Son Dakika Haberleri: Ünlü Modacı İvana Sert'in, Aldığı Ödül Boşnakların Tepkisine Neden Oldu!

Ünlü Modacı İvana Sert'in, Aldığı Ödül Boşnakların Tepkisine Neden Oldu!

27 gün önce

İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonunda düzenlenen gecede, 2018 yılının En İyi Modacısı ödülü Ivana Sert'e verildi. Ivana Sert'e, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonunun ödül vermesi Boşnakların tepkisine neden oldu.

Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından geçen hafta sonu düzenlenen 2018 Best Of Rumeli ödüllerinde İvana Sert'e ödül verilmesi krize neden oldu.

ÇETNİK SELAMI VERMİŞTİ

İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda (CRR) düzenlenen gecede, 2018 yılının "En İyi Modacı"sı ödülü Ivana Sert'e verildi. Ivana Sert'e, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonunun ödül vermesi Boşnakların tepkisine neden oldu. Boşnaklar, Ivana Sert'in 2012 yılında "Çetnik Selamı" verdiğini hatırlattılar.

ÇETNİK SELAMI NEDİR?

Merkezi Sırbıstan'da olan ırkçı Çetnik çeteler, ikinci dünya savaşı dönemi ve sonrasında komünistlere karşı Balkanların çeşitli bölgelerinde çarpışmışlardı. Bosna'daki soykırım sırasında başlarında Miloseviç Kasabı, ırkçı çete Çetnikler, 200 bin Bosnalıyı katletmişti.

Çetnik selamı serçe ve yüzük parmakları kapatılır ve kalan 3 parmak - baş, işaret ve orta parmak - açık tutularak yapılır. Sırp zafer işareti olarak geçer ve Bosna Savaşı'nda ırkçı Sırp çetelerin, Boşnak ailelerin serçe ve yüzük parmaklarını keserek ömürleri boyunca Çetnik selamı vermeye mahkum ettikleri de öne sürülüyor.

Öte yandan Türkiye'de ve dünyadaki birçok Sırp sporcu da farklı dönemlerde Çetnik selamı vermiş, bu selamı ırkçı bir mesaj olarak değil sadece zafer anlamında verdiklerini söylemişlerdi.

Ünlü Modacı İvana Sert'in, Aldığı Ödül Boşnakların Tepkisine Neden Oldu!
Haber Yayın Tarihi : 25.04.2019 05:43 

YORUMLAR


Karadenizli Kardeşler "Yürüyen Serender" Yaptı Belediye Meclisi, Tunceli Belediyesinin Tabelası "Dersim" Olarak Değiştirme Kararı Aldı Dünyaca Ünlü Efsane Futbolcu Diego Maradona, Tutuklandı!