Son Dakika Haberleri: Uluslararası Darbe Sempozyumu

Uluslararası Darbe Sempozyumu

6 ay önce

Eski Mısır cumhurbaşkanı adaylarından Ayman Nour, 15 Temmuz'daki darbe girişimine karşı sergilenen onurlu duruşun tüm dünyaya örnek olması gerektiğini belirtti.

Uluslararası Darbe Sempozyumu, System.String[]
Eski  Mısır cumhurbaşkanı adaylarından Ayman Nour, 15 Temmuz'daki darbe girişimine karşı sergilenen onurlu duruşun tüm dünyaya örnek olması gerektiğini belirtti.

Aydın'da  Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) organizasyonuyla Uluslararası Darbe Sempozyumu düzenlendi.

ADÜ Kongre Merkezi'ndeki sempozyumun açılışında konuşan  Aydın Valisi Ömer Faruk  Koçak, demokrasi denince akla  Aydın'ın geldiğini, demokrasi için bu kentin şehit verdiğini belirtti.

Türkiye darbe tarihinde 15 Temmuz'un çok farklı yerde olduğunu, bunun darbe girişiminden ziyade işgal girişimi olarak tanımlanması gerektiğini vurgulayan  Koçak, "Türkiye'yi teslim alma, dünya sahnesinden silme, bütün İslam dünyasını teslim alma operasyonuydu. Merhum  Adnan Menderes'e gereği kadar sahip çıkamadık ama 15 Temmuz'da 'bugünün  Adnan Menderes'i, lider  Recep Tayyip Erdoğan'ı yedirmeyeceğiz' dedik." ifadesini kullandı.

Mısır'da 2005 yılındaki seçimlerde cumhurbaşkanı adayı olan Ayman Nour ise  Türkiye ile  Mısır halkları arasında gönül bağı olduğunu vurguladı.

Darbe girişimine karşı Türk milletinin örnek bir mücadele verdiğini ifade eden Nour, "Bu millet, 15 Temmuz darbe girişimine karşı onurlu bir duruş sergiledi. Tüm dünyanın bu duruşu örnek alması gerekiyor. İnsanların barış ve huzur içerisinde yaşayacağı bir dünya hayal ediyoruz. Bütün askeri darbelere karşı birlikte olacağız. Demokrasi için birlikte olacağız. Kötü düşünceler ve boyunduruk altındaki yapılardan kurtulmalıyız." diye konuştu.

Nour, ülkesinin demokratik yollarla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olan  Muhammed Mursi'nin tutsak olduğunu, herkesin bu duruma karşı sesini yükseltmesi gerektiğini ifade etti.

Eski  Mısır milletvekili Muhammed El Feky ise  Muhammed Mursi ile ülkenin önde gelen birçok isminin halen hapiste olduğunu belirterek, "Onun sonunun da  Adnan Menderes gibi olmasını istemiyoruz. Tüm dünyaya sesleniyoruz. Bu duruma karşı çıkın." diye konuştu.

Demokrasi tecrübesi

AK Parti  Aydın  Milletvekili Mehmet Erdem ise 15 Temmuz'da Türk milletinin destan yazdığını, darbelere karşı verilen mücadeleyle demokrasi tecrübesi edindiklerini, milletin kendi iradesine nasıl sahip çıkacağını öğrendiğini kaydetti.

Sempozyuma,  Aydın Cumhuriyet Başsavcısı  Hakan Arslan,  Aydın Menderes'in eşi Ümran  Menderes, eski milletvekili Doç. Dr.  Merve Kavakçı, şehit Ömer Halisdemir'in kardeşi Savaş Halisdemir, 15 Temmuz gazileri, çeşitli üniversitelerden öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Lüks İçinde Yaşıyorlar! Hakan Şükür'ün Tesettürlü Eşi, ABD'de Başını Açtı Almanya'da Türklerin Yoğun Olduğu Köln Kentine Ermeni Anıtı Dikildi
FETÖ Elebaşı Gülen, Açık Açık Söylemiş: Naim Süleymanoğlu'nu Hiç Sevmem