Uzay İstasyonuna Büyük İkmal - Son Dakika

Uzay İstasyonuna Büyük İkmal

22.03.2012 22:11
Uzay İstasyonuna Büyük İkmal, System.String[]

Dünya'nın yörüngesinde Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) gıda ve ikmal malzemesi götürecek Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) insansız uzay aracı yarın sabah fırlatılacak.

Dünya'nın yörüngesinde Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) gıda ve ikmal malzemesi götürecek Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) insansız uzay aracı yarın sabah fırlatılacak.

ESA'nın 6 astronotun bulunduğu UUİ'ye ikmal amacıyla üçüncüsünü göndereceği Automated Transfer Vehicle 3 (ATV-3), yarın TSİ 06.34'te Güney Amerika'da yer alan Fransız Guyanası'ndaki Kuru Guiana Uzay Merkezi'nden Ariane 5 tipi bir füzeyle uzaya gönderilecek.

İtalyan fizikçi ve uzay uçuş önderi Edoardo Amaldi'nin isminin verildiği 6 tondan fazlası erzak ve ikmal malzemesinden oluşan 20 ton ağırlığındaki kargo gemisi 2 8 Mart'ta uzay istasyonu ile otomatik olarak kenetlenecek.

ESA sorumluları, uzay istasyonuna şimdiye kadar gönderilecek en ağır kargo yükünün uzay aracının robot koluyla boşaltılacağını belirtti.

Yetkililer, daha önce 9 Mart'ta yapılacağı açıklanan fırlatma işlemi öncesinde bulundukları kontrolde, yüklerin düzgün yüklenmediğini fark ederek, uçuşu ertelemişti.

"Jules Verne" adlı ilk ATV'nin 2008'de UUİ'ye yaptığı ilke seferin ardından 2011'de Alman matematikçi ve astronom "Johannes Kepler"in adını taşıyan ikinci uzay aracı da görevini başarıyla yerine getirmişti.

İtalyan fizikçi ve uzay önderi "Edoardo Amaldi"nin ismi verilen üçüncü ATV'den sonra 2013 başında da dördüncü insansız uzay aracı "Albert Einstein"in UUİ'ye ikmal için uzaya gönderilmesi öngörülüyor.

Avrupalı büyük bilimadamlarının isimlerini bu uzay araçlarına vermeyi gelenek haline getiren ESA, 5. araca da "Büyük Patlama" teorisinin babası Belçikalı fizikçi George Lemaitre'in adının verileceğini açıklamıştı.

Avrupa ATV aracı, 2008'den bu yana her 18 ayda bir uzay istasyonuna yaklaşık 6 ton ağırlığında gıda, su, eşya ve teçhizat taşıyor. Araç, UUİ ile en az altı ay kenetli kaldıktan sonra atmosfere giriyor.

Avrupa'nın Automated Transfer Vehicle (ATV) ve Japonya'nın H-II Transfer Vehicle (HTV) adı verilen insansız uzay araçları, Rusya'nın "Progress" adlı yılların kargo gemisi gibi UUİ'ye yük ikmali yaptıktan sonra atmosfere girerek yanıyor.

- ANKARA

Uzay İstasyonuna Büyük İkmal

- Kaynak: AA

Son Dakika Dünya Uzay İstasyonuna Büyük İkmal - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

TCDD'nin itirazı üzerine Marmaray'da aktarma kaldırıldı Burak Yılmaz, 7 maç üst üste gole katkı yaparak kulüp rekoru kırdı Messi, attığı golü Maradona'nın Newell's formasıyla kutlayarak efsaneyi andı Konya'da iki çocuk annesi Selver hemşire, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti MAK Danışmanlık son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı yalnızca 3 parti geçebiliyor Acun Ilıcalı, yeni platformu Exxen için Tolga Çevik ile anlaştı Yeni kısıtlamalar için karar günü! Kabine toplantısı başladı, gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı açıklamada Reuters'a konuşan hükümet yetkilisi: Sokağa çıkma ve seyahat kısıtlaması genişletiliyor