TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: "Karar ile haklılığımız tescillendi" - Son Dakika

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: "Karar ile haklılığımız tescillendi"

18.10.2019 16:47

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: "Karar ile haklılığımız tescillendi" TÜRSAB Başkanı booking.com'a açtıkları dava kararını değerlendirdiAYDIN - Türkiye'deki faaliyetleri tedbiren durdurulan booking.com'a Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin açtığı "Haksız rekabetin tespiti" davasında karar çıktı.

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: "Karar ile haklılığımız tescillendi"

TÜRSAB Başkanı booking.com'a açtıkları dava kararını değerlendirdi

AYDIN - Türkiye'deki faaliyetleri tedbiren durdurulan booking.com'a Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin açtığı "Haksız rekabetin tespiti" davasında karar çıktı. Kararı değerlendiren TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya "Bundan sonra bu ve benzer firmalara dava açmaya temel oluşturacak elimizde bir karar var" dedi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya TÜRSAB seçimleri öncesinde Didim'deki üyeleriyle düzenlenen toplantıda bir araya geldi. "Değişim devam ediyor" sloganıyla çalışmalarını anlatan Bağlıkaya, acentelerin sıkıntılarını dinleyerek, tasarısı hazırlanan acente yasasıyla ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Didim'deki seyahat acenteleri temsilcileri de toplantıya büyük ilgi gösterdi.

Toplantı sonrasında Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin booking.com'un haksız rekabet oluşturduğuna dair açtığı davayı Mahkeme kabul ederek karar bağlamasıyla ilgili olarak değerlendirme yapan TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi'ndeki görülen davada Mahkeme, booking.com'un haksız oluşturduğunu belirtti.

Dava sonucunun önemine değinen Bağlıkaya, "Haksız rekabet seyahat acenteleri birliği yasasının 1618 maddesince haksız rekabet oluşturacak şekilde belgesiz faaliyet yapan, uluslar arası bir şirketle ilgili haksız rekabet davamız vardı. Bugün sonuçlandı. Davamızda haklı olduğumuz haksız rekabet yapıldığı ve belgesiz faaliyet yapıldığı mahkemece tespit edilmiş oldu. Bundan sonraki süreçte firmanın belge alarak ve kayda girerek, Türkiye'de vergilendirilerek faaliyet yapması konusunda karar çıktı. Bundan sonraki süreç bir üst mahkeme süreci olabilir veya uygulama süreci neyse o devreye girecek. Bundan sonra süreçte açtığımız davada haklı olduğumuz tespit edilmiş oldu. Bundan sonra bu ve benzer firmalara dava açmaya temel oluşturacak elimizde bir karar var. Bundan sonraki süreçte bu tür faaliyet gösteren firmalara dava açmaya devam edeceğiz. Bu kararın emsal karar olduğunu düşünüyorum. Çünkü anılan firma dünyanın en büyük firmalarından bir tanesi ve Türkiye'de belgesiz faaliyet yapıp haksız rekabete sebep oluyordu. Bu amaçla şikayette bulunmuştuk. Mahkemede şikayetimizi yerinde haklı buldu, bugünkü karar onun tescili oldu. Dolayısıyla bu tür faaliyet yapan diğer firmalara da dava açma yönünde hareket edeceğiz" dedi.

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: Karar ile haklılığımız tescillendi
TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: Karar ile haklılığımız tescillendi
TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: Karar ile haklılığımız tescillendi
TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: Karar ile haklılığımız tescillendi

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: 'Karar ile haklılığımız tescillendi' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Ünlü şarkıcı Sibel Tüzün, Ankara Anlaşması'yla Londra'ya yerleşti Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Hastanelerimiz, yoğun bakımlar doluyor Tartışmalı Oxford-Astrazeneca koronavirüs aşısı yeniden incelenecek Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması saat kaçta başlıyor? İçişleri Bakanlığı detayları paylaştı İranlı nükleer bilimci Fahrizade'nin öldürülmesi sonrası Netanyahu'dan itiraf gibi sözler: Gergin günler bizi bekliyor Jese Rodriguez'in sevgilisinin doğum günü partisine gitmesi taraftarı çileden çıkardı Türkiye'ye damga vuran Palu ailesi hakim karşısında! Sanık Tuncer Ustael: Evime bomba attılar Çakıcı'dan Kılıçdaroğlu'na yeni mektup: Sende beni öldürtebilecek yürek var mı bay Kemal?