometers'in verilerine göre, vaka sayısında Fransa'yı Polonya ve Almanya izledi. Polonya'da vaka sayısı son 24 saat içinde 15 bin 362 artarak 924 bin 422'ye yükseldi. Almanya'da ise 13 bin 243 vakanın tespit edilmesiyle, toplam vaka sayısı 976 bin 149 oldu.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN GÜNLÜK KORONAVÜRS TABLOSU BAZ ALINDI

Öte yandan verilerinden faydalandığımız Worldometers sitesi de bakanlığın tablosuna göre veri girişi yaptı. Bu kapsamda Worldometers sitesinde Türkiye'nin günlük vaka sayısı 6,814 olarak kayıtlara geçti.

Türkiye, belirti göstermeyen korona hastalarının da açıklanmasıyla dünyada günlük vaka sayısında 3'üncü sıraya yükseldi

TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜSTE SON DURUM

25 Kasım'da açıklanan son 24 saatlik verilere göre; 6 bin 814'ü semptomatik olmak üzere toplam 28 bin 351 yeni vaka tespit edildi. Vefat sayısı ise 168 olarak gerçekleşti. Böylece Türkiye'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 12 bin 840, toplam hasta sayısı ise 489 bin 267'ye yükseldi.

Türkiye, asemptomatik vaka sayılarının açıklanmasıyla birlikte dünyada 3'üncü sıraya yükseldi

GÜNLÜK İYİLEŞEN HASTA SAYISI 3911 OLDU

Son 24 saatte tedavisi tamamlanan 3911 hastanın daha taburcu olmasıyla toplam iyileşen hasta sayısı 385 bin 480'e yükseldi. Toplam test sayısı 17 milyon 733 bin 520, ağır hasta sayısı ise 4641 yükseldi. Hastalarda zatürre oranı da yüzde 3,4 oldu.

ASEMPTOMATİK NEDİR?

Tıpta, bir hasta, hastalık mikrobunun taşıyıcısıysa ya da hastalıkla ilgili belirtiler göstermiyorsa, asemptomatik hastalık anlamına gelir. Asemptomatik enfeksiyonlara, subklinik enfeksiyonlar da denir. Asemptomatik ve subklinik birbirine yakın terimlerdir. Subklinik, normalden az belirtinin olduğu ya da hiç semptom vermeyen hastalıklarda kullanılır.

Asemptomatik hastalıklarda belirtiler sonradan ortaya çıkabilir ve hastanın durumu kötüleşebilir, ancak hastalık iyi huylu olabilir ve hiç belirti göstermediği de olur. Hastanın genetik yapısı da bu durumu etkiler.

Türkiye, belirti göstermeyen korona hastalarının da açıklanmasıyla dünyada günlük vaka sayısında 3'üncü sıraya yükseldi

Son Dakika Sağlık Türkiye, belirti göstermeyen korona hastalarının da açıklanmasıyla dünyada günlük vaka sayısında 3'üncü sıraya yükseldi - Son Dakika


YORUMLAR (4)
  • snraa: Vaka = Hasta (semptom gösteren) + Taşıyıcı... Hasta = Hasta (sadece semptom gösteren)... Taşıyıcı olan kişi bu konuda bir tedavi görmez, ilaç kullanmaz. Ağrısı yoktur, ateşi yoktur. sadece çevreye hastalık yayar. Kendisi hasta değildir. Hasta da ise kendisinde ağrı, ateş vs vardır ve aynı zamanda da çevresine hastalık yaymaya devam eder. Sağlık Bakanlığının tablolarına bakın Hasta Sayısı yazıyordu, bundan sonra vaka sayısını da belirteceklermiş. Anlamamakta ısrar edenler var da... Cevap Yaz 10 10 Yayından Kaldır
  • Adalet: Belirti göstermeyen değil, SAKLANAN - GİZLENEN gerçek vakalar diyeceksiniz. Hükümetin bu KAPALI KUZEY KORE misali yönetimi nedeniyle ticari ilişkilerimiz zedeleniyor. Demokrasi hukuk cumhuriyet zaten biteli çok oldu. Biz zaten biliyorduk günlük vaka sayısının 30 - 50 bin civarı arasında olduğunu. Aferim imamoğlu sayende gerçek vakaları açıklamak zorunda kaldılar. hangi siyasi düşünceden olursa olsun muhalefet olmak çok iyidir. Cevap Yaz 25 17 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Estetik ameliyatı olmak için gittiği hastaneden tabutla çıktı Fener'de Mesut Özil sevinci yaşanırken yıldız futbolcu sessiz sedasız Türkiye'den ayrıldı Vakalar düşünce normalleşme gündeme geldi! Tedbirlerin mart ayında esnetilmesi bekleniyor Demir sopalarla dövdükleri adamın bir de oğlunu kaçırdılar, imdadına polis yetişti Aşılama programının ikinci adımına geçiliyor! Huzurevleri ve bakımevlerinde kalanlar aşılanacak İçişleri Bakanı Soylu: Polis Arama Kurtarma Birimi'ni cuma günü başlatıyoruz Neslihan Atagül, Sefirin Kızı dizisinden ayrıldı Çukur dizisinde Yamaç'a hayatının dayağını atan maskeli dövüşçünün kimliği ifşa oldu