Usta Şair İlhan Berk, Özel Sergi ile Anıldı - Son Dakika

Usta Şair İlhan Berk, Özel Sergi ile Anıldı

28.08.2016 13:22
Usta Şair İlhan Berk, Özel Sergi ile Anıldı

BODRUM'da, 90 yaşında yaşamını yitiren usta şair İlhan Berk'in çalışma odasındaki eşyası, şiirleri ve resimleri, ölümün 8'inci yılında sergilendi.

BODRUM'da, 90 yaşında yaşamını yitiren usta şair İlhan Berk'in çalışma odasındaki eşyası, şiirleri ve resimleri, ölümün 8'inci yılında sergilendi.

Oasis Alışveriş ve Kültür Merkezi'ndeki Nural Sanat Galerisi'ndeki sergiye İlhan Berk'in mimar oğlu Ahmet Berk, arkeolog Ayşe Temiz ve çok sayıda sanatçının katılımıyla açılıp, şair İlhan Berk anıldı. Sergide şair İlhan Berk'in çalışma masası, resim yaparken, şiir yazarken kullandığı eşyalar ve fotoğralarından oluşan yüzü aşkın obje, şiirleri ve 60 tablosuna yer verildi.

Ahmet Berk, babasının anısına açılan sergide duygulu anlar yaşarken, "İnsanların onu daha iyi tanıyabilmeleri için bu sergileri açmaya devam edeceğim. 2008 yılından bu yana da babamın eşyalarını burada zamah zaman sergiliyoruz" dedi. Sergi 31 Ağustos akşamına kadar gezilebilecek.

Şair İlhan Berk, 28 Ağustos 2008'de prostat kanseri nedeniyle tedavi gördüğü Bodrum Devlet Hastanesi'nde yaşamını yitirmişti.

İLHAN BERK KİMDİR?

Balıkesir Necatibey Öğretmen Okulu'ndan mezun oldu. Espiye'de iki yıl ilkokul öğretmenliğinden sonra Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü'ne girdi. Enstitünün Fransızca Bölümü'nden mezun (1944) olan Berk, 1945-1955 yılları arasında Zonguldak, Samsun ve Kırşehir'de ortaokul ve liselerde Fransızca öğretmenliği yaptı. 1956 yılından itibaren 13 yıl boyunca Ankara'da T.C. Ziraat Bankası'nın Yayın Bürosu'nda çevirmenlik yaptı. Bu süre içinde modern dünya şiirinin iki büyük şairi sayılan Arthur Rimbaud ve Ezra Pound'un şiirlerini çevirerek kitaplaştırdı. Bu tarihten sonra kendini tümüyle yazmaya verdi. Bir anlatı kitabı dışında, yalnız şiir ve şiire ilişkin yazılar yazdı. 'Kül' adlı kitabıyla 1979 yılında Türk Dil Kurumu ve 'İstanbul' kitabı ile de 1980 yılında Behçet Necatigil Şiir ödüllerini kazandı.

- Muğla

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Usta Şair İlhan Berk, Özel Sergi ile Anıldı - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement