Uzay İstasyonuna Büyük İkmal - Son Dakika

Uzay İstasyonuna Büyük İkmal

22.03.2012 22:11
Uzay İstasyonuna Büyük İkmal, System.String[]

Dünya'nın yörüngesinde Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) gıda ve ikmal malzemesi götürecek Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) insansız uzay aracı yarın sabah fırlatılacak.

Dünya'nın yörüngesinde Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) gıda ve ikmal malzemesi götürecek Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) insansız uzay aracı yarın sabah fırlatılacak.

ESA'nın 6 astronotun bulunduğu UUİ'ye ikmal amacıyla üçüncüsünü göndereceği Automated Transfer Vehicle 3 (ATV-3), yarın TSİ 06.34'te Güney Amerika'da yer alan Fransız Guyanası'ndaki Kuru Guiana Uzay Merkezi'nden Ariane 5 tipi bir füzeyle uzaya gönderilecek.

İtalyan fizikçi ve uzay uçuş önderi Edoardo Amaldi'nin isminin verildiği 6 tondan fazlası erzak ve ikmal malzemesinden oluşan 20 ton ağırlığındaki kargo gemisi 2 8 Mart'ta uzay istasyonu ile otomatik olarak kenetlenecek.

ESA sorumluları, uzay istasyonuna şimdiye kadar gönderilecek en ağır kargo yükünün uzay aracının robot koluyla boşaltılacağını belirtti.

Yetkililer, daha önce 9 Mart'ta yapılacağı açıklanan fırlatma işlemi öncesinde bulundukları kontrolde, yüklerin düzgün yüklenmediğini fark ederek, uçuşu ertelemişti.

"Jules Verne" adlı ilk ATV'nin 2008'de UUİ'ye yaptığı ilke seferin ardından 2011'de Alman matematikçi ve astronom "Johannes Kepler"in adını taşıyan ikinci uzay aracı da görevini başarıyla yerine getirmişti.

İtalyan fizikçi ve uzay önderi "Edoardo Amaldi"nin ismi verilen üçüncü ATV'den sonra 2013 başında da dördüncü insansız uzay aracı "Albert Einstein"in UUİ'ye ikmal için uzaya gönderilmesi öngörülüyor.

Avrupalı büyük bilimadamlarının isimlerini bu uzay araçlarına vermeyi gelenek haline getiren ESA, 5. araca da "Büyük Patlama" teorisinin babası Belçikalı fizikçi George Lemaitre'in adının verileceğini açıklamıştı.

Avrupa ATV aracı, 2008'den bu yana her 18 ayda bir uzay istasyonuna yaklaşık 6 ton ağırlığında gıda, su, eşya ve teçhizat taşıyor. Araç, UUİ ile en az altı ay kenetli kaldıktan sonra atmosfere giriyor.

Avrupa'nın Automated Transfer Vehicle (ATV) ve Japonya'nın H-II Transfer Vehicle (HTV) adı verilen insansız uzay araçları, Rusya'nın "Progress" adlı yılların kargo gemisi gibi UUİ'ye yük ikmali yaptıktan sonra atmosfere girerek yanıyor.

- ANKARA

Uzay İstasyonuna Büyük İkmal

- Kaynak: AA

Son Dakika Dünya Uzay İstasyonuna Büyük İkmal - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Çin'de 14 bin kişinin karantinaya alınmasına neden olan SARS virüsü Irak'ta da görüldü Çin'den şok görüntüler! SARS virüsü nedeniyle karantinaya alınmak istenen 14 bin kişi kaçmaya çalıştı Selin Ciğerci'nin arabasında açıklama yapan Melisa Emirbayer: Seren Serengil tarafından oyuna getirildim Kadirli Devlet Hastanesi'nde görev yapan 50 sağlık çalışanının korona testi pozitif çıktı Başakşehir teknik heyetinin mağlubiyet sözleri Beşiktaşlıları kızdırdı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Fitne ateşi" yorumu sonrası AK Partili isimlerden Arınç'a peş peşe istifa çağrısı Öfkelenen koca, hareket halindeki araçtan eşini attı! Talihsiz kadın feci şekilde can verdi İl Kongresi'nde salondakileri sessiz bulan Erdoğan'dan sitem: Eskiden salonlar sürekli olarak alkışlarla inlerdi