Türkiye Körler Federasyonundan Engelli Kadınlara Yönelik Hak İhlalleri Raporu Açıklaması - Son Dakika
Kültür Sanat

Türkiye Körler Federasyonundan Engelli Kadınlara Yönelik Hak İhlalleri Raporu Açıklaması

Türkiye Körler Federasyonundan Engelli Kadınlara Yönelik Hak İhlalleri Raporu Açıklaması

Türkiye Körler Federasyonunca, yeni tip koronvirüs (Kovid-19) salgını sürecinde "Engelli Kadınlara Yönelik Hak İhlalleri Raporu" hazırlandı.

20.11.2020 15:33  Güncelleme: 16:30
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye Körler Federasyonunca, yeni tip koronvirüs (Kovid-19) salgını sürecinde "Engelli Kadınlara Yönelik Hak İhlalleri Raporu" hazırlandı.

Federasyondan yapılan açıklamada, "Etkiniz AB Programı"nın desteğiyle ağustos-eylül aylarında 225 engelli kadınla anket çalışması gerçekleştirildiği belirtildi.

Çalışma sonucunda Türkçe, İngilizce ve Türk işaret dilinde hazırlanan raporda, engelli kadınların barınma, istihdam, ekonomik durum, sağlık, şiddete maruz kalma, öz bakım ihtiyaçlarını karşılama, salgınla ilgili bilgiye erişim, internet ve sosyal medya araçlarını kullanma gibi konularda karşılaştıkları sorunlar ile hak ihlallerine yer verildi.

Engelli kadınların yaşadıkları zorluklar ve sorunların tek başına kişilerin üstesinden gelmesi gereken şeyler olmadığına, bu olumsuzlukların ortadan kaldırılmasında devletin sorumlulukları bulunduğuna işaret edilen raporda, kadınların herhangi bir toplumsal kriz, afet veya salgın olmadan da gündelik yaşamda pek çok hak ihlaline maruz bırakıldığı belirtildi.

Tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgınıyla daha da ağırlaşan şartların hak kayıplarına sebep olduğuna işaret edilen raporda, çalışmaya katılan engelli kadınların yüzde 76,4'ünün büyükşehirlerde ve şehir merkezlerinde yaşadığı bildirildi.

Türkiye'de ortalama hane halkı büyüklüğü yüzde 3,35 iken, engelli kadınların yüzde 45,3'ünün aynı evde dört ve daha fazla kişiyle yaşadığı kaydedilen raporda, engeli bulunmayan kadınların işsizlik oranı yüzde 16,3 iken, engelli olanlar arasında işsizlik oranının salgın döneminde yüzde 32'ye yaklaştığı belirtildi.

Raporda, engelli kadınların yüzde 70'inin hane halkı aylık gelirinin 5 bin liranın altında olduğu, yüzde 24'ünün ise hane gelirinin bin liraya ulaşmadığı ifade edildi.

Salgın öncesinde engelli kadınlar arasında ekonomik, fiziki, cinsel, duygusal, sözel şiddet biçimlerinden en az birisine maruz kalanların oranının yüzde 33,4 olduğu bildirilen raporda, bu oranın salgın sürecinde yüzde 39,6'ya çıktığı kaydedildi.

Engelli kadınların yüzde 34'ünün eşlerinden, yüzde 16'sının babalarından, yüzde 13'ünün annelerinden, yüzde 11'inin ise çocuklarından şiddet gördüğü belirtilen çalışmada, şiddetin yüzde 80'inin ev içinde gerçekleştirildiği bildirildi.

Kadınlardan 27,3'ünün salgın döneminde herhangi bir hakkının ihlal edildiğini kabul ettiği, bu kişilerin yüzde 80,8'inin hak arama mekanizmalarını kullanamadığı belirtilen raporda, kadınların yüzde 43,9'unun salgın döneminde psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğu, bunların yüzde 93'ünün destek alamadığı vurgulandı.

Engelli kadınların engellilik ve toplumsal cinsiyetten kaynaklı olarak çoklu ayrımcılığa maruz kaldıkları ifade edilen raporda, engelli kadınların normal zamanlarda karşılaştıkları hak ihlallerinin salgın döneminde daha da arttığı bildirildi.

Talepler

Salgın sürecinde engelli kadınların, insan haklarının korunması için karar vericilerden taleplerinin sıralandığı raporda, şunlar kaydedildi:

"Acil durum, salgın, afet mevzuatı engellilere özgülenmeli ve özel tedbirler alınmalı, engelli kadınlara yönelik politikalar oluşturulmalı.

Salgın döneminde özellikle yoksullar, güvencesiz çalışanlar, engelliler, yerli halklar, ülke içinde yerinden edilmiş kişiler veya mülteciler, LGBTİ+ bireyler, birden fazla ve kesişen ayrımcılık türüyle karşı karşıya kalan kesimlere odaklanılmalı.

Engelli kadınların artan ev içi iş yükünü azaltacak tedbirler alınmalı veya artan ev içi iş yükü kamu tarafından finanse edilmeli.

Engelli kadınlara yönelik psikolojik destek hatları oluşturulmalı.

Boşanma, şiddet gibi davaların yürütülemediği koşullarda kadınların şiddet gördükleri kişilerle aynı mekanı paylaşmaları önlenmeli.

Sığınma evleri, salgın koşullarında kadınların başvurusuna ve kullanımına açık olmalı.

Üreme sağlığı, doğum kontrolü, meme ve rahim kanserine yönelik hizmetler salgın gerekçesiyle askıya alınmamalı.

Kamplarda yaşayan göçmen, mülteci engelli kadınların birçok yönden ayrımcılık ve hak ihlaline uğradığı göz önünde bulundurulmalı ve bu duruma karşı politika geliştirilmeli.

Eğitimde kimsenin geride kalmayacağı şartlar oluşturulmalı, özel eğitim gereksinimi olan engellilerin yüz yüze eğitim imkanından yararlanması için önlemler alınmalı.

Kamu kurumlarında işaret dili tercümanı istihdam edilmeli, işitme engellilerin iletişim kurabilmesi için şeffaf maske kullanımı yaygınlaştırılmalı.

Korona testinde kronik rahatsızlığı olan engellilere öncelik verilmeli, bu hizmet devlet tarafından ücretsiz sağlanmalı. Engellilerin başvurabileceği 'Temiz Hastane' uygulaması hayata geçirilmeli.

Engellilerin işten çıkarılması ve ücretsiz izin verilmesi yasaklanmalı.

Herhangi bir gelirden yoksun olan veya Kısa Çalışma Ödeneği ile yaşamını devam ettirmek zorunda kalan engellilere devlet tarafından ek kaynaklar sağlanmalı.

Salgınla ilgili veriler engellilere göre ayrıştırılmalı ve kamuoyuyla paylaşılmalı."

Raporun tamamına "www.korlerfederasyonu.org.tr" adresinden ulaşılabilecek.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Türkiye Körler Federasyonundan Engelli Kadınlara Yönelik Hak İhlalleri Raporu Açıklaması - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Ayvacık'ta 6. Geleneksel Deve Güreşleri Festivali düzenlendi
  18:16 Ayvacık'ta 6. Geleneksel Deve Güreşleri Festivali düzenlendi

  Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde düzenlenen 6. Geleneksel Deve Güreşleri Festivali'ne Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinden 200'ü aşkın deve katıldı. Develer 2 gün boyunca kıran kırana mücadele etti.

 • Çanakkale'de 6. Geleneksel Deve Güreşleri Festivali düzenlendi
  16:55 Çanakkale'de 6. Geleneksel Deve Güreşleri Festivali düzenlendi

  Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde düzenlenen 6. Geleneksel Deve Güreşleri Festivali'nde, Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinden getirilen 300 deve arenaya çıktı. Binlerce vatandaşın ilgiyle izlediği renkli güreşlerin sonunda kazanan develerin sahiplerine kupa verildi. Festivale çeşitli siyasi ve yerel yöneticiler de katıldı.

 • İstanbul Bu Hafta Sanat Dolu Etkinliklere Ev Sahipliği Yapacak
  16:39 İstanbul Bu Hafta Sanat Dolu Etkinliklere Ev Sahipliği Yapacak

  İstanbul bu hafta, geniş bir yelpazede birbirinden farklı etkinliklerle, yerli ve yabancı sanatçıların katıldığı konser, sergi, tiyatro ve performanslara sahne olacak. İstanbul Devlet Tiyatrosu, Şehir Tiyatroları, İstanbul Devlet Opera ve Balesi gibi kurumlar tarafından sahnelenecek oyunlar ve operalar, müzisyenlerin konserleri, atölye etkinlikleri ve devam eden sergilerle sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

 • Kütahya'da Beşikten Cepheye adlı tiyatro oyunu sahnelendi
  15:54 Kütahya'da Beşikten Cepheye adlı tiyatro oyunu sahnelendi

  Kütahya'da Yüzüncü Yıl Tarih Kültür Sanat ve Fotoğraf Derneği tiyatro ekibinin hazırladığı Beşikten Cepheye adlı tiyatro oyunu, Başkomutanlık Meydan Muharebesinin yaşandığı Dumlupınar ilçesinde sahnelendi. Dernek Başkanı Saygılı, izleyicilere teşekkür etti.

 • Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na veda etti
  15:38 Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na veda etti

  Eskişehir Büyükşehir Belediye (EBB) Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Sizlerden asla ayrılmıyorum. Ayşe Ünlüce’yi sizlere emanet ediyorum. Ahmet Ataç ve Kazım Kurt ile birlikte Cumhuriyetçi Türk kadınının, bir hukukçunun, bizim yanımızda yetişen bir adayın kazanabileceğini gösterin” dedi.

 • Manisa Şifalı Otlar Festivali İkinci Kez Gerçekleştirildi
  15:27 Manisa Şifalı Otlar Festivali İkinci Kez Gerçekleştirildi

  Manisa Şifalı Otlar Festivali, Şehzadeleler Belediyesi Tarihi Kurşunlu Han'da düzenlendi. Festivalde birçok yabani ot sergilendi ve Şehzadeler Belediye Başkanı festivalin gelecek yıllarda da devam edeceğini belirtti. Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç ise doğal beslenmenin önemine dikkat çekti. Festival koordinatörü Muzaffer Yurttaş ise Anadolu'da 12 bin tür şifalı bitki yetiştiğini ve festivallerin geleneksel hale getirileceğini söyledi.

 • İstanbul Sanat Müzesi Haliç Tersanesi'nde Açıldı
  15:05 İstanbul Sanat Müzesi Haliç Tersanesi'nde Açıldı

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Haliç Tersanesi içinde konumlandırılan İstanbul Sanat Müzesi'nin açılışı gerçekleştirildi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tersaneyi restore ettiklerini ve kamusal bir yaşam merkezi haline getirdiklerini belirtti. Müze, performans sanatları merkezi, sergi alanları ve restoran gibi sosyal mekanlarıyla hizmet verecek.

 • İstanbul Kitapçısı'nda 'Büyüt Hayallerini' Projesi Söyleşisi
  14:58 İstanbul Kitapçısı'nda 'Büyüt Hayallerini' Projesi Söyleşisi

  Akademisyen ve sivil toplum gönüllüsü Dr. Dilek Kaya İmamoğlu, gazeteci yazar Nebil Özgentürk ve illüstrasyon sanatçısı M. Kutlukhan Perker ile İstanbul Kitapçısı'nda bir söyleşi gerçekleştirdi. 'Büyüt Hayallerini' projesi ve 'İlham Veren Adımlar' kitabı hakkında bilgi verildi.

 • Sakarya'da Özel Çocuklar Renkli Boyalarla Eserler Yarattı
  14:49 Sakarya'da Özel Çocuklar Renkli Boyalarla Eserler Yarattı

  Sakarya'da Dünya Ressamlar Günü kapsamında özel çocuklar, renkli boyaları damlatma tekniğiyle kumaşa işleyerek rengarenk eserler ortaya çıkardı. Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte, özel çocukların toplum içindeki yerinin güçlendirilmesi ve yeteneklerinin keşfedilmesi amaçlandı. Öğrenciler, Jackson Pollock'un eserlerinden ilham alarak kendi hayal dünyalarındaki manzaraları kumaşa döktü.


Advertisement