Usturanın Sultanları" İş Başında - Son Dakika

Usturanın Sultanları" İş Başında

21.04.2014 11:15
Usturanın Sultanları

Girdikleri her sektörde başarılı olan kadınlar, bu kez “Elinin hamuru ile erkek işine karışma” diyenlere inat, berberliğe soyundu.

Girdikleri her sektörde başarılı olan kadınlar, bu kez "Elinin hamuru ile erkek işine karışma" diyenlere inat, berberliğe soyundu. Yenimahalle Belediyesi'nin kadınların sosyal hayata katılımını ve meslek sahibi olmasını sağlamak amacıyla hizmete sunduğu YENİMEK kurslarında, kadınlara berberlik eğitimi veriliyor. Kursta "Usturanın Sultanları" lakabını alan kadınlar, hem teorik hem de pratik eğitim alarak erkek berberlerine taş çıkartıyor.

2 yıldır kadınları usta birer berber yapmak için eğitim veren kurs, geçtiğimiz dönem, "Makasın Sultanları" adıyla 25 kursiyer mezun verdi. Bu yıl ise 23 kadın, "Usturanın Sultanları" lakabıyla usturayı eline aldı. Dünya Guinness Rekortmeni usta eğitmen Ercan Buyruk'tan ders alan kadınlar, bu alandaki yetenekleriyle de parmak ısırttı.

Her gün düzenli olarak makas ve ustura çalışması yaparak kendilerini geliştiren kadın berberlerin müşterileri de hiç eksik olmuyor. Çevre esnaf ve mahalle sakinleri, saç ve sakal tıraşı için "Usturanın Sultanlarını" tercih ediyor. Büyük bir özen ve dikkatle müşterilerini tıraş eden kadınlar, modaya uygun olarak erkekleri görmek istedikleri trendlere sokuyor.

Kadınların detaycı ve mükemmeliyetçi olduğunu ifade eden usta eğitmen Ercan Buyruk, "Kursumuza katılan kadınlarımız, çok azimli ve bu mesleğe yetenekli. Kursiyerlerimiz Avrupa standartlarında eğitim alıyor ve aldıkları eğitimler neticesinde erkeklere estetik birer görüntü kazandırıyor. Geçtiğimiz yıl mezun verdiğimiz kursiyerlerimizden dükkan açanların sayısı oldukça fazla. Bu da bizi sevindiriyor" dedi.

Makas ve ustura tutuşlarıyla 40 yıllık berberleri aratmayan kadınlar, kurslara eşlerini, oğullarını, damatlarını tıraş etmek için geldiklerini söyledi.

"Damadım hiçbir berberin tıraşını beğenmiyordu" diyen Nursel Ataç, bu duruma bir son vermek için kursa katıldığını belirtti. Damadını artık kendisinin tıraş ettiğini ifade eden Ataç, azmiyle "Berberlikte ben de varım" dedi.

Hatice Çavdarlı ise, eşini tıraş edebilmek için kursa katıldığını ifade etti. "Eşim berbere gitmeye fırsat bulamadığı zamanlar, benden saçını düzeltmemi istiyordu. Ben de bunu bilinçli olarak yapmak istedim" diyen Çavdarlı, eşinin kendisine çok destek verdiğini sözlerine ekledi.

Çiğdem Ceylan, elinin bu işe yatkın olduğunu ve bir meslek sahibi olmak için bu kursu seçtiğini söylerken, Lütfiye Örs ve Ayşe Çalışırer ise, sevdiklerini tıraş etmek, onları hoş bir görüntüye kavuşturmak için berberliği seçtiğini anlattı.

İskenderun'da yaşayan ve Ankara'ya her gelişinde tıraş olmak için YENİMEK'li kadınları tercih eden Ahmet Örs, "Güvenerek geliyorum ve çok memnun ayrılıyorum. Kadınlar bu meslekte erkekleri geçer" dedi.

Esnaf Murat Çıbık ise "Tıraş olmak için her zaman buraya geliyorum. Kadınlar çok başarılı" ifadelerini kullandı. - ANKARA

Usturanın Sultanları İş Başında
Usturanın Sultanları İş Başında
Usturanın Sultanları İş Başında
Usturanın Sultanları İş Başında
Usturanın Sultanları İş Başında
Usturanın Sultanları İş Başında

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Usturanın Sultanları' İş Başında - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Talisca'nın Çin'den ayrılmak istemesinde sevgilisiyle arasının bozulması etkili oldu Sosyal medya bunu konuşuyor! Belediye başkanlarının 'kar' diyaloğu Falçatalı saldırıya uğrayan Ukraynalı kadın dehşet anlarını anlattı: Saçımı tuttu, yüzümü kesti Milli Piyango'nun işletme hakkını 10 yıllığına devralan Demirören, Azerbaycan piyangosunu da yönetecek Sevgilisinin şiddetinden kaçmak isterken yalınayak kapıda kalan kadın, "Adam dövünce ceza var ama beni dövünce yok" diyerek isyan etti Davutoğlu saldırı sonrası ona seslenmişti! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Selçuk Özdağ'a geçmiş olsun telefonu Kadir Şeker'in öldürdüğü Özgür Duran'ın ailesinin avukatı: Gizli tanığın ifadesiyle dosya bambaşka bir hal alacak Marketten çaldığı 5 kangal sucukla kıskıvrak yakalandı