Vali Gül; "Bizi Güçlü Kılan Farklılıklarımızı Zenginlik Olarak Kabul Etmemiz" - Son Dakika

Vali Gül; "Bizi Güçlü Kılan Farklılıklarımızı Zenginlik Olarak Kabul Etmemiz"

02.02.2019 09:54
Vali Gül;

Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Şahinbey Belediyesi ve Alevi Kültür Derneği Gaziantep Şubesi işbirliğinde gerçekleşecek olan Gaziantep Cem evi yapımı protokol imza töreni gerçekleştirildi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda düzenlenen törende salondakilere hitap eden Vali Gül, ülkeyi güçlü kılan şeyin farklılıkların zenginlik olarak kabul edilmesi olduğunu kaydetti.

En önemli sermayenin, gücün kardeşlik olduğunu vurgulayan Vali Gül; "Yanı başımızda Suriye, Irak var. Suriye'de Alevi olsanız ne olur, Sünni olsanız ne olur. Zengin, fakir, Arap, Türkmen, Kürt, olsanız ne olur.Sonuç itibariyle elden çıkmış bir ülkede farklılıklarımızın olmasının hiçbir anlamı yok. Bizi güçlü kılan farklılıklarımızı zenginlik olarak kabul etmemiz." dedi.

Türkiye'de,Anadolu coğrafyasında huzurun hâkim olduğunu, başkalarının kaşımak istediği gibi bir meselenin olmadığını dile getiren Vali Gül, " Anadolu'da hiç Yezit ismi duydunuz mu ne Alevi'sinde ne Sünni'sinde vardır. Yine aynı şekilde Muaviye ismini hiçbir yerde duymazsınız. Ama Ali, Hasan, Hüseyin duyarsınız. Bu topraklarda Ramazan ismi ne kadar varsa Muharrem ismi o kadar var. Bu anlamda burada yapılacak cem evi önemli bir çalışma" diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin; projenin iki yıllık bir süreçten geldiğini aktararak kardeşlik meclisinde bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti.

Birlik ve beraberliğe vurgu yapan Şahin;"Bizim medeniyetimiz birlik, beraberlik medeniyeti. Bizim medeniyetimiz ayrılıkların olmadığı kardeşlik hukukumuzun arttığı bir medeniyetten geliyor. Biz aynı ülkenin çocukları aynı devletin vatandaşlarıyız. Ortak değerlerimiz ve o değerler üzerinden gitmemiz gereken hedeflerimiz var" diyerek konuşmasını sürdürdü.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu; birilerinin zorla ayrıştırmaya çalıştığını ama her zaman bir ve beraber olmaya devam edileceğinin mesajını verdi. Yapılan her işin milletin menfaati doğrultusunda yapıldığını vurgulayan Tahmazoğlu, din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin milletin ihtiyaçlarını giderme çabasında olduklarını söyledi.

Alevi Dernekleri Gaziantep Şube Başkanı İsmet Kurt,projenin önemine dikkat çekerek protokolün iki yıllık bir süreçle güzel yüreklerin çabaları sonucu gerçekleşen güzel bir çalışma olduğunu söyledi, yapılan işin insanları kucaklayan, birleştiren, kaynaştıran, bir arada tutan bir yapı olması temennisinde bulundu.

Konuşmalar sonrasında Vali Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Tahmazoğlu ve Alevi Kültür Derneği Gaziantep Şube Başkanı Kurt arasında protokol imzalandı.

Törene, belediye başkanları, kaymakamlar, meclis ve dernek üyeleri katıldı.

Vali Gül; Bizi Güçlü Kılan Farklılıklarımızı Zenginlik Olarak Kabul Etmemiz

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Vali Gül; 'Bizi Güçlü Kılan Farklılıklarımızı Zenginlik Olarak Kabul Etmemiz' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

FETÖ firarisi Hakan Şükür'ün babası, örgüte yardım suçundan hapis cezası aldı Çin hükümetinin koronavirüs salgınıyla ilgili yalanları bu belgeselde gün yüzüne çıkıyor Rusya lideri Putin, dondurucu soğukta buz gibi suya girdi Köpeğini 'fazla ekmek yiyor' diye öldürdü, bin 33 lira ceza kesildi Roma Zeki Çelik transferinde ısrarcı! İkinci teklifleri bile hazır 12 yaşında hamile kalan kız çocuğu doğum yaptı! Bebeğin babası ise 15 yaşında Son dakika! Rusya'dan Sputnik V'nin ardından yüzde 100 etkinlikte ikinci bir koronavirüs aşısı daha: EpiVakKorona Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan reformlarla ilgili müjdeyi verdi: Kamuoyuna sunma aşamasına gelmiştir